• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

AB'den Türkiye'ye uyarı

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,861
MFC Puanı
2,550
Türkiye'de Muhteşem Yüzyıl tartışması ve Fazıl Say davasına ilişkin tartışmalara Avrupa Birliği de katıldı.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, 'sanatsal ifade özgürlüğü'nün Türkiye'nin yerine getirmesi gereken 'siyasi kriterler' arasında olduğunu söyledi. Stefan Füle, Fazıl Say davasını çok yakından izleyecekleri mesajını verdi.

O davaya ilişkin konuşurken, "ifade ve inanmamayı da içeren, düşünce, vicdan ve din özgürlükleri, Avrupa Birliği'nin, Türkiye'nin siyasi kriterleri karşılama yolundaki ilerlemesini değerlendirirken izlediği temel haklardır. Türkiye'nin bu konudaki eksiklikleri acilen giderme ihtiyacı içinde olduğunu çeşitli fırsatlarla vurguladık" dedi.

Füle, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine yönelik bir soru önergesini de yanıtladı. 'Sanatsal ifade özgürlüğünün Türkiye'nin yerine getirmesi gereken 'siyasi kriterler' arasında olduğunu söyledi.

"AB Komisyonu, yayın yasakları ve yayıncılar üzerinde uygulanabilecek yaptırımlar hakkındaki endişelerini dile getirmiştir. RTÜK kararlarına dair endişelerimizi 2012 İlerleme Raporu'nda söyledik" dedi.
 
Üst