Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

AK Parti'den 4 Eski Bakan ile İlgili Mesut Yılmaz Taktiği

ByOnur58

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    7 Ocak 2015
  • Mesajlar
    2,113
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Dört eski bakanın akıbetini netleştirecek Genel Kurul'daki kritik görüşme öncesinde AK Parti yönetimi daha önceki yıllarda Yüce Divan'a sevk öngörmeyen soruşturma komisyonu raporlarının nasıl olduğunu araştırdı.

ARŞİVLER TARANDI

Arşiv taramaları sonucunda eski Başbakan Mesut Yılmaz olmak üzere, haklarında komisyonlarca Yüce Divan'a göndermeye öngörülmeyen bakanların tamamının sınırsız konuşma hakları olmasına karşın bu haklarını kullanmadıkları görüldü. Hatta Mesut Yılmaz'ın Tbmm'de söz hakkı bile almadığı belirlendi. Bu çerçevede Akp grup yönetimi Genel Kurul'da bakanların konuşmalarına sıcak bakmadığı söylendi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada AK Parti kurmayı, "Geçmiş dönemlere baktık. Haklarındaki komisyon raporu Yüce Divan'a sevk etmeme yönünde olan bakanlar Genel Kurul'da genellikle söz almıyor.

"KONUŞMAK ANLAMSIZ"

Örneğin, Mesut Yılmaz, hakkındaki Yüce Divan'a sevk öngörmeyen raporlar üzerine hiç söz almamış. Bize göre de Yüce Divan'a sevk içermeyen raporlar üzerine konuşmak çok anlamlı değil" dedi. Bir diğer Akp kurmayının ise, bakanların konuşmalarının sakıncalı olabileceğini ama illa konuşacaklarını belirtirlerse konuşmalarını kısa tutmaları gerektiğini belirtti.

BAYRAKTAR KONUŞMAK İSTİYOR AMA ŞARTI VAR...

Ayrıca önergelerin görüşmelerinde 3 bakanın aksine söz almayan Çevre ve Şehircilik eski bakanı Erdoğan Bayraktar'ın yakın çevresine yaptığı açıklamada, Genel Kurul'da konuşmak istediği ifade edildi. Bayraktar grup yönetimiyle konuştuğunu eğer 5 dakikadan fazla zaman verirlerse konuşacağını belirtti.

CHP ise eski dört bakanın Yüce Divan'a sevk edilmeleri için hazırladığı önerge taslaklarını şimdiden hazırladığı belirtildi.
 
Üst Alt