Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Adalar Turunda Gezilecek Yerler

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,184
  • MFC Puanı
    12,124
  • MFC Seviyesi

İstanbul’da yaşayanların veya en az bir kez yolu düşen herkesin gezmesi gereken yerlerden biri adalardır. Her mevsim güzel olan adalar, özellikle bahar aylarında yoğun bir ziyaretçi akınına uğrar. Hem biraz doğanın tadını çıkarmanın hem de şehirden uzaklaşmanın en kısa yoludur adalar.

Neler yapılır?

Büyükada, Prens Adaları arasında nüfusu en yüksek olanıdır ve aynı zamanda en fazla sayıda yerli ve yabancı ziyaretçinin geldiği adadır. Bu popülerliğinden dolayı, konaklamak için Büyükada’da bol miktarda seçenek bulunur. Adaya sıcak yaz günlerinde gelenler Aya Nikola plajında denize girebilir. Bunun dışında, her mevsim adada bisikletle tur atılabilir. Ama Büyükada’nın en önemli özelliği tarihi yapılarıdır. Adayı gezerken, hepsi ayrı bir hikâyeye sahip bu yapılar, yansıttıkları tarih ve estetiğiyle dikkat çeker. Hamidiye Camii, Panayia Kilisesi, Ayios Demetrios Kilisesi, Haseed Le Avraam Sinagogu, Ayios Nikolaos Manastırı, Hristos Manastırı ve Aya Yorgi Rum Manastırı, adanın tarih boyunca çeşitli dinlerden insanlara nasıl ev sahipliği yaptığını gözler önüne serer. Bunların dışında, vapurdan iner inmez karşılaşılan iskele başta olmak üzere; Büyükada Rum Yetimhanesi, hükümet binası ve Conk Paşa Köşkü kendine hayran bırakan tarihi yapılar arasındadır.

Heybeliada, Büyükada’dan sonra gelen en büyük adadır. Burada yapılacak aktivitelerin başında, ormanın içindeki mesire alanında piknik yapmak gelir. Ayrıca diğer adalarda da olduğu gibi burada da bisikletle gezmek oldukça keyiflidir. Heybeliada’nın önemli tarihi binaları arasında sanatoryum ve ruhban okulu yer alır.

Burgazada; Heybeli ve Büyükada’ya göre oldukça sakindir ve dinlenip temiz hava almak isteyenler için birebirdir. Burada konaklamak için tek seçenek öğretmenevidir. Bunun dışında günübirlik ziyaretler için oldukça uygun olan Burgazada’da bisiklet turu yapılabileceği gibi, iskele civarındaki kahvelerde denizi seyretmek ve kitap okumak, sakinliği ve huzuru arayanlar için en güzel aktivitedir. Sait Faik Abasıyanık müzesi görülmeye değerdir. Ayrıca yaz mevsiminde Marta koyundan denize girilebilir.

Kınalıada en sakin ve az nüfuslu ada olmakla birlikte aktivite açısından da fazla zengin değildir. Ancak burada, Kumluk Plajından denize girilebilir veya kısa yürüyüşler ile bisiklet gezintileri yapılabilir.

Nasıl gidilir?

Adalara Kabataş, Kadıköy, Bostancı, Kartal ve yaz sezonunda Yeşilköy iskelelerinden şehir hatları vapurlarıyla, deniz otobüsüyle veya deniz motorlarıyla ulaşım sağlanıyor. Ayrıca seyrek olarak Yalova’dan ve İstanbul Avcılardan da vapur seferleri bulunuyor. Hiçbir adanın içinde motorlu taşıtlara izin verilmiyor, dolayısıyla ada içi ulaşım faytonlarla ve bisikletlerle yapılıyor.
 
Üst Alt