Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Atanın mezarını yapanlar anlatıyor..

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir'in yapımında çalışan ve halen hayatta olan Mehmet Aksoy ile Derviş Alçam, Anıtkabir'i nasıl yaptıklarını anlattı.


Anıtkabir'in yapımında çalışan taş ustalarından Mehmet Aksoy ile Derviş Alçam, Atatürk'ü saygı ve sevgiyle andıklarını ve her 10 Kasım'da büyük üzüntü duyduklarını söylediler.
Kayseri'nin Talas İlçesi'ne bağlı Zincidere Beldesi'nde yaşayan 84 yaşındaki taş ustası Mehmet Aksoy, 9 yıl süren Anıtkabir inşaatında görev aldığını, traverten taşlarının işlenmesinde ve aslan
heykellerinin yapımında emeği geçtiğini ifade etti. Anıtkabir'in inşaatında 1944 yılından itibaren çalışmaya başladığını anlatan Aksoy, şöyle konuştu:
''En ince taş işlemelerini ben yaptım. O dönemde taşları kesen makineler yoktu. Her şeyi el işçiliğiyle yaptık. Ben iyi usta olduğum için günde 8 lira yevmiye alıyordum. İlk kez burada çalışırken
sigortalı olduk. Çocuğum doğdu, çocuk parası aldım. Atatürk'e 1 değil, 10 tane Anıtkabir yapsak hakkını ödeyemeyiz.''


Anıtkabir'in alt katındaki dehlizlerin yapımında da çalıştığını belirten Aksoy;
''Önce alt dehlizler ve kabrin konulacağı oda yapıldı. Taş kemerlerin yapımında çalışırken büyük üzüntü duyduk. Atatürk'ün cenazesini koyduktan sonra dehlizlerin bulunduğu bölgeye bizi almadılar, orayı yasakladılar'' diye konuştu.
Talas İlçesi'ne bağlı Erciyes Beldesi'nde yaşayan 82 yaşındaki taş ustası Derviş Alaçam da o günleri hüzünle andıklarını, ancak Atatürk'ün mezarında çalışmış olmaktan her zaman gurur duyduklarını söyledi. Aslan heykellerinin kaidesini işlediğini anlatan Alaçam;
''İlk kez sigortamız Anıtkabir'de çalışırken yatırıldı. Ben 7.5 lira yevmiye ile çalıştım'' diye konuştu.
Erciyes Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Ertuğrul ise Anıtkabir'in yapımında, Erciyes ve Zincidere beldeleri ile Tavlusun Köyü'nden yaklaşık 100 taş ustasının çalıştığını belirterek;
''Yöremizdeki taş ustalarının büyük çoğunluğu Anıtkabir'in inşasında görev almış. Ancak, hayatta kalan 2 ustamız var'' dedi.
 
Üst Alt