• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Aşkta Zıt Kutuplar - Farklıları Çözmek

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,310
stisnalara en çok rastladığımız konulardan biri şüphesiz aşktır. Gerçekten de aşk beklenmeyen sonuçlar doğurabilir. Peki bu beklenmeyen sonuçlara, "farklılıkların ilişkiyi zenginleştirmesi"ni de ekleyebilir miyiz? Yoksa farklılıklar, birliktelikte aşılması gereken problemler midir?
Aile içi alışkanlıklar, kişisel zevkler, hedefler falan filan... Çok çeşitli farklılıklara sahip olabiliriz, doğrudur. Ve elbette ki tüm bu farklılıkları sadece "farlılık" olarak tanımlayıp, hepsini aynı kefeye koyamayız. Bazı farklılıkların problem çıkarmamasının yanında, bazı farklılıklar da ilişkiyi batağa sürükleyebilir. Bu sebeple, bu farklılıkları gruplayarak ele almamızın bize çok daha fazla faydası dokunur. Bu gruplamayı şu şekilde yapmayı tercih ediyorum:1-Zevkler
2-Hedefler
3-Kişisel Özellikler
4-Aile İçi Alışkanlıklar

Bunları birbirlerinden ayırmaya gerek duyma sebebim, her bir maddenin aşkta zorluk yaratma, ve kolay çözülebilme açısından farklılık gösterebilmesi. Ayrıca sizin merak ettiğiniz, bunlardan sadece biriyse, hazırladığım bu yazıda aradığınızı bulmanız daha kolay olacaktır. Her neyse, sizi daha fazla tutmayalım ve bunları madde madde, başlık başlık incelemeye başlayalım:1-Farklı Zevkler

Sevgililerin farklı zevklere sahip olmaları bir sorun yaratmaz. Asıl sorun yaratan, kararsızlık yaşadıklarında sevgililerin bunu çözme biçiminin farklılığıdır.kimi zaman iki taraf da "benim dediğim olsun" der. Bazen ise iki taraf da "karşıdakinin dediğini yapma" niyetindedir. Bu durumların ikisi de karar verilme sürecini çok uzatabilir. Bir taraf ısrarcı, diğer taraf ödün verme taraftarıysa ve bu sebeple çoğu zaman sadece ısrarcı tarafın dediği oluyorsa, karar verme süreci uzamaz, ancak kesin olarak ortada bir problem vardır ve bu metod çok da sağlıklı bir ilişkiye işaret etmez.

Yapılması gereken, "e hani yok ki" demeden önce bir durup, birkaç kere ciddi olarak "ortak bir yol" aramaktır.

2-Farklı Hedefler

İşte bu biraz sorun çıkartabilir. Hepinizin bildiği gibi, bir hedefe ulaşmak için bir yol çizmemiz ve bu yolu izlememiz gerekir. Farklı hedefler için ise, çoğu zaman çizilecek ve izlenecek yollar farklıdır. Yani farklı hedefler, farklı yollar demektir. Elbette ki bu yolların ne kadar uzak, ne kadar zıt oldukları da önemlidir.

Eğer farklı hedeflerden kastettiğimiz, basketbol oynamak ile bir seminere katılmak gibi iki basit hedefse, birliktelikteki bireylerden her biri kendi yollarını izleyerek, kendi hedeflerine varabilirler. böyle bir durumda iki bireyin de farklı yollar izlemesi, yani bu örnekte olduğu gibi biri seminerdeyken diğerinin basketbol oynaması pek sorun çıkartmaz.
Eğer iki sevgiliden biri yurtdışında okumaya karar verirken, diğerinin böyle bir imkanı yoksa, bu iki farklı hedef, ilişkiyi tehlikeye sokacak büyük bir soruna yol açabilir. Böyle bir durumda sevgililerin kırgınlıklara kapılmadan, suçlamalarda bulunmadan, ortak bir yol bulmaları, ya da iki kişiden birinin(bu örnekte, yurt dışına gidenin) hedefinden vazgeçmesi gerekebilir.Ancak eğer bir kişi, diğerini, hedefinden vazgeçmediği için terk ederse hata yapmış olur. Ama terketme sebebi "bu şekilde ilişkiyi yürütemeyecek olması" ise, bu tamamen o kişinin bileceği bir iştir ve terk etmesi durumunda suçlanmaması gerekir.

Zaten farklı hedefler dolayısıyla yaşanan bir ayrılıkta çoğu zaman bir suçlu yoktur. Yine de farklı hedeflerin tek çözümü ayrılık değildir. Ortak bir yol bulmak, veya örnekteki çifti ele alırsak, farklı iletişim araçlarını kullanarak ilişkiyi ayakta tutmak her zaman bir seçenektir.


3-Zıt Kişisel Özellikler

Birliktelik yaşayan çiftin zıt kişisel özelliklere sahip olması ilişkiyi zorlaştırabilir. Ancak bu kişisel özellikler birer "kişilik problemi" değilse, hoşgörü ve karşıdakinin kişiliğine saygı duymak tüm sorunu çözecektir.

Eğer bu zıt kişisel özelliklerden biri veya ikisi birden, birer kişilik problemi ise (ilişki yaşayan iki kişinin biri saygılıyken, diğerinin saygısız olması gibi) çiftin bu kişilik problemini birlikte çözmeleri, ya da kişilik problemine sahip olan kişinin bir psikologdan yardım alarak kendi problemini çözmesi gerekir.
4-Farklı Aile içi alışkanlıklar

Bir çiftin, farklı ailelerden geldikleri için farklı geleneklere, alışkanlıklara sahip olmaları doğaldır. Bunun çözümü ise ortak bir yol bulmaktan, bulunamazsa iki kişiden birinin fedakarlıkta bulunmasından geçer.

Örnek verecek olursak, eğer birbiriyle ilişki içinde olan iki kişiden birinin ailesi bayramlarda akraba ziyaretlerine giderken, birinin ailesi bayramlarda tatile gidiyorsa, muhtemelen birlikteliklerinin daha ilk bayramında bu iki kişiden biri tatil yapmak, diğeri akrabalarını ziyaret etmek ister. Bu durumda ya çift bu iki aktiiviteyi de bayrama sığdırmalı, ya da bir bayram birini, bir bayram diğerini yapmalıdır. Eğer çift bu iki seçeneğe de razı gelmezse ve başka bir ortak çözüm bulamıyorsa, birisi fedakarlık yapmak durumunda kalır.

İlişkiyi zorlaştıran zıtlıkları aşmak konusunda bu yazımızda öğrenebilecekleriniz bu kadar. Umarım yazım hoşunuza gitmiştir.
 
Üst