Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Açık Kalp Ameliyatı Olmak Tehlikeli Mi?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,309
  • MFC Puanı
    15,764
  • MFC Seviyesi

Açık Kalp Ameliyatı Tehlikeli mi? Koroner bypass tıkalı olan koroner damarlar yüzünden işlevlerini doğru yapamayan kalbi rahatlatmak anlamına gelir. Tıkalı olan damarlardaki kan akışının yeterli düzeyde olmaması kalbinde görevlerini yerine getirememesi anlamına gelir.

Bu gibi durumlarda baş vurulan ameliyatada koroner bypass adı verilir. Bu ameliyattaki asıl amaç olası kalp krizlerini ortadan kaldırmaktır.

Vücudumuz üzerinde bulunan bütün ordanlar gibi kalbimizinde normal şartlarda çalışması gerekir. Bu normal şarları açmak gerekirse kalp kasına gelen kan arter isimli atardaamrlar içersinde gelir. Bu damarlarda oluşabilecek daralmalar yada sertleşmeler kan akışını etkileyen en önemli faktördür. Bu daralmalarda deminde bahsettiğimiz gibi kalbin doğru beslenmesinin önüne geçmeye başlar.


Koroner alterlerde oluşmuş olan tıkanıklıkların önüne geçmek için 3 yöntem vardır.

1 - Koroner Bypass Ameliyatı

2 - Koroner Balon Tedavisi ( Stent )

3 - İlaç Tedavisi*

Bu tedavilerden hangisinin seçilmesi gerektiği sizin için karar verecek olan kişi doktorunuz ve kardioloğunuzdur. Bir Bypass ameliyatı ortalama 4 saat kadar sürer.
 
Üst Alt