• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

adobe photoshop pixel art

todesmonolog

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
30
Merhaba. Bildiğiniz üzere yakın zamanda reddit'in r/place üzerindeki pixel etkinliği sayesinde ben de pixel art'a kendimce adım atmak istedim. Ve nerden, nasıl yapacağım konusunda bir kaç tutorial izledim. Genel olarak herkesin adobe photoshop kullandığını gördüm. Ben de aynı şekilde herkesin ayarladığı ayarları yapıyorum ama program hata verip kapanıyor ve tam kapanırken fanlarım çalışmaya başlıyor. Aslında kompleks bir işlem de yapmıyorum, tek yaptığım yüklediğim bir fotoğrafı pixelleştirip 8 bit seçip 64 veya 32 pixele dönüştürmeye çalışmak. Painnte bile sıkıntısız oluyor. Bilgisayarımı da2 ay kadar önce aldım. Hp pavilion,8gb ram, 500gb ssd, i5 11. nesil işlemci , rtx 3050 ekran kartı ve son olarak 3.1 ghz sanırım. Sanıyorum ki photoshopu cok zorlanmadan açabilecek özelliklere sahip. Lakin yine de bilgisayarım zorlanıyor. Bunun sebebi ne olabilir, varsa bir çözümü söyleyebilir misiniz? Kendim performans kısmında kullanılan ram miktarını %80lere getirdim ve ek olarak ekran kartımı da kullanmasına izin verdim. Hatta geri alabilme hakkımı 50 den 20 ye düşürdüm bunlara rağmen uygulama hata verdi.

Konular
6
MFC Puanı
12,830

ÖNBELLEK AYARLARI​

Performans tercihleri bölümünde üç adet önbellek ayarı mevcuttur. Photoshop'u öncelikli kullanım durumunuza/amacınıza uygun geleni seçin:
  • Web/Kullanıcı Arayüzü Tasarımı: Photoshop'u öncelikli kullanım amacınız web, uygulama veya ekran tasarımıysa bu seçeneği seçin. Bu seçenek, düşük-orta piksel boyutundaki varlıkların çok sayıda katmanlarını içeren belgeler için uygundur.
  • Varsayılan/Fotoğraflar: Photoshop'u öncelikli kullanım amacınız orta boyutlu görüntü dosyalarını rötüşlamak veya düzenlemekse bu seçeneği seçin. Örneğin, Photoshop'ta genellikle cep telefonunuzdan veya dijital fotoğraf makinenizden gelen fotoğrafları düzenliyorsanız bu seçeneği kullanın.
  • Çok Büyük Piksel Boyutları: Photoshop'ta aşırı büyük dosyalarla yoğun bir şekilde çalışıyorsanız bu seçeneği seçin; örn. panoramalar, mat boyamalar vb.

ÖNBELLEK DÜZEYLERİ​

Daha iyi kontrol için önbellek düzeylerini manuel olarak belirleyin; varsayılan değer 4'tür.
  • Nispeten küçük dosyalar —kabaca 1 megapiksel veya 1.280'e 1.024 piksel— ve çok sayıda katman (50 veya üzeri) kullanıyorsanız, Önbellek Düzeylerini 1 veya 2 olarak ayarlayın. Önbellek Düzeylerini 1 olarak ayarlamak, görüntü önbelleğini devre dışı bırakır; sadece mevcut ekran görüntüsü önbelleğe alınır.
  • Daha büyük piksel boyutuna —örneğin 50 megapiksel veya daha büyük— sahip dosyalar kullanıyorsanız, Önbellek Düzeylerini 4'ün üzerine ayarlayın. Daha yüksek önbellek düzeyleri yeniden çizimi hızlandırır.

Ön ayarların sayısını azaltın​

Photoshop'un kullandığı çalışma diski alanını azaltmak amacıyla yüklü tuttuğunuz ön ayar sayısını en aza indirin. Desenler ve fırça uçları, en büyük hazır ayarlardan bazılarıdır.Şu anda gerek duymadığınız ön ayarları bir ön ayar dosyasına kaydedin ardından kaldırın ve yalnızca ihtiyacınız olduğunda yükleyin.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Piksel sanatı

Piksel sanatı veya kısaca Pixelart olarak da adlandırılan piksel sanatı, yazılımla çizilen, görüntülerin piksellerin özel ve kasıtlı olarak yerleştirilmesiyle oluşturulduğu bir dijital sanat biçimidir. 8-bit ve 16-bit bilgisayarlardan ve video oyun konsollarından gelen düşük çözünürlüklü grafiklerle ve çalışmak için sınırlı sayıda piksele ve renge sahip olan grafik hesap makineleri gibi diğer sınırlı sistemlere ek olarak yaygın olarak ilişkilidir. bu tür sınırlamalar artık daha yeni donanımlarda mevcut değil. Bilgisayar grafiklerinin gelişmesiyle piksel sanatına olan ihtiyaç ortadan kalkmış olsa da, sanat formu hala birçok piksel sanatçısı tarafından uygulanmaktadır ve stil hala önemli sayıda modern video oyunu tarafından taklit edilmektedir. Piksel sanatının tanımı, sanatçılar arasında sürekli bir tartışma konusu olmuştur. Genel olarak, bir görüntünün her pikseline sanatçı tarafından verilen önem ile karakterize edilir.

Örnek Bir Çalışma - Yapım Yılı 2003

img17.png

Resimdeki Yer : ABD-Texas-Arizona Çölü-1997

Resimdeki 4-bit'lik desenler yol üzerinde kolaylıkla görülmekte olup, resim duvar kağıdı olarak kullanılabilir.

Son düzenleme:

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Eğer illa böyle bir çalışma yapılacak ise;

İşletim Sistemi olarak : Microsoft Windows XP Home (x64) yada Microsoft Windows XP SP3 32bit İşletim Sistemi

Resim Editörü Olarak : Adobe Photoshop 7 yada Adobe Photoshop 9.0 CS2 yazılımlarından biri XP'ye kurulmalıdır.

Ya da

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu Paint.NET 3.5.11 Türkçe Resim Editörü kullanılmalıdır.

Son düzenleme:

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Az önce yukarıdaki verilen çalışmanın masaüstünden nasıl duruyor sorusuna yanıt

nasıl görünüyor.png

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Eğer bazı kullanıcıların sistemleri ile başı dertte ise aşağıdaki online Piksel Art Studio'da kendi çalışmalarını dizayn edebilir.Sadece gerekli olan güncel bir web tarayıcı yazılımı (html5 standartına sahip)

Kod:
https://www.pixilart.com/draw

Ekran Görüntüsü :

Ekran Görüntüsü 2022-04-06 01-38-16.png

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
img15.png

Bu da başka bir pixel art studio çalışması...Resimdeki kadın figürü, 1941 ABD Savaş Propanga Afişinden , Foto montajla alınmıştır. Resim'in mavi bölümleri 32bit iken, kadın figürü ve çevresi 16,8, yüz hatlarının çevresi 4 bit olarak dizayn edilmiştir.Kadın'ın üzerindeki bluez gömleğe bash shell ile C programlama dilinin kodlamaları işlenmiştir.

Bu kadın figürü, GNU-LİNUX İŞLETİM SİSTEMİNİ" simgelemektedir."Ben nazik ve güçlüyüm" imajı vermektedir.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Buda başka bir piksel art sanatçının eseridir.

Şehir Hayatı.jpg

Resimde piksel boyutları 32,64 ve 128 (Süper bit olarak adlandırlır) olarak Photoshop CE Element İle yapılmış....

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Aslan Kral.jpg

Aynı sanatçının farklı bir resimsel yapıtı....Resim dış bölümleri (siyah zemin) 32bit, aslan figürü 64 bit, aslanın göz çevresi 128 bit olup, bir sürü USB kablosununun bir araya gelerek oluşturulan farklı bir art çalışması....

Bu resim dahil, forum konusunda verilen resimlerin kullanım telif hakları "SERBEST"tir.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Hp pavilion,8gb ram, 500gb ssd, i5 11. nesil işlemci , rtx 3050 ekran kartı ve son olarak 3.1 ghz sanırım.

İşletim Sistemini Windows 10 ya da Windows 11 ise, Windows 7 SP1 X64 MSDN İşletim Sistemine Çevir , bak o zaman nasıl , kurduğun resim editörü canavar gibi çalışacak..... (bunu 27 yıllık Windows Sistemleri kullanan birisi olarak söylüyorum...)

todesmonolog

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
30
İşletim Sistemini Windows 10 ya da Windows 11 ise, Windows 7 SP1 X64 MSDN İşletim Sistemine Çevir , bak o zaman nasıl , kurduğun resim editörü canavar gibi çalışacak..... (bunu 27 yıllık Windows Sistemleri kullanan birisi olarak söylüyorum...)
Tekrardan merhaba hocam. Öncelikle tüm bu yazdıklarınıza ağzım açık şekilde baktığımı söylemekle başlamak istiyorum. Gerçekten büyük emek olduğunu tahmin ediyorum ve çok fazla saygıyı hak ediyorsunuz, ilginiz için de ayrıca teşekkür ederim. Lakin ben sadece pixel art yapabilmek için işletim sistemime dokunmayı tercih etmeyeceğim. Aklınıza gelebilecek ekstra bir çözüm varsa lütfen benle paylaşmaktan çekinmeyin. Mesela ben crack sürüm kullanıyordum, bundan kaynaklı olabilir mi? Veya yapmaya çalıştığım görüntü boyunu düzenleme olayı çok mu zorlayıcı bir iş? Adobenin daha alt sürümlerini kullansam sıkıtnı yaşar mıyım?
Biraz üzülmedim değil açıkcası, çünkü youtube'da bu konu hakkındaki videoların yorumlarına baktığımda kimse benim gibi bir sıkıntı yaşamamış. Eminim aralarında en kötü bilgisayara sahip olan tek kişi de ben değilimdir. Neden böyle olduğunu merak ediyorum sadece.

Önerdiğiniz diğer pixel art uygulamalarına da kesinlikle göz atacağım. Ben 2 türlü pixel art yapmak istiyordum şahsen. Birisi boş canvas'a kendi kafamdan veya bakarak bir şeyler üretmeye çalışmak, öbürü de hali hazırda çözünürlüğü yüksek bir fotoğrafın renk seviyelerini düşürüp, basit bir fotoğrafa çevirdikten sonra pixel arta dönüştürmek. Mesela doygunluğunu arttırıp, biraz basit bulanıklık katıp renk sayısını 8 e çekmek gibi. Sonrasında boyutunu 8 bit 64 gibi bir pixele indirmek. Gerekirse üstüne eklemeler çıkarmalar da yapabilirim Eğer böyle bir işlemi adobe photoshoptan başka yapabileceğim bir uygulama biliyorsanız aynı şekilde onu da önermenizi rica edeceğim.

tekrardan çok teşekkürler her şey için. Big Respect!

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Madem kullanmakta olduğun Microsoft İşletim Sisteminde vazgeçemiyorsan o zaman şu adımları yapabilirsin.

1.Kullanacağın Photoshop yazılımının ayarlarından , sistemine en uygun ayarları kendince seç.Bazen yazılımların kendi varsayılan ayarları sistem'e uymayabilir.

2.Çalışma sırasında;

2.1.Kullandığın, anti-virüs yazılımını geçici devredışı bırak (eğer sistemin internet'e girmiyorsa)
2.2.Microsoft Defender yazılımını, Windows Hizmetler'den devredışı bırak ki senin her işine karışmasın.
2.3.İnternet'ten bir Game Booster yazılımı bul (örneğin benim kullandığım IObit Game Booster 3.5 Beta) Şimdi bu ne alaka diyebilirsin, game booster yazılımları, oyunlar için Windows'un gereksiz arkaplan Windows Hizmetlerini geçici olarak kapatırlar, böylece işlemci gücünü doğrudan oyuna yansıtılır.Sen bu saye'de sahip olduğun sistemin, işlemci,ram ve disk performansını tek bir noktaya yoğunlaştırabilirsin.Bu durum'da bir sistem, normal bir sistem'e oran en az 3,5 - 4 kat daha hızlı tepki verecektir.

Gelelim Pixsel Art Konusuna;

Biz, bu konuda makul seviye'de bilgi sahibiyiz. (bir hevesle başlamıştım, birkaç deneme ve uygulamadan sonra, hevesim geçtiği için bırakmıştım ama yeteneğimin olduğunu anlamıştım)

Önce boş bir 800x600 pikselik boş bir tuval üzerine , rastgele pikseller serpiştir. 2bit, 4 bit gibi, tuval çok çirkin görünecek ama bir tarafta toplanan pikseller kendiliğinden bir takım garip şekiller oluşturacak, yani senin anlayacağın garip desenler....

Daha sonra bunları zamanla şekillendirmeyi kendi kendine öğreneceksin.....

İşin püf noktası budur.

todesmonolog

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
30
Madem kullanmakta olduğun Microsoft İşletim Sisteminde vazgeçemiyorsan o zaman şu adımları yapabilirsin.

1.Kullanacağın Photoshop yazılımının ayarlarından , sistemine en uygun ayarları kendince seç.Bazen yazılımların kendi varsayılan ayarları sistem'e uymayabilir.

2.Çalışma sırasında;

2.1.Kullandığın, anti-virüs yazılımını geçici devredışı bırak (eğer sistemin internet'e girmiyorsa)
2.2.Microsoft Defender yazılımını, Windows Hizmetler'den devredışı bırak ki senin her işine karışmasın.
2.3.İnternet'ten bir Game Booster yazılımı bul (örneğin benim kullandığım IObit Game Booster 3.5 Beta) Şimdi bu ne alaka diyebilirsin, game booster yazılımları, oyunlar için Windows'un gereksiz arkaplan Windows Hizmetlerini geçici olarak kapatırlar, böylece işlemci gücünü doğrudan oyuna yansıtılır.Sen bu saye'de sahip olduğun sistemin, işlemci,ram ve disk performansını tek bir noktaya yoğunlaştırabilirsin.Bu durum'da bir sistem, normal bir sistem'e oran en az 3,5 - 4 kat daha hızlı tepki verecektir.

Gelelim Pixsel Art Konusuna;

Biz, bu konuda makul seviye'de bilgi sahibiyiz. (bir hevesle başlamıştım, birkaç deneme ve uygulamadan sonra, hevesim geçtiği için bırakmıştım ama yeteneğimin olduğunu anlamıştım)

Önce boş bir 800x600 pikselik boş bir tuval üzerine , rastgele pikseller serpiştir. 2bit, 4 bit gibi, tuval çok çirkin görünecek ama bir tarafta toplanan pikseller kendiliğinden bir takım garip şekiller oluşturacak, yani senin anlayacağın garip desenler....

Daha sonra bunları zamanla şekillendirmeyi kendi kendine öğreneceksin.....

İşin püf noktası budur.
Siz mükemmel bir detaysınız, gerçekten çok teşekkür ederim. Şuan sorunsuz şekilde programı kullanabiliyorum. Daha fazla öneri vermek isterseniz sonsuza kadar açığım. Saygılar, iyi forumlar