• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Antik Kentler - Sardes

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,860
MFC Puanı
2,580
Lydia_original_area_of_lydia.jpg


Anadolu'da, bugün Salihli'ye bağlı Sart Köyü'nün olduğu yerde kurulmuş olan İlk Çağ kenti. Gediz Havzası'nda, Bozdağ'ın kuzey eteklerindedir. Kent, konumu dolayısıyla hem ovadaki doğal kaynakları, hem de İç Anadolu ile kıyı arasındaki yolları denetim altında tutmaktaydı. Lidyalı tarihçi Khanthos'a göre "yıl" anlamına gelen adı, Güneş Tanrısı Helios'un şerefine verildi. Daha sonra yapılan kazıların bulgularıyla da desteklenen "Herodot Tarihi", kentin bronz çağında var olduğunu yazar. Çevresinde altın madeni bulunması üzerine, Mermnades hanedanı tarafından Lidya Krallığı'na başkent yapıldı (İ.Ö. 687). Kent ve Lidya Krallığı en parlak dönemlerini Mermnadeslerin son iki kralı Alyattes ve Krezüs zamanında yaşadı. Krezüs İ.Ö. 547'de Perslere yenilince Sardes, Perslerin satraplığı oldu. İ.Ö. 499'da İyonya İhtilâli'ne katılan Yunanlılar tarafından yakılıp yıkıldı. 334'te savaşmaksızın Büyük İskender'in eline geçti. Ondan sonraki dönemde bir Yunan kenti hâline getirildi. Bu devrede de önemini korudu. Kentteki en önemli yapıtlardan biri olan Artemis Tapınağı, İ.Ö. 3. yüzyılda yapıldı. 180 yıllarında Bergamalıların, 133'te de Romalıların eline geçen Sardes, Roma egemenliği döneminde çok daha fazla genişledi ve zenginleşti. İ.S. 17'de meydana gelen bir depremde büyük zarar gördüyse de kısa sürede eski hâline döndü. Bizanslılar döneminde bir piskoposluk bölgesi oldu. 1306'da Selçukluların eline geçti. Zamanla önemini yitiren Sardes, Timur'un istilâsından (1402) bir süre sonra ortadan kalktı. Kentteki önemli kalıntılar Akropol ve 1.000 kadar Lidya mezarıdır.

Sardes veya Sardeis, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan ve Lidya(Lydia) devletine başkentlik yapmış antik kent.
Salihli merkezine 9 km, İzmir'e 82 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara karayolunun iki yanına yayılmıştır. Sardes bilinen tarihe göre paranın ilk basıldığı yerdir. Ayrıca tarihteki ünlü Kral Yolunun başlangıcıdır. Uzun süre değerli taş olarak kullanılmış turuncu kuvars taşının Batı dillerindeki ismi olan ve "sard" kelimesi, taşın antik çağda çıkarıldığı Sart bölgesinden gelir. Halen burada Kuvars taşı ve altın çıkarımı devam etmektedir. Sart'ta tarihte bilinen ilk tiyatro kalıntıları da mevcut olup gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca Sart'ın yaklaşık 5 km kuzeyinde "Bin Tepeler" ismiyle anılan yaklaşık olarak 85 tane mezardan oluşan Lidya kraliyet mezarlığı bulunmaktadır. Sart kasabasında Batı Anadolu'nun Hristiyanlığın 7 kutsal tapınağından biri olan Artemis Tapınağı yer almaktadır.
Tarihi kütüphanesi ve kral tahtları halen büyük bir oranda sağlam kalmış ve ziyarete açıktır.Burada yer alan tarihi eserlerin çoğunluğu itibariyle tıpkı aynı yapımıdır orijinalleri manisa etnografya müzesinde sergilenmektedir. İzmir - Uşak yolu üzerinde bulunması ziyaret için büyük kolaylık sağlar. Sardes antik kentinde bulunan başlıca tarihi yapılar şunlardır:
Akropol
Gymnasium
Artemis Tapınağı
Sinagog
Hamam
Mahkeme Binası
Evler
Mezarlar
Bintepe
 
Üst