• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tokyo

MFC Üyesi
Konular
3,330
MFC Puanı
72,650
GELENEKSEL DOSTLUK

28 Haziran 1933 tarihinde Ankara Erkek Lisesi’nde imtihana giren çocuklardan biri sorulan bir suale şöyle cevap vermişti:

“Fransa ile olan ananevi dostluğumuz icabı..”

Atatürk, derhal öğrencinin sözünü keserek sormuştu:

“Hangi ananevi dostluk, bu da nereden çıktı, kim söyledi bunu?”

O zaman coğrafya öğretmeni ayağa kalkarak:

“Ben söyledim paşam” diye onun hiddetini azaltmaya çalışmıştı. Bana dönünce ve “sen söyle tarih hocası” deyince, hemen ayağa kalkarak cevap vermiştim:

“Paşam, ortada ananevi bir dostluk yoktur. Yalnız müşterek hareketlere Fransız muharrirleri ananevi dostluk vasfını vermişlerdir. Mesela Kırım Harbi’nde olduğu gibi..

“Aferin bu hakikaten böyledir. Maalesef Türk’ün ananevi dostu yoktur. Menfaatler müşterek olunca Avrupalılar hemen ananevi dostluk ismini vermişlerdir” buyurmuşlardı. .” Kaynak: Dr. Samih Nafiz Tansu, Cumhuriyet Gazetesi, 10 Kasım 1950)1

1 Hilmi Yücebaş, Atatürk’ten Nükteler, Fıkralar ve Hatıraları, İstanbul 1973, s. 136-137.

Atatürk’ten Gençliğe Unutulmaz Anılar, Ahmet Gürel, Mayıs 2009.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...