• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Astral Projeksiyonun Mahiyeti

Almora

MFC Üyesi
Konular
1,832
MFC Puanı
4,340
Astral Projeksiyonun Mahiyeti

Dr. Douglas M.Baker

as3.jpg

Leslie Sharpe'nin Deneyimi
Beden - dışı tecrübeler yaşayan insanların sayılarının arttığı bir zamanda yaşıyoruz. Bunların pek çoğu genç ve genellikle de onüç - ondokuz yaş grubu arasındaki kimselerdir. Tecrübelerinin bir bölümü, uyuşturucu madde almalarının neticesi olarak ortaya çıkmasına rağmen, çok daha fazlası onların bir tür "hassas" olmalarından kaynaklanır. Çağımızın, spiritüel bakımdan ailelerine göre çok daha fazla gelişmiş olan genç insanların yaşadığı bir çağ olduğu gerçeğini gözden kaçılıyoruz. Böylesine vaktinden önce gelişmiş spiritüellik, yeni çağın bir alâmetidir.

Bu fenomen, Kova Burcu Çağı ilerledikçe, giderek artan bir şekilde devam edecektir. Bilhassa şu andan itibaren 2000 yılma kadar olan periyot içerisinde bu durum hızlandırılacaktır. Bu zaman içerisinde Sırların açığa çıkacağı ve Bilgeliğin Beş Büyük Üstadı tarafından da bir çabanın şimdiden başlamış olduğu söylenir.

Böyle genç kimseler, psikiyatristlerine beden - dışı tecrübelerini anlattıkları zaman, karşılığında pek az anlayış görüyorlar. Onlara, tecrübelerinin halüsinasyon olduğu, önem vermemeleri ve hatta kaçınmaları gerektiği söyleniyor. Bununla beraber binlerce insana göre, beden - dışı tecrübelerle rüyalar ve halüsinasyonlar birbirlerine hiç de karıştırılmaz. Aralarında muazzam bir fark vardır. Beden - dışı, şu demektir: Fizikî beden, geride, yatak içerisinde bırakılmıştır ve bu esnada şuur, başka bir şuur aracına yerleşmiştir. Bu araç genel olarak fizikseldir, ama çok daha süptil ve kısa ömürlüdür. Tecrübeyi yaşayanların anlattıklarına göre, "astral projeksiyon" için, yani fizik bedenden başka bir astral bedene projeksiyon (yansıma) için bunun dışında mümkün bir açıklama yapılamaz.
ast0001.jpg

Şekil 1 - Leslie Sharpe'nin Deneyimi
Neler olduğunu tarif etmek için yeteri kadar uygun bir lisan bulmak güçtür. Elimde binlerce astral projeksiyon tecrübesi var ve işlemleri oldukça iyi biliyorum, ama bununla beraber uygun tanımlamaların eksikliği yüzünden açıklamalarımda sık sık zorluk çektim. Bazen İngilizcede bulunmamaları nedeniyle, yoga ve teozofi ile ilişkili kelimeleri kullanmak gereğini hissettim. Fakat bu kelimeler minimum seviyede tutulmuştur.

Klinik Ölüm
Beden - dışı tecrübe yaşayan ve söz etmeye değer başka bir grup daha vardır. Bunlar klinik ölüm hâlini yaşamış olan az sayıda kimselerdir. Kalp krizi geçirirken veya bir ameliyat sırasında bazıları arasıra "ölür". Bununla anlatmak istediğim şey, kalbin durduğu ve kişinin bütün çabalara rağmen öldüğüdür. Fakat bu kişiler yeniden dirildikleri takdirde, sık sık beden - dışı tecrübe yaşadıklarını bildirmektedirler. Yani fiziksel bedenleri ameliyat masasında "ölü" bir vaziyette yatarken, kendilerinin yaptıkları şey, astral projeksiyondan başka bir şey değildir.
Toronto'lu bir iş adamı olan Leslie Siıarpe de tam olarak böyle bir tecrübe yaşamıştı. 1970 yılının ilkbaharında bir öğleden sonra, kalp atışları durmuş ve üç dakika, onbir saniye süre ile "ölmüştü". Fakat daha sonra hayata döndü ve klinik ölüm sırasındaki duyumlarını en ince ayrıntılarıyla hatırladı. Şimdi, Toronto Daily Star gazetesinde köşe yazan olan Sidney Katz'ıu konuyla ilgili raporundan bazı alıntılar sunuyorum:

Şuuru yerine gelir gelmez yatağının kenarında duran doktora söylediği ilk şey şu oldu: "Tekrar ölürsem, beni geri getirmeyin. Orası öylesine güzel ki...!"

..."Bedenimi terkettiğimi gördüm. Başımdan ve omuzlarımdan çıkıyordum. Bedenim, tam olarak buhar şeklinde olmamakla beraber biraz şeffaftı. Gözlemlerken şöyle düşündüm: İşte, öldüğümüz zaman bunlar oluyor!"

"Manzara birdenbire değişmiş ve şimdi Siıarpe kendisini kırkbeş derece
eğilimli küçük bir cisim üzerine oturmuş vaziyette, mavi - gri bir gökyüzünde
büyük bir hızla seyahat ederken bulmuştu..."

"Bundan sonraki duyum, parlak sarı bir ışık içerisinde 'hoş bir şekilde
dalgalanma' idi. Sharpe şunları hatırlıyordu: Sağ bacağımda eski yaralanmadan dolayı bir yara izi vardır. O sırada herhangi bir uzva sahip olmanın şuurunda olmamakla beraber, yaranın kaybolduğunu hissettim ve şöyle düşündüm: Bedenimizin burada tümüyle düzeltildiğini hep söylerlerdi. Yaralarımın kaybolup kaybolmadığını merak ediyorum."

"Başarısız bir şekilde bacaklarımın yerini belirlemek istedim. Bu arada, kendimi çok hoş ve mutlu hissederek dalgalanmaya devam ediyordum. Bu kadar hoş bir duyumu daha önce asla tatmadım ve bu hâli tarif edecek kelime bulamıyorum."

Daha sonra, sol tarafına gelen bir seri şiddetli darbe, onu şuurlu hâline geri döndürmüştü. (Kalbi elektrik şokuyla yeniden çalıştırılmıştı.) Yukarı baktığında, doktorları ve hemşireleri tanıyabilmişti. Ona, ucuz atlattığını söylemişlerdi.

İkili Algı Cihazı

Leslie Sharpe'nin deneyimi, fenomenin anlaşılması için önemli anahtarlar sağlamakta ve astral projeksiyonla ilgili birçok unsurlar ihtiva etmektedir. Birinci olarak, başka bir beden içerisinde bulunduğunu ısrarla belirtiyor. Ayrıca bu bedenin, yatakta yatan katı bedenin sahip olduğu duyumlarla elde edilmeyen, kendine özgü bir algı cihazına sahip olduğunu ifade ediyor. İkili algı cihazı vardı. Fiziksel bedeni duyumlara malikti ve astral bedeninin de algı cihazı vardı. Astral projeksiyon öğrencisi için, bu hususu anlamak çok mühimdir. Öğrenci, iki farklı şuur aracı içerisinde yaşanan bu duyum ikiliğine hazırlanmalıdır. Astral duble, kendi duyum organlarına sahiptir.
New York'lu büyük medyom ve durugörür Eileen Garrett, kendi astral projeksiyonlarıyla bağlantılı olarak, sık sık bu hususu vurgulamaktadır:

"Projeksiyon durumunda bulunduğum sırada, DUBLE, fiziksel bedenimde işleyen beş duyunun normal faaliyetini bariz bir şekilde kullanabilir. Örneğin, karlı bir günde salonda oturuyor olabilir ve yaz mevsiminin hüküm sürdüğü bir yere projeksiyonla ulaşabilirim. O anda, beş fiziksel duyumun hepsiyle, çiçeklerin görünüşünü ve denizi kaydedebilirim; çiçeklerin ve okyanus yosunlarının kokusunu algılayabilirim; kuş cıvıltılarını ve dalgaların sahile vuruşunu duyabilirim. Garip ama, mutad günlük yaşamımda çok unutkan olabildiğim ve yerler ile şeyler hakkındaki anılarım bulanık olabildiği halde, şuurlu projeksiyon vasıtasıyla yaşadığım bu gibi tecrübelerin en ince ayrıntısını bile asla unutmuyorum."
etherik-beden.jpg

Eterik Beden

Kişi, şimdiye kadar tarif edilen astral bedenle, eterik bedeni birbirine karıştırmamalıdır. Fiziksel bedene nüfuz eden ve onu saran bir güç alanına genellikle ETERİK BEDEN veya duble denir. Bu, suyun kuma kolayca nüfuz ettiği gibi; gaza, sıvıya ve katı maddelere nüfuz edebilen malzemeden yapılmışsüptil maddeli bir araçtır. Eterik beden, herhangi bir teozofik öğretim kitabındaki tariflerde anlatıldığı şekilde kendi organlarına sahiptir. Bu beden, fiziksel dokulara enerji verir ve bu nedenle fizik bedenden uzun süre ayrılamaz. Eterik kalıbın ayrılması, sarmış olduğu fizik bedene ölüm getirir. Bu, projekte edilemez.

Diğer yandan, astral beden, uyuduğumuzda hemen her zaman projekte edilir. Uyku durumuna girdiğimiz zaman, genellikle heyecansal veya astral bakımından hâlâ çok aktif haldeyizdir. Normal cihazımızın bir parçası olarak, hem ezoterik tabirle astral denen heyecansal bir bedene, hem de bir mantal bedene sahip bulunmaktayız. Bunların ikisi de, daha önce bahsedilen eterik bedenden daha süptil bir maddeden yapılmıştır. Hissettiğimiz zaman, duygu veya astral bedenlerimiz içerisinde faaliyet gösteririz. Düşündüğümüz zaman ise, mantal bedenlerimizle mantal olarak faaliyet gösteririz. Astral beden, eterik bedenin maddesinden daha incedir, fakat mantal bedeninki kadar ince değildir.

Uyku sırasında, eterik - fiziksel bedenden ayrılarak, astral ve mantal bedenlerimize yerleşiriz. Bunlar içerisinde, özellikle astral bedenle, uyanık şuurlulukla ziyaret ettiğimiz yerlerin hemen hemen tam bir kopyası olan astral âleme hareket etmeye yöneliriz. Fakat yazar, bu konudaki açıklamayı, çalışmanın sonunda yapacaktır.

Uyandığımız zaman, astral ve mantal bedenler, tekrar fiziksel ve eterik bedenlerle sıkı bir ilişki içindeki mutad yerlerine dönerler.

Duyumlar ve Belirtiler
İnsan, er - geç psiko - eterik bedeni astral dublesine bağlayan ve gümüş kordon tabir edilen şeyi duyar. Bu fenomenden söz etmemin sebebi, astral projeksiyon yapmayı arzu eden birçok kimsenin bu kordon yüzünden duyduğu endişelerdir. Deniliyor ki, kordon, gümüşe benzer bir malzemeden yapılmıştır ve bu mevcut olduğu sürece, uyandığımız zaman astral bedenimiz fiziksel kopyasına veya fiziksel yuvasına daima dönecektir.

Ayrıca, bu kordon koptuğu takdirde, geri dönüşün mümkün olamayacağı fikri mevcuttur. Hiç şüphesiz, bu düşünce birçokları için gerçek bir korku olmaktadır. Birçok yıllar önce, ben de, meditasyon veya astral projeksiyon gibi herhangi bir ezoterik çalışmaya başlamadan önce, bu korku yüzünden yatak odamın kapısını kilitlerdim. Beden dışındayken herhangi türden bir kesintinin, gümüş kordonun kopmasına sebep olacağına büyük ölçüde inanılıyordu.
Böyle bir durum mevcut mudur?

Böyle bir kopmayla ilişkili herhangi bir tehlike var mıdır?

ast0002.jpg

Şekil 2 - Bedendeki Eterik ( Esiri) Merkezler
İnsanın iç alemlerden ve büyük uzaklıklardan tesirler ( izlenimler ) elde etmesine ilişkin mekanizma, eterik ( esiri) merkezler yada şakralar vasıtasıyla çalışır. Yukarıdaki resimde, bunlara karşılık düşen duyumları ve psişik güçlerin yerleri görülmektedir. Bu diyagram, esas olarak solunum yoluyla elde edilen prana enerjisi ile merkezleri besleyen canlılık enerjisinin izlediği yolu gösterdiği için özellik arzeder. Teknikler bölümünde, astral faaliyetle ilgili olarak soluk almanın önemine değineceğiz.

"Ben hiçbir kordon görmedim"

Sadece tecrübelerden söz edebilirim. Yaptığım birçok tecrübenin hiçbirinde, ne bana, ne de başka bir kimseye bağlı hiçbir kordon görmedim. Bu, kordonun mevcut olmadığı anlamına gelmez;olsa olsa ancak sıkıntı veren, bilimsel zihnimde olabilir. Astral kordon denen bir madde parçasının belki de ikiyüz mil. diyelim ki aya kadar, sınırsız olarak uzayabileceğini kabul etmiyorum veya etmeyeceğim. Fiziksel bedene doğru kuvvetli bir çekim vardır, kabul ediyorum. Göbek yakınlarında veya kadınlarda Eileen Garrett'in tarif ettiği gibi göğüslerin hemen üzerinde bir bağlantı hissi vardır, kabul ediyorum, ama bunun bir kordon olduğunu kabul etmiyorum.

Daima söylerim: "Bir kordon görürseniz, makası elinize alıp kesin onu!"
Hepsi bir tür projeksiyon tecrübesi yaşayan büyük mistik ve medyomlar, üstelik bazıları tıbbî eğitim de görmelerine rağmen, daha sonrakilere astral projeksiyondaki fiziksel tepkilerle ilgili açıklamalar bırakmış görünmüyorlar. Benim kendi tecrübelerim, muhtelif kayıtlardan ne kadar az bilgiyi sabırla seçip ayırdığımızı doğrulamaktadır.

Fiziksel Duyumlar
Swedenborg da ilk günlerinde çok bilgili bir anatomi ve psikoloji öğrencisiydi. Ve sık sık mistik kavrayış dönemleri sırasında, kendi klinik hali hakkında çok değerli bilgiler verirdi. Fakat çalışmasında, astral seyahat sırasındaki belirtileri (Semptomları) tarif eden, hemen hemen hiçbir şey yok. Diğer yandan, Eileen Garrett kullandığı astral projeksiyon mekanizmasını ve buna eşlik eden fiziksel duyumları ve belirtileri gayet açık bir şekilde tarif etmektedir. Ben de şuurumu astral aracımla şuurlu olarak uzaklara projekte etmekteyim ve açıklamalarım onunkiyle tamamen ayrıdır.
Eileen Garrett şöyle diyor:

"Bilimin genel olarak kabul etmediği, fakat bununla beraber, doğru olduğunu bildiğim bir husus var ki, o da herkesin fiziksel bedeninkinden daha ince olan maddelerden yapılmış bir dubleye sahip olduğudur. Bazı bilimciler buna astral beden veya e tetik beden demiştir. Bu, insan bedenini sanın ve sardığı şekilde kalan zarfla karıştırılmamalıdır; zarf yerinde kaldığı halde. DUBLE projekte edilebilir. Sadece duble vasıtasıyla, ya kazaen ya da şuurlu olarak projeksiyon başarılabilir. Bu tecrübelerde, ben, şuurlu projeksiyon yapıyordum ve kendi deneylerimden biliyorum ki. bu DUBLE'yi, memelerimin yukarı kısmından, göğsümün tam ortasından projekte ediyorum (yansıtıyorum). Projeksiyona başladığım anda, bu noktadaki çekilişi ve buna eşlik edip kalbin hızlı atmasına sebep olan bir titreyişi ve de nefes alıp vermenin hızlandığını farkederim. Eğer bu uzun bir projeksiyonsa, boğazda hafif bir tıkanma ve şiddetli bir duyum farkederim. Projeksiyon sürdüğü müddetçe, fizikî bedenimde meydana gelen bu duyumların farkında olmaya devam ederim."
ast0003.jpg

Şekil 3 - Fiziksel, Esiri , Astral ve Mantal Bedenler
ast0004.jpg

Şekil 4 - Gümüş Kordon

Ancak, astral projeksiyonla ilgili farklı durumları ve astral projeksiyonun ne olmadığını incelemeden önce, tarihe geçmiş bazı fenomen örneklerine göz atalım.

Tarihe Geçmiş Örnekler
Musevî tarihi hakkında malûmatı olanlar aşağıdaki hadiseyi hatırlayacaklardır. Suriye Kralı, bir ruhun ya da bir Musevî peygamberin şuuraltının tasalluduna (saldırı, obsesyon) uğramıştı. Ne zaman İsrail'e bir saldırı düzenlese, plânlarının karşı tarafın eline geçtiğini görüyordu. Sonunda kederle feryat etti: "Hanginiz İsrail Kralından yana, onu bana bulamayacak mısınız?" Cevap şu oldu: "Hiç kimse haşmetmeap! Ancak, İsrail'deki îlyas peygamber, sizin yatak odanızda konuştuklarınızı İsrail Kralına aktarmaktadır." Peygamber, fizik bedenini İsrail'de bırakarak, astral bedeniyle Şam'a seyahat etmişti.

Ortaçağda, neredeyse olağan sayılan, azizlerin levitasyon (bedenin yer çekiminden kurtulması) fenomeni gibi olağandışı güçlerin muhtemelen pek çoğu, aslında, fiziksel kopyasından millerce uzağa giden veya dönen bir astral bedenin tezahürleriydi.

1226 yılının Kutsal Perşembesinde, Padua'lı Aziz Antony, Limoges'deki St. Pierre de Quayroix kilisesinde vaaz verirken, birdenbire, o sırada kasabanın diğer ucundaki bir manastırda bir âyin için bulunması gerektiğini hatırladı. Kukuletasını başına çekerek, birkaç dakika yere diz çöktü. Cemaat saygıyla beklemekteydi. Aynı anda rahip,"kasabanın diğer ucundaki kilisede toplan*mış olan keşişler tarafından, dua hücresinden dışarı çıkarken görülmüştü. Rahip, âyin için kendisine ayrılmış olan pasajı okumuş ve birdenbire ortadan kaybolmuştu. Benzer bir olay, Ravenna'lı Aziz Severus, Romalı Aziz Ambrose ve Aziz Clement için de kaydedilmiştir.

Daha sonraki tarihlerde, 17 Eylül 11 74'de, Alphonse de Lignori isminde bir kişi, Arezzo'da hapsedilmiş ve hiç gıda almadan beş gün boyunca hücresinde kalmıştı. Orucunun sonunda bir sabah uyandığında. Papa 14. Clement ölüm döşeğindeyken, orada bulunduğunu bildirmişti. Bu kimsenin ifadesi daha sonra doğrulanmıştı, zira ölmekte olan papanın yatağının yanıbaşında duran kimseler tarafından görülmüştü.

Almora

MFC Üyesi
Konular
1,832
MFC Puanı
4,340
Avam Kamarasındaki Projeksiyonlar

İngilizlerin Avam Kamarasında, onca itibarlı üyenin şahit oldukları bir çok astral projeksiyon vakaları vardır.
Örneğin: Sir Carne Rasch, yatağında hasta yattığı sırada, Sir Gilbert Parken ve Sir Arthur Hayter tarafından Avam Kamarasında görülmüştü. Sir Gilbert olayı şöyle anlatıyor: "Rasch, selâmımı keskin bakışlarla kabul ettiği ve kibarca hatır sormamı sessizce karşıladığı zaman, biraz şaşırdım." Sir Gilbert'in ifadesine göre daha sonra, arkadaşının bedeni aniden ve sessizce ortadan yok olmuş ve gördüğü şeyin bir hayalet olduğuna ve de hasta olan arkadaşının öldüğüne kanaat getirmişti. Aynı şahısla selâmlaşan Sir Arthur Hayter de Sir Carne'yi gördüğüne kesinlikle emindir. Bu arada benzinin aşırı soluk olması ve her zaman alışık olduğu yerden bir koltuk ileriye oturması dikkatini çekmişti.
ast0005.jpg

Şekil 5 - Alphose de Lignori

Yatağında hasta yattığı sırada, Avam Kamarasındaki üyeler tarafından ardarda iki gün görülen bir başka kişi, Dr. Mark Macdonnel'dir.
ast0006.jpg

Şekil - 6; Sir Carne Rasch
Gerçekten oylama salonunda görülmüş ve oyu da kaydedilmiştir. Bu olay haklı olarak ba*sında birçok yoruma yol açmış, ama merak dokuz gün sonra sönmüştü.
Parlamento üyesi J.G. Swift McNeill ise, 1897 yılında, T.P. O'Connor, ölen bir akrabasının cenaze merasimine katılmak üzere İrlanda yolunda iken, dublesinin aynı anda Avam Kamarasında her zamanki koltuğunda görülmüş olduğunu nakletmektedir.

ektoplazma-medyomluk.jpg

Ektoplazma ve Durugörü
Verdiğimiz astral projeksiyon örneklerinin hemen hepsinde bir başka faktör daha bulunmaktadır; bu, materyalizasyon fenomenidir. Örnekler, astral projeksiyonun gerçek olduğunu vurgulamak amacıyla verilmiştir. Örneklerdeki projeksiyon işlemi, kişinin materyalizasyonu ile sonuçlanmıştır. Astral bedeni, sadece kısa bir süre için materyalize olduğundan, kişinin kendisi de görülmüştü.

Bu kitap, materyalizasyon konusunu tümüyle incelemek için hazırlanmamıştır. İnşan bedeninin ektoplâzma denen gayet küçük miktarlarda, kısa ömürlü bir madde çıkardığını söylemek yeterlidir. Bu madde, esas olarak albümin ve bazı amino asitlerden oluşmuştur. İnsan bedenindeki deliklerden ortaya çıkar. Elli milyonda bir, nadir görülen kişilerde, özellikle trans durumundayken, ektoplâzmayı çok miktarda meydana getirme yeteneği vardır. Bu kişiler, materyalizasyon medyomu olarak bilinirler.

Kırmızı ışığın kullanıldığı şartlarda en iyi şekilde görünen ve toplanabilen bu maddenin düşmanı kuvvetli beyaz ışıktır. Bir materyalizasyon celsesinde, transtaki bir medyom vasıtasıyla muazzam miktarlarda ektoplâzma meydana getirilebilir ve böylece bu, astral varlıkların kaynak olarak kullanabileceği bir depo rolü oynayabilir. Bundan böyle onlar, herkesin görebileceği şekilde materyalize olmaya muktedir olurlar ve ektoplâzma kaynakları tükenene kadar öylece kalırlar. Yazarın, bu fenomeni araştırması sonucu birçok tecrübesi bulunmaktadır ve ilgilenenlerin, onun bu konudaki çalışmasına müracaat etmesi tavsiye edilir.
Bu kitapta incelenen konu ise, sadece astral projeksiyondur.
Bazen, ektoplâzma kaynağı mevcut olduğunda, projeksiyon yapmakta olan bir kimsenin astral bedeni materyalize olur. Örneğin bu, Avam Kamarasında şahit olunan hadiselerde vukubulmuştur.

ektoplazma-medyom.jpg

"Bağışlanan" Ektoplâzma
Hiç şüphesiz, Avam Kamarasındaki üyeler, tam ortalarına projekte olan meslekdaşları Sir Carne Rasch'ın astral bedenine, ektoplazmayı ister istemez "bağışlamışlardı". Eski evlere ektoplâzmik madde iyice sinmiştir, yani bu maddeyle satüre olmuştur ve bu durum, böyle yerlerde görülen hayaletlerin kaynağını teşkil eder. Genellikle trajik bazı olaylar nedeniyle dünyaya'hâlâ bağlı olan astral formlar, materyalize olma (cisimlenme) aracı olarak, bu yerler tarafından çekilirler.

Şimdiki konumuzla ilgili durumlarda, bu. bir kimse, ektoplâzmanın mevcut olduğu bir yere veya bir kimseye projeksiyon yaptığı zaman, astral formun veya formun bir kısmının, örneğin bir yüzün veya bir elin materyalizasyonunun mümkün olabileceği anlamına gelir. Bazen, kendisine projeksiyon yapılan kimse, ektoplâzma temin edebilir (Bilhassa, belli bir doğrulukla, şişmanca bayanlara yapıldığı söylenir!).

Bilim şimdiye kadar, astral bedenin mevcudiyetini ve bunun amaçlı olarak bir iş için yönlendirilebflme yeteneğini kanıtlamak üzere, mantal ve duygusal maddenin mevcudiyetini kabule hazırlanmadı. İnsanlar her yarda düşünce ve duygu fotoğrafı çekmeye başlıyorlar. Dr. Eisenbud ve Ted Serios'un çalışması, burada ayrıntısından söz edilmeyecek kadar bilinmektedir, Serios; poloroid bir fotoğraf makinesini kaşlarına doğru tutup yoğun olarak düşündüğü zaman, bazı defalar, kamera objektif çıkarılmış durumdayken, fotoğraf plâğı üzerine düşüncesinin görüntüsünü eîde edebiliyordu.

Bu sahada Japon üniversitelerindeki çalışma da, İngiltere'deki'Delavvarr Lâboratuarlarmdakiler kadar meşhurdur. Arkadaşım Profesör Hans Holzer, heyecanlandıran ve ikna edici hayalet fotoğrafları içeren birçok kitap yayınlamıştır.

Güç Alanları

Bununla beraber, en büyük hamle, muhtemelen, bilimin canlılarla ilgili 22 güç - alanlarını ve radyasyonu dedekte etme (seçip ortaya çıkarma) maharetinin yükselmesiyle vukubulacaktır. Bu ise işi er geç farklı tipteki alanların analizine; yani eterik, astral ve mantal ve de ümid ederiz ki, spiritüel alanların analizine götürecektir. Öyle sanıyorum ki, H.F. Prevost Battersby'nin Man Outside Himself (Kendi Dışında İnsan) adlı kitabındaki yorumu, konumuzla yakından alâkalıdır:

"İnsanın yapısındaki esrarla ilgili herhangi bir fikri ifade etmekte bilimsel olarak çekingenlik gösteriyor ve gerçeği keşfetmek üzere harcanacak çabayı, merak dolu muhalefetle karşılıyoruz.
Bu gibi fenomenleri açıklayabilecek teorilere sahip değiliz ve bu sahadaki keşiflerin, bilime olan inancımızın yapısını oluşturan sonuçları tehlikeye sokabileceğinden dolayı endişe içerisindeyiz. Bu nedenle, işi hafife alarak düşünce formlarından veya haiüsinasyonlardan söz ediyor ve konunun içeriğini bu kadarla bırakıyoruz."

Emanuel-Swenborg.jpg

Durugörü ve Projeksiyon

Durugörü fenomeni ile astral projeksiyonda görülenler arasında yapılan bazı karıştırmalar vardır. Projeksiyonu yapan, fiziksel bir yapıya sahip olan bir "hedefe" ulaştığı zaman, astral projeksiyon sırasında durugörü vukubulabilir. Ancak hedeflerin çoğunun fiziksel yapısı yoktur. Örneğin, bir kimsenin Taç Mahal'e projeksiyon yaptığını düşünelim. Bu kişinin orada oîup bitenleri görmesi mümkün olabilir. Bu, astral projeksiyon sırasında durugörü olacaktır. Ancak, kişi bunu çok sık yapmış olsaydı, projeksiyonu sürdüren enerji harcaması bu işe mâni olurdu. Astral projeksiyon olmadan, vukubulan durugörü, farklı bir psişik yetenekle gerçekleşir.

Büyük durugörür Emanûel Swenborg'dan sık sık bir astral projeksiyon örneği olarak söz edilir, ancak onunki astral projeksiyon değildir.Svvedenborg bir üstadla ilişki halindeydi ve spiritüel günlüğünün dikkatle incelenmesi bu durumu doğrulayacaktır. O, projeksiyon da yapabiliyordu, fakat bu, durugörü fenomenlerinin tümünde şuurun ilgi konusu nesneye projekte edildiği anlamına gelmez. Aksi takdirde bu, Madam Blavatsky ve diğerlerinin bol bol kullandıkları, içinde akaşik kayıtlar bulunan astral ışık faktörünün inkârı olurdu.
Swedenborg tarafından yapılan bir durugörü gözlemi şöyledir:

"1756 yılı Eylül ayının sonlarına doğru, Swedenborg, Caste! isimli arkadaşının evinde diğer birçok misafirle beraber kalmak üzere, davet edilmiş olduğu Gothenburg'a henüz ayak basmıştı. Akşam üzeri altı civarında evden çıkmış ve bir süre sonra benzi atmış ve üzüntülü bir şekilde geri dönmüştü. Canının neye sıkıldığını sordukları zaman, üçyüz mil ötede Stockholm'da dehşetli bir yarığının çıktığını, konuştukları anda şiddetin daha da arttığını, arkadaşlarından birinin evinin şimdiden tahrip olması ve kendi evinin de tehlikede olması dolayısıyla çok üzüldüğünü açıklamıştı.

Bunun üzerine tekrar dışarı çıkmış ve sekiz buçukta dönerek şunları söylemişti: "Tanrı'ya şükürler olsun ki, benimkinden üç ev önce yangın söndürüldü!" Aynı akşam, valinin kulağına giden bu açıklama büyük heyecan yarattı. Vali, etresi gün (Pazar günü) Svvedenborg'u çağırtarak, yangının gerçek sebebini ve yaygınlığını, nasıl başladığını ve de nasıl devam ettiğini tarif etmesini istedi.

Hikâye yayıldıkça, Stokholm'da dostları ve inalları olan Gothenburg'lu ların çoğu meraka düştüler. Pazartesi sabahı, Stokholm'lu tüccarlar tarafından yangın sırasında gönderilen bir kurye resmî haberleri getirdi. Kuryenin raporu, Svvedenborg'un ifadesini her hususta doğruluyordu. Ayrıca sah sabahı Kral tarafından valinin evine gönderilen başka bir kurye de yangının yol açtığı tahribatı anlatmış ve dahası, aynen Svvedenborg'un açıkladığı gibi, yangının akşam sekizde kontrol altına alındığını ifade etmişti.
Projeksiyon ve Telepati

Kayda değer bir husus var. Dünya, artık telepatiyi kabul etnıektedir. Bir çok üniversite bu konuyla ilgili yoğun araştırmalar yapmış ve telepati fenomeninin bir aldatmaca olmadığı ortaya çıkmıştır. Böylece, bir zihinden başka bir zihine bir şeyler aktarılabileceğini kabul etmekteyiz. Bunun bir dalga boyu mu, bir enerji kuantumu mu, yoksa sadece bir uyum mu olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak, bu aktarım işini kabul ediyoruz. Peki, belki, daha başka bir şeyin de aktarıldığım kabul etmek, çok mu güç? Astral beden dediğimiz, süptil madde birikiminden oluşan şey de bir yerden başka bir yere neden nakledilmesin?
ast0007.jpg

Şekil 7 - Emanuel Swedenborg