• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Adet Döneminde Gelen Tatlı Krizi

vioLeta

Özel Üye
Konular
946
MFC Puanı
540
Adet Döneminde Gelen Tatlı Krizleri Nasıl Önlenir ?

Kadınlar, adet döneminde tatlı krizi ve aşırı iştah sorunu yaşayabiliyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemi, adet döneminde bir kere daha ortaya çıkıyor.

Adet döneminde tatlı isteği neden olur?

Regl döneminde hormon değişimi ve kan kaybına bağlı olarak tatlı krizi veya iştah açılması meydana gelebilir. Genellikle, ay boyunca yetersiz beslenme veya gerektiği miktarda su içmemek, tatlı krizi ve benzeri sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

Adet döneminde tatlı krizi için neler yapılabilir?

Öncelikle, tatlı krizi geldiğinde sağlıklı seçeneklere yönelmenizde fayda var. Çinko ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketmek, hem tatlı ihtiyacını gidermeye hem de adet dönemini kilo almadan geçirmeye yardımcı olur. Çinko içeren besinler ise;

- Badem
- Yer fıstığı
- Kaju fıstığı
- Ispanak
- Mantar
- Balık
- Kırmızı et

Tatlı krizi geldiğinde bir avuç içi badem, yer fıstığı veya kaju fıstığı yiyip yanında bir bardak sıcak süt içerseniz, sağlıklı bir şekilde krizi atlatabilirsiniz.

Akşam yemeğinde balık veya haşlama, ızgara kırmızı et yemek tatlı ve yeme krizlerini önlemeye yardımcı olacaktır. Öğle yemeğinde mantar sote veya zeytinyağlı ıspanak, adet dönemi için uygun besinlerdir.

Tatlı ihtiyacını karşılamak için ne yapmalı?

Regl döneminde tatlı ihtiyacını karşılamak için sağlıklı seçenekleriniz var. Hemen çikolata, baklava, bisküvi veya pastaya yönelmek yerine doğal besinleri tercih edin.

- 1 kase chia tohumu ile puding yemek
- 1 bardak tarçınlı süt içmek
- 3 adet hurma ve bir bardak sıcak süt
- 1 tatlı kaşığı tahin ve bir bardak sıcak süt içmek
- 1 kase yoğurt ve 1 avuç içi badem yemek
- 1 kase zencefilli yoğurt kürü yemek
- 1 adet mevsim meyvesi üzerine toz tarçın serpmek
- Bir kase yoğurt ve 1 tatlı kaşığı keten tohumu yemek
- 3 adet kuru kayısı yiyip ve kuşburnu çayı içmek
- 3 adet kuru erik ve biberiye çayı içmek

İçinizden bir ses ‘bir parça çikolatadan bir şey olmaz!’ diyorsa, onu pek dinlemeyin. Ama masum tatlı kaçamakları yapmak için kendinize izin verin. Evet, porsiyon kontrolü ve tatlı türüne dikkat ettiğinizde adet döneminde tatlı yiyebilirsiniz.

- 3 top sade dondurma
- 1 avuç içi kadar bitter çikolata
- 1 porsiyon sütlü tatlı
- 2 adet baklava

Adet döneminde tatlı isteğini önlemek için ne yapmalı?

Çinko içeren besinler gibi ay boyunca kalsiyum içeren besinler tüketmek, hem adet dönemini daha konforlu geçirmenize hem tatlı isteğinin kesilmesine yardımcı olacaktır. Kalsiyum içeren besinler ise;

- Keten tohumu
- Süt
- Chia tohumu
- Yoğurt
- Kekik
- Biberiye
- Lor peyniri
- Kefir
- Roka
- Ispanak
- Brokoli
- Susam
- Tahin

LaiLa

MFC Üyesi
Konular
1,822
MFC Puanı
6,400
Valla ben her durumda yerim o çikolatayı :)

Konular
52
MFC Puanı
2,310
Güzel fikirler de Chia tohumu hoş olmamış.
Fazla alınımından dolayı vefat eden çok insan var.

Konular
14
MFC Puanı
170
bende diyorum niye batıyorum her sevgilime aldığım çikoolataların sebebi buymus ama kadınlar genelde sadece bu donemde değil her zaman tatlıyı sever çikoltaya hayır diyen bi kadın bi zaman duymadım ...

emeğine sağlık

Konular
1,018
MFC Puanı
4,910
bende diyorum niye batıyorum her sevgilime aldığım çikoolataların sebebi buymus ama kadınlar genelde sadece bu donemde değil her zaman tatlıyı sever çikoltaya hayır diyen bi kadın bi zaman duymadım ...

emeğine sağlık

abi hadi diger konuyu anladımda bu konuda ne işin var Allah aşkına :D

Konular
14
MFC Puanı
170
abi hadi diger konuyu anladımda bu konuda ne işin var Allah aşkına :D

abi dikkatimi çekti kadınlar sadece mens donemlerinde değilki tatlıyı ozellikle çikoltayı sevmedikleri yemedikleri bi zaman yokki aksi ne yazıyor diye merak ettim okudum ... abi okuyun bilin bu kadınlar sonra halden anlamıyorsunuz diye eziyorlar bizi demedi deme ...:)

Konular
1,018
MFC Puanı
4,910
abi dikkatimi çekti kadınlar sadece mens donemlerinde değilki tatlıyı ozellikle çikoltayı sevmedikleri yemedikleri bi zaman yokki aksi ne yazıyor diye merak ettim okudum ... abi okuyun bilin bu kadınlar sonra halden anlamıyorsunuz diye eziyorlar bizi demedi deme ...:)

Abi bir bayana gidipte özel günündemisin sana çikolata alcam denmezki :D nasıl bir konu oldu arkadaş :D

Konular
14
MFC Puanı
170
Abi bir bayana gidipte özel günündemisin sana çikolata alcam denmezki :D nasıl bir konu oldu arkadaş :D

yahu deme zaten sen çikoltayı ver hger gun denk gelir nasılsa .. zaten anlarsın ikolta istediği kadar vede istediği gibi değilse ve ozel gunundeyse kesin belli ediyorlar:D

Konular
1,018
MFC Puanı
4,910
yahu deme zaten sen çikoltayı ver hger gun denk gelir nasılsa .. zaten anlarsın ikolta istediği kadar vede istediği gibi değilse ve ozel gunundeyse kesin belli ediyorlar:D

abi ben ne kadar cahil kalmışım :D hiç anlamıyorum açıkcası o günlerin geldigini :D

Her gün çikolata alınırmı . ülke olarak kemer sıkacaz ama bu bayanların günleri izin vermiyor :D

Konular
14
MFC Puanı
170
abi ben ne kadar cahil kalmışım :D hiç anlamıyorum açıkcası o günlerin geldigini :D

Her gün çikolata alınırmı . ülke olarak kemer sıkacaz ama bu bayanların günleri izin vermiyor :D

valla sen bilirsin ama uzak dur çikolata almıyorsan derim tercih senin o cantalarından uzak dur mubarek biriket var içinde sanki :D

Sezen

Emektar Üye
Konular
692
MFC Puanı
90,050
Yaw bir çıkın şu konudan beyler haydee:D siz koşun sevdiğinize çikolata stogu yapın deeee haydeeee yallah:D