• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Abid Kadınla Recep Ayı

LaiLa

MFC Üyesi
Üyelik Tarihi
20 May 2015
Konular
1,822
Mesajlar
5,296
MFC Puanı
6,380
Vakti zamanında bir kadın vardı. Zamanını devamlı olarak Kâbe'de ibadet etmekle geçiriyordu. Recep ayı girdiğinde de, Allah'a olan sonsuz sevgi ve saygısını dile getirmek için, günde on bir defa ihlâs sûresini okuyordu. Ayrıca Recep ayına karşı beslediği saygısını ifade için de atlas elbisesini çıkarıp, en değersiz elbisesini giyiyordu.

Abid kadın bir Recep ayında hasta düştü. Çok sevdiği oğluna da öldüğü takdirde kendisini üzerindeki değersiz elbisesiyle defnetmesini vasiyet etti.

Nihayet kadın bir gün ruhunu teslim edip bu fani âlem veda etti. Oğlu, sanki annesinin vasiyeti yokmuş gibi, ötekine berikine gösteriş olsun diye, annesini en şık ve pahalı elbisesiyle defnederek onun son sözünü yerine getirmedi.

Ölümünden sonra bir gece rüyasında annesini gören oğlana annesi, "Sevgili oğlum, niye vasiyetimi tutmadın? Ben senden razı ve hoşnut değilim" diye şikâyette bulunuyordu.

Sabah uykudan uyanan oğlan gece rüyasında gördüğü annesinin vasiyetini yerine getirmek üzere alelacele kabri başına varıp da kabrini açtığında baktı ki, annesi yok. Hayretten dona kalıp iki gözü iki çeşme hüngür hüngür ağlamaya başladı. Ama nasıl ağlıyordu, sormayın. Üstünü başını yolarak.

Tam bu sırada bir ses duydu. Sesin sahibi şöyle diyordu: "Ey kulum, sen bilmiyor musun ki Recep ayını oruç tutarak geçiren kimseleri biz, kabrinde tek başına yalnız bırakmayız."​
 
Üyelik Tarihi
11 Haz 2017
Konular
22
Mesajlar
1,752
MFC Puanı
3,400
Hikayenin yalan olduğu ve cahiliye müşriklerinin geleneklerini canlandırmak için rivayet edildiği belli. Çünkü Recep ayı cahiliye müşriklerinin kutsal ayıydı.

Recep Ayını öven tüm rivayetler uydurmadır. Bu konuda çok güzel hadis inceleme çalışmaları var. Din adına böyle hurafeleri değil de Kuran'ı okuyunuz. Ayrıca iyi niyetle olsa bile, insanları ibadete yönlendirmek gibi bir amaç olsa bile Allah adına biri dedi ki diyemez. Dediyse Kuran'da açık ayet olması gerekir. Bunun dışında Allah'a kimse söz isnat edemez. Ederse iftira etmiş olur.

Kuran'da defalarca kez geçer. Kim Allah'a karşı yalan, iftira uydurandan daha zalimdir?
Kuran'a savaş açan bu hikayeyi hiç sevmedim. İnancımızı maalesef bu tip yalanlar ile fark ettirmeden kirletiyor ve şirke buluyoruz.
 
Üst