• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Adasoğanı (Scilla Peruviana)

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,310
Uzun oval yaprakları mavi beyaz pembe veya yeşil renkte salkım şeklinde sıralanmış çiçekleri ile güzel bir bitki olup soğanlıdır. 80'den fazla türü vardır. Bu türlerden bazıları; S. Amoena; yıldız sümbül 15 cm çivit mavisi çiçekleri nisandan mayısa kadar açar. S. Autumnalisı 15 cm leylak rengi haziran eylül de çiçek açar. S. Bifolia; 15 cm martta mavi kırmızı veya beyaz çiçeklidir. S. Messeniaca; 15cm mart nisan aylarında açar soluk mavi çiçeklidir. S. Peruviana; 225 cm çiçeği koyu leylak rengindedir mayıs haziran aylarında açar. S. Pratensis; 30 cm mavimsi leylak renginde hoş kokuludur. Mayıs haziran döneminde çiçeklenir. S. Sibirica; 20 cm çiçeği soluk mavi renktedir martta açar. S. Tubergeniana; 10 cm çok açık mavi renkli merkezde derin kısa saplı çiçekleri vardır. Şubat ve erken martta çiçeklenir. S. Verna; 20 cm soluk mavi leylak rengi çiçekleri vardır.Adasoğanı bitkisinin üretilmesi; Yan sürgünler veya tohum ile üretilirler.

Öneri ve önlemler: Bitkiye düzensiz su verildiğinde veya saksı toprağı kuru tutulduğunda veya saksılar nisbi rutubeti çok düşük havasız yerlerde bulundurulduğunda yaprak dökülmeleri görülür.

Adasoğanının Yetiştirilmesi İçin Gerekli Şartlar:

Toprak: Bahçe toprağı yaprak çürüntüsü çayır toprağı ve bir miktar dişli nehir kumu karışımıdır.

Su: Saksı toprağı rutubetli tutulur düzenli ve yeterince su verilir.

Sıcaklık: Kış ısısı 10-15 derecedir.

Işık: Aydınlık hafif güneşli yerleri severler.

Gübre: 5-9. aylar arasında 15 günde 1 kez 2 gr karışık gübre 1 lt suda eritilerek verilir
 
Üst