Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

ABD Ekonomisi 694 Milyon Dolar Zarar Edecek

Herkül

Canım Dedem
Genel Sorumlu
Konum
BERGAMA
  • Üyelik Tarihi
    4 Haz 2013
  • Mesajlar
    33,184
  • MFC Puanı
    67,286
  • MFC Seviyesi

ABD Ekonomisi 694 Milyon Dolar Zarar Edecek

21 Ağustos 2017 Pazartesi günü Kuzey Amerika'da yaklaşık 100 yıl sonra izlenebilecek ilk tam güneş tutulması tarihin en pahalı tutulması olacağı tahmin ediliyor.

Challenger Gray & Christmas isimli bir analiz firmasının ABD İş Gücü İstatistikleri'ni baz alarak yaptığı araştırmaya göre, ülkedeki 123 milyon çalışanın 87 milyonu tutulma esnasında çalışıyor olacak. Tahminlere göre söz konusu personel güneş tutulmasını izlemek için 20 dakikalarını ayıracak.

Ortalama saatlik yevmiyenin 23.86 dolar olduğu verilere göre, 20 dakikalık bu ara işverenlere ve kamuya kişi başına 7.95 dolara mâl olacak. 87 milyon çalışanın toplam verimlilik kaybı ise 694 milyon dolara ulaşacak.

Hesaplamalar tahmini olsa da ABD'de popüler günlerdeki verimlilik kaybı tahminlerinin genelde isabetli olması dikkat çekiyor.

Mart çılgınlığı adı verilen NCAA Basketbol Finalleri esnasında iş yerlerinin verimlilik kaybı 2 milyar doları buluyor. Amerikan futbol ligi (NFL) şampiyonluk maçı olan SuperBowl da benzer etkiye sahip. Öyle ki, pek çok firma böyle günlerde personeline 1 günlük izin veriyor.

Öte yandan, güneş tutulmasının tam olarak izlenebileceği Nashville, Güney Carolina ve Oregon'da turizm patlaması ve ciddi gelir de beklentiler arasında.

50 ila 75 bin kişinin gelmesi beklenen Nashville'de tutulma gününde 15-20 milyon dolarlık bir turizm girdisi bekleniyor. Aynı şekilde Güney Carolina 43 milyon dolar gelir bekliyor. Salem, Oregon gelir açıklamasa da yetkililerin 300 – 500 bin arası ziyaretçinin bölgeye akın etmesine kesin gözüyle bakılıyor. ABD'de bir sonraki güneş tutulması 14 Ekim 2023 tarihinde izlenebilecek.

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN NEREDE İZLENEBİLECEK

2017 yılının ilk Güneş tutulması, 26 Şubat 2017 tarihinde halkalı bir şekilde gerçekleşti. Astronomiyle ilgilenenlerin beklediği ikinci güneş tutulması ise 21 Ağustos 2017 tarihinde tam şeklinde oluşacak ancak bu iki güneş tutulması da Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri'nden görüntülenebilecek.

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR

Güneş'i açık şekilde görebileceğiniz bir noktaya ihtiyacınız bulunuyor. Tutulmadan birkaç gün önce seçtiğiniz yerden Güneş'i açıkça gördüğünüzden emin olun. En önemlisi gözlerinizi koruyacak gereçleri yanınızda bulundurun. Ayrıca kamera ve akıllı telefonlarınızın lenslerini korumayı unutmayın.

ASLA ÇIPLAK GÖZLE İZLEMEYİN

Takip için koruyucu gözlük, basit bir projeksiyon cihazı veya bir karton bile yeterli olabilir. Ancak koruyucu gözlüğünüz olsa bile Güneş tutulmasını asla dürbünle izlemeyin. Çünkü gözleriniz yeterli şekilde korunmaz. Teleskop veya dürbünle tutulmayı izlemek için de koruyucu gözlüklerde kullanılanlardan çok daha güçlü filtrelere ihtiyaç duyuluyor.

TÜRKİYE'DEN İZLENEMEYECEK

Gökbilimcilerin açıklamasına göre yerel saatle 14:48'de Güney Carolina'dan net olarak izlenebilecek olan Güneş tutulması, Türkiye'de geceye denk geldiği için gözlemlenemeyecek.
 
Üst Alt