• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

6 Mayıs 1972

Konular
772
MFC Puanı
530
deniz gezmiş, yusuf aslan ve huseyin inan'in, uc gencecik insanin asilarak katledildigi kara gun. olayin korkunclugu, gozle gorulen kisminin yaninda genclerin ailelerine yazdiklari mektuplarla kolayca anla$ilabilir. verilen idam karari, cinayetten ba$ka bir$ey degildir.

deniz gezmiş'in babasina yazdigi mektup, $oyledir;

"baba,

mektup elinize gecmi$ oldugu zaman aranizdan ayrilmi$ bulunuyorum. ben ne kadar "uzulmeyin" desem yine de uzuleceginizi biliyorum. fakat bu durumu metanetle kar$ilamani diliyorum. insanlar dogar, buyur, ya$ar ve olurler. onemli olan cok ya$amak degil, ya$adigi sure icinde fazla $eyler yapabilmektir. bu nedenle ben erken gitmeyi normal kar$iliyorum.

ve kaldi ki benden once giden arkada$larim, hicbir zaman olum kar$isinda tereddut etmemi$lerdir. benim de etmeyecegimden $uphen olmasin.

...

annemi teselli etmek sana du$uyor. kitaplarimi kucuk karde$ime birakiyorum. kendisine ozellikle tembih et. onun bilim adami olmasini istiyorum. bilimle ugrassin ve unutmasin ki bilimle ugrasmak da bir yerde insanliga hizmettir.

...

yaptiklarimdan en ufak bir pi$manlik duymadigimi belirtir, seni, annemi, agabeyimi ve karde$imi devrimciligimin olanca ate$iyle kucaklarim."

ve yusuf aslan, babasina yazdigi mektupta $u sozlere yer vermi$tir;

"sevgili babacigim,

bu mektubu aldigin zaman ben ebediyen bu dunyadan goc etmi$ olacagim. ne kadar sarsilacagini tahmin ediyorum. bir bucuk yildan beri benim yuzumden nasil uzuntu icinde oldugunuz belli. bu son olayi da metanetle kar$ilamanizi sadece dileyebiliyorum.

...

elbette ki, yillarca emek verip yeti$tirdigin bir oglunun, bir gunde oldurulmesi kolay goguslenecek bir olay degildir. fakat, siz benim ne icin, kimlere kar$i mucadele verdigimi biliyorsunuz. ben, bu acidan rahat gidiyorum. sizlerin de bu bakimdan rahat ve huzur icinde oldugunuzu, olacaginizi biliyorum.

...

mektubum burada biterken sizi, annemi, yucel'i, ablami, aziz agabeyi, mehtap'i hasretle kucaklarim babacigim... salicakla kalin."

6-mayis-1972_107151.jpg

MEKANINIZ CENNET OLSUN GÜZEL ADAMLAR...

Konular
772
MFC Puanı
530
Deniz Gezmiş'in babasına mektubunun tamamı..

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş
6 Mayıs 1972, Merkez Cezaevi

page_25-yasinda-idam-edilen-deniz-gezmis-bugun-67-yasinda_125861063.jpg

Konular
772
MFC Puanı
530
Yusuf Aslan'ın ailesine Mektubu ;

sevgili babacığım,

bu mektubu aldığın zaman ben ebediyen bu dünyadan göç etmiş olacağım. ne kadar sarsılacağını tahmin ediyorum. Bir buçuk seneden beri benim yüzümden nasıl üzüntü içinde olduğunuz malûm. Bu son olayı da metanetle karşılamanızı sadece dileyebiliyorum.

Babacığım bu olaydan da annemin ve Yücel’in senin tesellilerine ve desteklerine ihtiyaçları çok. Bunun için ne kadar metin olursan, hem senin sağlığın için hem de onlar için o kadar iyi olur. Elbette ki, yıllarca emek verip yetiştirdiğin bir oğlun, bir günde öldürülmesi kolay göğüslenecek bir olay değildir. Fakat siz benim ne için, kimlere karşı mücadele verdiğimi biliyorsunuz. Ben bu açıdan rahat ve vicdan huzuru içinde gidiyorum. Sizlerin de bu bakımdan rahat ve huzur içinde olduğunuzu ve olacağınızı biliyorum.

Babacığım, annemin ve Yücel’in senin desteklerine muhtaç olduklarını yukarıda söylemiştim. Onları rahat ettirmek için bütün gücünü kullanacağından zaten eminim. Babacığım, burada şunu ilave edeyim ki, Yücel’in hastalığından kendini sorumlu hissediyorum. Yücel için her şeyinizi ortaya koyacağınız konusunda da kuşkum yok. Ablamlar için söyleyeceğim; fazla üzülmesinler, olayın sarsıntıları geçtikten sonra normal hayatlarını devam ettirsinler. Mehtap’a ne diyeyim... Benim için her zaman bol, bol öpün.

Babacığım, cezaevinde kalan arkadaşları ara sıra yoklarsan, hallerini hatırlarını sorarsan çok memnun olurum. Her birisi oğlun sayılır. Dışarı’da bizler için uğraşan dostlarımı ve dostlarını unutmayacağını biliyorum.

Mektubum burada biterken sizi, annemi, Yücel’i, ablamı, Aziz ağabeyi Mehtap’ı hasretle kucaklarım babacığım...
Sağlıcakla kalın
.

20150505222505_yusuf1.jpg

Konular
772
MFC Puanı
530
Hüseyin İnan'ın ailesine son mektubu;

Babama, anneme, kardeşlerime ve akrabalarıma,

Söyleyecek fazla söz bulamıyorum.
Bir insanin sonunda karşılaşacağı tabii sonuç bildiğiniz sebeplerden dolayı erken karşıma çıktı. Üzüntü ve acılarınızı tahmin ediyorum. İlerde durumu çok daha iyi anlayacağınız inancındayım. Metin olunuz. Üzüntü ve acılarınızı unutmaya çalışınız.

Bütün varlığımla hepinize kucak dolusu selamlar, sevgiler!… Yazılacak çok şey var, fakat hem mümkün değil, hem de sırası değil...

Candan selamlar.

HÜSEYİN İNAN

309dadf_b.jpg

Yusuf

MFC Üyesi
Konular
1,134
MFC Puanı
7,440
6 Mayıs 1972 -41 yıl önce bu sabaha karşı idam edildi Deniz Yusuf ve Hüseyin... Anayasayı tağyir tebdil ve ilga suçundan...

Oysa anayasayı en çok savunan bizleriz diyordu Deniz Gezmiş Anayasaya saygı yürüyülerini örnek gösteriyor, anayasayı ihlal edenler olarak ise, "bu anayasa bize fazla" diyenleri gösteriyordu...

Eylemleri vardı elbette... Kanuna aykırı eylemler üstelik.. Banka soygunları, adam kaçırmalar, güvenlik güçleriyle silahlı çatışmalar... Ama hiçbirinde tek bir kişiye bile kasten zarar vermediler... "Ben silahımı ne halka ne orduya karşı kullandım... Ancak vatan hainlerine karşı kullanma amacıyla taşıdım ve ne halka ne orduya karşı kullanırım diye bir cümle kullanmadım" diyordu Deniz... Evet ne halka doğrulttu silahını ne de orduya... Gemerek'te dört yanı çevriliyken bile yalnızca havaya ateş açtı... Arabasını almak için albayın evine girmeye çalıştığında ise kapının kilidine doğru ateş etmişti... O kadar üzülmüştü ki o askerin karısı yaralandığında, cebindeki son paranın büyük kısmını ona verdi doktor getirsin diye...

Eylemleri vardı Denizlerin... Ama ne cana kıydılar ne de buna benzer bir şey yaptılar... İnançları uğruna savaştılar ve onurlaryla öldüler...

Ölümleriyle birlikte binlerce Deniz binlerce Yusuf binlerce Hüseyin cana geldi...

Davaları ve inançları şimdi bambaşka yüreklerde yanıyor olanca ateşiyle...

SAYGI İLE ANIYORUM..

Konular
227
MFC Puanı
540
Deniz yusuf Hüseyin 3 delikanlı inandıkları dava sonucunda hayatlarından vazgeçen üç güzel insan rahmetle anıyoruz mekanları cennet olsun..