Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ağla ağla, açılırsın!

DeStina

Her Nasip Vaktine Esirdir
MFC Üyesi
Konum
İzmir
  • Üyelik Tarihi
    9 Haz 2015
  • Mesajlar
    12,429
  • MFC Puanı
    2,960
  • MFC Seviyesi

Ağla ağla, açılırsın!İnsan dünyaya ağlayarak gelir ama bir sebeple, yaşlandıkça, gözyaşı dökmenin bir zayıflık belirtisi olduğunu düşünmeye başlar. Halbuki ağlamak zihin, beden ve ruhunuz için pek çok yönden faydalıdır. Gözyaşlarınızı serbest bırakın aksınlar, aksi takdirde kendinize iyilikten çok kötülük yapmış olursunuz.

Bunun nedenini öğrenmek için, ağladığınızda neler olduğuna bir göz gezdirelim:

Toksinlerden arınırsınız
İnsan sadece üzgün olduğu zaman ağlamaz. Ağlamak aynı zamanda vücudun çok fazla strese verdiği tepkidir. Ağladığınızda, vücudunuz kortizoldan kurtulur. Kortizol stresle ilgili bir hormondur ve eğer dengesiz seviyelere yükselirse, sağlığınıza zarar verebilir. Kronik kortizol yüksekliği, uyku problemleri, zayıf bağışıklık sistemi ve karın bölgesinde yağlanmaya sebep olabilir.

Bakteriler ölür
Gözyaşlarınız, gözlerinizdeki bakterileri yıkar. Bu durum, insan sütünde ve tükürüğünde bulunan bir hormon olan lizozimden kaynaklanmaktadır. Ağladığınızda, lizozim salgılanır ve yolu üzerindeki bakterilerin yüzde 90’ını öldürür. Yani ağlamak sadece vücuttaki toksinlerden değil, vücut yüzeyindeki toksinlerden de arınmayı sağlar.

Görüşünüz netleşir
Uzun bir günün ardından, hiç gözlerinizin biraz bulanıklaştığını fark ettiniz mi? Gün boyunca, göz zarları kurur ve bu da odaklanma yetilerini kaybetmelerine neden olur. Ağlamak gözlerinizin ihtiyacı olan nemi geri kazanmasını sağlar ve görüş performansınızı tümüyle iyileştirir.

Ruh halinizi düzeltir
South Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, stresli durumlarda ağlayan insanların yüzde 90’ı ruh hallerinde önemli bir arınma ve yükselme hissettiklerini rapor etti. Ağlamayanlar, hayatın zorlukları ile yüzleşirken daha çok zorlanıyor.


Duygularla yüzleşilir
Ağlamadığını söyleyen insanların çoğu aslında ağlayacakları bir şeyler olduğu gerçeğini saklamaya çalışıyordur. Herkesin uğruna ağlayacağı bir şeyler vardır ve bunda utanılacak hiçbir şey yoktur. Duygusal bir kriz yaşamak tek başına yeterince zordur, bir de ağlamamak için kendini tutmak stresinize stres katar.

İletişimi arttırır
Eğer yakın olduğunuz biri ağlamaya başlarsa, içgüdüsel şekilde bir şeylerin ters olduğunu anlarsınız. Bu bilgiyi elde etmek için kelimelerle iletişim kurmaya gerek yoktur. Bazen de insanlar iyi olduklarını iddia etseler de gözlerinden akan yaşlar aslında incinmekte olduklarını açığa koyar. Bir kişinin duygu ve düşüncelerinin, kelimenin tam anlamıyla, baraj kapaklarını açabilirsiniz ve derinlere inmek için başlangıç kabul edebilirsiniz.

Tahriş edicilerden korur
Gözünüze kaçan, batan herhangi bir yabancı madde var ise, gözünüz bunu gözyaşları ile dışarı atar. Bu vücudunuz verdiği doğal bir tepkidir ve gözlerinizi aşınma ve enfeksiyonlardan korur. Aynı şekilde soğan doğrarken gözlerinizin yaşarma sebebi, soğanın salgıladığı gaza karşı kendini koruma mekanizmasıdır.

Genel sağlığınızı geliştirir
Duygusal ağlama, diğer tür ağlamalara oranla yüzde 24 daha yüksek albumin protein seviyeleri ihtiva eder. Bu metabolik düzenlemeye yardımcı olur. Ağlamak, aynı zamanda yüksek tansiyon, obezite ve diyabet gibi sağlık sorunları ile mücadele için de yardımcı olabilir

 
Üst Alt