Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Akrepler

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    329
  • MFC Seviyesi

Akrep yavruları doğduktan sonra annelerinin sırtına çıkarlar. Anne akrep avlanmaya giderken yavrularınıda sırtında götürür.

Akreplerin boyları 2 cm ile 15 cm arasında değişmektedir.
Akrepler yalnız yaşamayı sever. Yassı halkalardan teşekkül eden vücutları başla kaynaşmış bir gövde, karın ve kuyruk (telson) olmak üzere üç bölümden oluşur.
Gövdede önden arkaya doğru büyüklükleri artan, uçları çift çengelli dört çift yürüme bacağı yeralır. Gövdeye bağlı karın kısmı ise 7 geniş halkadan oluşmuş, alt yüzeyinde birinci halkada kapaklı bir adet cinsiyet açıklığı, ikinci halkada dokunum ve iz bulma görevi yapan bir çift tarak organı, 3, 4, 5 ve 6. halkalarda “kitap trakeleri” adını alan solunum organına ait birer çift olmak üzere toplam dört çift solunum deliği (stigma) yeralır.

Akrepler Kurumuş ağaç kabuklarının altında,duvar yarıklarının içinde,kayaların altında,kendi kazdıkları yuvalarda yaşarlar. Akrepler karlı bölgeleri sevmezler ve karlı bölgelerde rastlamak pek mümkün değildir.
 
Üst Alt