Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Araç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,181
  • MFC Puanı
    6,021
  • MFC Seviyesiİnternet üzerinden araç hasar kaydı sorgulama faaliyetleri ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde sıkça yapılan bir uygulamadır. Sıfır araç almak isteyen kişileri bu durum çok ilgilendirmese de bu işlem daha çok ikinci el araç alımları için son derece önemli bir yer tutar. Araç hasar kaydı sorgulama işlemleri ile alacağınız ya da satmak istediğiniz araçlarda hasar kayıtlarını kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde arabayı satın alıp almayacağınıza çok daha doğru karar verebilirsiniz. İkinci el araç alımları sırasında kişinin araç hakkında en güvenilir içeriklere ulaşacağı hizmetin adı hasar kaydını sorgulama uygulamasıdır. Hasar sorgulama faaliyetleri sayesinde trafik kazası yaşanıldığı durumlarda veya yeni bir araç alınması konusunda fayda sağlamaktadır.

Kaza sorgulama uygulaması da bu kapsama girmektedir. Eğer aracınız daha önceki dönemlerde bir kazaya karıştıysa ya da yapılan kazanın ayrıntılarını görmek istemeniz durumunda kaza sorgulama işlemleri üzerinden bu bilgileri elde edebilirsiniz.

Hasar Kayıtlarına Nasıl Ulaşılır?

İnternete kolayca erişim sağlanabilmesi dijital dünyada bulunan hizmetlerin zenginleşmesine ve daha geniş içeriklere ulaşılmasına yol açıyor. Günümüzün gelişen ve büyüyen ülkemizde internet altyapısını en aktif olarak kullanılan devlet kurumları içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü yer alır. Kurumun dijital platform üzerinde bulunan online araç sorgulama uygulaması vatandaşlar tarafından en sık ve en yoğun şekilde kullanılır. Bu sayede artık internet aracılığı ile son derece pratik olarak bir aracın çalıntı yer alıp almadığını ya da diğer tüm resmi bilgileri öğrenebilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Dijital platform üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile beraber vatandaşlara sunulan plaka sorgulama vatandaşın satın alacağı aracın çalıntı çıkması durumunda yaşadığı maddi ve manevi mağduriyet sorunlarının önüne geçilebilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden günümüz modern koşullar içerisinde son derece yoğun olarak kullanılan dijital kamu hizmet uygulamaları içerisinde kendisine yer bulur. Araç ticari işlemlerinde vatandaşların karşı karşıya kalmış oldukları bir diğer önem problemlerin başında ise aracın hasar bilgi durumunun doğru yer almaması veya eksik bulunmasıdır. Bu koşullarda aracın trafiğe çıkışlarına engel olabileceği gibi maddi ve manevi zararlara da yol açmaktadır. Hayati risk taşıyan kazalara da sebep olacak bu duruma ilişkin şekilde internet üzerinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi online araç hasar kaydı sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz.

Gözlem Merkezi

Vatandaşlar Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin online sorgulama uygulamalarını kullanarak, araç ticaretlerinde çok daha güvenli işlemler yapabilme imkanına sahip olabilmektedir. İnternet ağlarına son derece pratik ve kolay olarak bu kısma erişim sağlayabilen pek çok vatandaş, internette bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama işlemini e-Devlet sisteminden günün her saati içerisinde ve internete erişim bulunduğu her noktadan kolayca kullanarak, araca ilişkin yasal bilgileri alabilme imkanına sahip olur. Dijital platform üstünde bulunan online devlet portalı e-Devlet sisteminde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç çalıntı sorgulama hizmetlerinden kolayca yararlanabilmek için vatandaşların ilk olarak kimlik doğrulama işini yapması gerekmektedir. Dijital platform üzerinde turkiye.gov.tr adresi ile erişim sağlanabilen sanal devlet portalı e-Devlet sistemleri içerisine çok daha kolay bir şekilde sisteme giriş sayfasından anında yapılmaktadır. Bu sayfa içinde giriş faaliyetleri için mobil imza ile giriş, e-Devlet şifresi ile beraber giriş ve elektronik imza giriş yöntemlerinden herhangi bir tanesinin kullanılması gerekmektedir.

E Devlet Sistemi Üzerinden Sorgulama

E-Devlet sistemlerinde vatandaşlar kısa sürede Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasının online araç sorgulama adresinden sadece araç plaka bilgisini giriş yaparak aracın tüm yasal ve resmi bilgi durumuna internet hız ve kolaylığında anında ulaşabilmektedir. Dijital platform üzerinde yer alan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi olarak bulunan internet adresinde yer alan online araç hasar kaydı sorgulama hizmeti faaliyetleri araçlara yönelik tüm güncel, yasal ve ayrıntılı olarak kaza tespit tutanağı bilgilerini sunmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adı altında internet adresinde yer alan online hizmet kategorisinden kolayca erişim sağlanan kaza tespit tutanağı bölümünden yapılan hasar bilgisi sorgulama işlemi için 3 farklı sorgulama yöntemi kullanılır. Vatandaşlar plaka sorgulama ile sigortalı T.C. kimlik numarası ile beraber plaka ya da vergi kimlik numarasını kullanabilmektedir. Bununla beraber plaka ile sürücü T.C. kimlik numarası bilgileri ile birlikte araç hasar bilgisini kolayca sorgulama işlemine sokabilmektedir. Vatandaşlar cep telefonları aracılığı ile beraber SGBM mobil tramer sorgulama hizmetinden de yararlanarak araçların hasar bilgilerine birkaç dakika içerisinde kısa sürede ulaşabilme şansına sahip olmaktadır. Bu sayede araç hasar sorunlarından dolayı kaynaklanabilecek ticaret sorunlarının ve mağduriyetlerinin tamamının önüne geçilebilmesi sağlanmaktadır. Sunabildiği avantajlar ile beraber yeni nesil imkanlar nedeni ile hem Emniyet Genel Müdürlüğü’nde hem de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi içerisinde internette yer alan bu online sorgulama uygulaması vatandaş tarafından sıklıkla kullanılır.

2. El Araçlarda Hasar Sorgulama

Araç sorgulama ile birlikte plaka sorgulama uygulamalarının kullanılmaya başlamasından sonra ikinci el araç piyasalarında daha da hareketli hale gelebilir. Bunun nedeni araç sorgulama ve plaka sorgulama uygulaması ile bu piyasa üzerinde daha güvenli bir ortam yer alır. Araç sorgulama ve plaka sorgulama faaliyetleri içerisinde araçlara ait hasar kaydı bilgilerine internet aracılığı ile hemen kolayca ulaşabilirsiniz.

Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnsanların en temel ihtiyaçlarından bir tanesi de ulaşım ve seyahat etme özgürlüğüdür. Bu ulaşım ve seyahat yapabilme özgürlüklerini her vatandaş istediği gibi kullanabilir. Ulaşım ve seyahat etme esnasında vatandaşların en fazla kullanılan ulaşım yolu kara yolları içerisindedir. Kara yolları üzerinde en çok kullanılan ulaşım araçları ise otomobillerdir. Otomobiller zaman geçtikçe artan yüksek teknoloji ile birlikte bu konuda daha fazla konfor sunmaktadır. İnsanları 0 km araç satın alma konusunda bu yüzden her kişi için mümkün olamamaktadır. İkinci el olarak sahibinden satın alınmış olan araçlar ise her kesime hitap edebilmektedir.

Araç Satın Alınırken Dikkat Edilecek Konular

Satın alınmak istenen 2. El araçta dikkat edilmesi gereken konular arasında bir kaç husus yer alır. Bunların başında ise araç üstünde herhangi bir borç var mı, aracın kazası var mı? Gibi sorulara yanıt alınması gerekmektedir. Farklı sorular araç sahiplerinin aklına gelebilir. Bu cevapları satıcıdan duymak yerine internet aracılığı ile beraber resmi kurumlardan da öğrenme imkânınız yer almaktadır. İnternet e devlet resmi sitesi üzerinden araç sorgulama ve plaka sorgulama uygulaması adı ile hizmet gerçekleştiren platformlar üzerinden gerçekleştirilen bu faaliyetler kişilerin alacak satın almış oldukları araçlar konusunda daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmasını sağlayabilmektedir. İnternet üzerinden gerçekleşecek olan araç sorgulama ve plaka sorgulama hizmetleri ile beraber araç üzerinde borç olup olmadığını anında anlayabilirsiniz. Satın alınmak istenen araçların hasar durumlarını kontrol etmek için internet üzerinde bulunan gerekli adreslerden hemen giriş yapabilirsiniz.
 
Üst Alt