Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Avrupa'nın en büyük barok saraylarından Nymphenburg

DarkWoman

MFC Üyesi
Konum
Germany
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2019
  • Mesajlar
    13,326
  • MFC Puanı
    58,692
  • MFC Seviyesi

undefinedMünih'in batısındaki Neuhausen-Nymphenburg bölgesinde bulunan Nymphenburg Sarayı, Barok mimarisinin seçkin örneklerinden biri.

undefined


Avrupa'nın en büyük saraylarından biri olan yapı, günümüzde en çok ziyaretçi alan saray konumunda.

undefined


Elektör Ferdinand Maria tarafından eşi Adelheid von Savoyen'e oğlu Max Emanuel doğumu dolayısı ile hediye olarak 1664 senesinde yapımına başlanan Nymphenburg Sarayı, uzun zaman boyunca Wittelsbach ailesinin yazlık sarayı olarak kullanılmış.

undefined


Max Emanuel daha sonraları sarayın genişletilmesinde büyük bir rol oynamış.

undefined


Kral I. Maximilian 1825 senesinde bu sarayda vefat etmiş, torununun oğlu olan Kral II. Ludwig 1845 senesinde burada doğmuş.


undefined


Sarayın tanık olduğu tarihi olaylar arasında, Kral II. Ludwig'İn 1863 senesinde Otto von Bismark ile görüşmesi de yer alıyor.


undefined1918 senesinde gerçekleşen devrim sonrası Nymphenburg Sarayı kamu malı haline getirilmiş ancak Wittelsbach ailesine sınırlandırılmış oturma hakkı verilmiş.

undefinedİkinci Dünya Savaşı'nda saray kompleksi uzun bir müddet zarar görmeden korunmuşsa da 1944'te savaşın son senesinde Alman Avcı Müzesi kısmı büyük ölçüde zarar görmüş.

undefinedGünümüzde saray içerisinde 4 müze faaliyet gösteriyor.


undefinedBahçesi ve parkı Bavyera eyaletinde bulunan Münih şehri için çok önemli bir ekonomik faktör oluşturan sarayın sadece ana kısmı yıllık ortalama 300.000'den fazla ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor.

undefined2004'ten beri sarayda verilen "Nymphenburg Saray Konserleri" de büyük ilgi görüyor.

undefined
 
Üst Alt