Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ani bayılmaların sebebi kalp hastalıkları olabilir

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Güçlü Dönmez bayılma ve kalp hastalıkları ilişkisi hakkında bilgi verdi.

Uzun süre aç kalma, aşırı korku, sinirlenme anı yada aşırı sıcaklarda görülebilenbayılma ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.Bilinen bir sebep olmadan yaşanan ve tekrarlayan bayılmalar,kalp sağlığı konusunda vücudun sinyal vermesi anlamına gelebilir.


Ani ve Tekrarlayan Bayılma Dikkate Alınmalı

Bayılma, tam bir bilinç kaybı ile birlikte vücudun normal pozisyonunu koruyamayıp olduğu yere yığılmasını ifade eder. Baygınlık halinde ise; tam olarak bilinç kaybı yaşanmaz, kişi çevrede olup bitenlerin farkında olur. Ancak güçsüzlük, yorgunluk ve halsizlik uyaranlara yeterli yanıt verilemez. Baygınlık sırasında yere düşmeler de yaşanabilir.

Vücut Önceden Uyarı Vermeyebilir

Epilepsi hastalığının dışında,özellikle psikolojik etki altında olankısa süreli geçici bilinç kaybı olarak tanımlananbayılma durumlarına “senkop” denilmektedir. Senkop, önceden uyarı vermeyecek kadar hızlı gerçekleşen, kısa süreli, tam ve ani iyileşme ile düzelen beynin kısa süreli global beslenme-kanlanma bozukluğudur.

Sıcak Hava ve Susuzluk Bayılma Nedeni Olabilir


Bayılmaya,kan dolaşımını yöneten mekanizmaların bir takım tetikleyiciler nedeniyle geçici olarak iş yapmaması, aşırı duyarlı olması durumlarında reflekslerle beyne kan akımının azalmasıneden olabilmektedir. Tuvalette ıkınma refleksi ile oluşan yada sıkı yakalı gömleğin boyun ve şah damarlarınayaptığı basıda yaşanabilecek bayılmalar buna örnek gösterilebilir. Bir diğer sebep dekan hacminde genel ya da kısa süreli azalmaya bağlı,kanın kalbe dolayısıyla beyne kısa süreli az yada düşük basınçta gitmesidir. Gençlerde ve yaşlılarda, özellikle tansiyon ilacı kullananlarda sık izlenen,bulunulan yerden aniden kalkma sonrası izlenen baş dönmesi, sendeleme ve çok ileri durumlarda bilinç kaybı durumudur. Sıcak havalarda, susuz kalındığında, uzun süre ayakta kalındığında ve bacaklarda varis varlığında senkop daha belirgin ve şiddetli yaşanabilir. Kalbe ait ciddi rahatsızlıklarda bayılmalara sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar; kalp kapağı hastalıkları, kalp içinde yer işgal eden kitleler veritim bozuklukları olabilmektedir.
Kalbe Ait Ciddi Rahatsızlıklar Varsa…


Bayılma şikayeti olan kişide kalbe ait ciddi rahatsızlıkların da olması dikkate alınmalıdır. Çünkü yaşam süresini kısaltma potansiyeli olan hastalıklar bu grupta bulunmaktadır. Çarpıntı, kalpte yapısal bozukluğun izleniyor olması, ailede ani ölüm öyküsü ve şikayetlerinfiziksel zorlanma sırasında ya da istirahatteyken olup olmadığı, bayılma riskinin belirlenmesindeyardımcı olmaktadır.

Ritim Bozukluğu Bayılmalara Sebep Olabilir


EKG, ekokardiyografi, T table testi (eğilebilir masa testi), EKG holter incelemesi ve bazen koroner anjiyografi yada elektrofizyolojik çalışma,bayılma sebebinin bulunmasında yardımcı olabilecek testlerdir. Özellikle senkop bayılmaya en çok neden olan ve en tehlikeli sebebi oluşturan aritmi teşhisi konulursa; ilaç tedavisi, kalp pili ya da şok cihazı uygulamaları, ablasyon gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kişi sebepsiz ve ani gelişen bayılma atakları yaşadığında vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Senkop adı verilen bayılmanın;kan şekeri düşüklüğü, epilepsi, ortopedik kökenli düşüşler ve psikoloji kökenli nöbetlerden doğru bir şekilde ayırt edilmesive tedavinin bu yönde planlanması gerekmektedir.
 
Üst Alt