• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Anne babalar YouTube'a dikkat

Herkül

Admin
Konular
8,797
MFC Puanı
17,440
Anne babalar YouTube'a dikkat
76NA6N.jpg

YouTube’un çocuklar için geliştirdiği YouTube Kids uygulamasında birçok rahatsız edici videonun filtreleme sistemini atlattığı ve çocuklara gösterildiği fark edildi..

Son dönemde sosyal ağların çocuklar için zararlı etkileri tartışılmaya başlandı. Bill Gates ve Tim Cook gibi teknoloji dünyasından birçok tanınmış isim bu konuda uyarılarda bulunurken; Facebook’un eski başkan yardımcısı sosyal ağı topluma zarar vermekle suçlamış ve “yarattığımız şeyden ötürü kendimden utanıyorum” demişti.

Çocuklara özel içerikler sunmak için elini çabuk tutan Google, 2015 yılında yalnızca çocuklar için videolar sunduğu YouTube Kids uygulamasını yayınlamıştı. Daha önce Kids'te bulunan rahatsız edici videolar nedeniyle eleştirilerin hedefi olan YouTube, yine aynı sebeple özür diledi.

Newsroom, YouTube Kids uygulamasında hâlâ birçok zararlı içeriğin bulunduğunu fark etti. Çocuklara sunulan videolardan birinde, bıçakların nasıl sivrileştirileceğini gösteren bir içerik yer alıyor. Bir diğerinde ise çizgi film karakterleri yanan bir uçakta görülüyor.

YouTube Kids uygulamasındaki videoların onay ve öneri sürecinde küratörler yerine yapay zeka algoritmaları kullanılıyor. Algoritmaları aldatmayı başaran bazı videolar, yıllardır YouTube’un eleştirilmesine sebep oluyor.

Google çocuklara sunulan içeriklerin değerlendirilmesi için birçok sürecin uygulandığını ancak uygunsuz içeriklerin saptanması için yeni sistemlerin kurguladığını söyledi. İnsanlardan oluşan küratörler konusunda da açıklama yapan şirket, YouTube’a herkes her an video yükleyebildiği için tüm içeriklerin tek tek kontrol edilmesinin çok zorlu olduğuna dikkat çekti.

nabay

MFC Üyesi
Konular
390
MFC Puanı
490
Tablete ben de çocuklarım için uygulamasını indirecektim ama markette rastlayamadım. Youtube kidsi nasıl kullanabilirim?