• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

'Başkanlık Sistemi' eyalet oluşumu için gerekli midir?

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Yakında bizim de seçimini yapacağımız 'Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi', kabul edersiniz ki 'Başkanlık Sistemi' ile az da olsa benzeşiyor. Peki, siyasilerimizde ve halkımızda var olan; "Başkanlık gelirse ülke eyaletlere bölünür!" lafzı ne kadar hakkaniyetlidir? Doğru mudur? Eyalet ile yerel yönetimleri güçlendirirken 'Başkanlık Sistemi' gibi bir sisteme geçmek şart mıdır? Yahut, eyalet oluşması için gerekli şartlar ya da oluşmaması için gerekli güvenceler nelerdir?

Siyasi mottolara takılmadan, karşılıklı saygı ilkesini benimseyerek bu konudaki kendi fikirleriniz nelerdir?:sigara

Min

Üyeliği durduruldu!
Konular
41
MFC Puanı
7,680
Başkanlık sistemi şart.

Konular
5
MFC Puanı
0
Bana kalırsa başkanlık sistemi falan hikaye gibi başka işler var işin içinde şuanli cumhuriyet yönemitimde ne var onu anlamıyorum bu zamana kadar bu şekilde yönetilen bir ülke neden deiğiştirilsinki neyse bişey demiyorum hayırlısı ne ise o olsun Rabbim vatanımıza Milletimize zarar getirmesin.

Konular
1,018
MFC Puanı
4,910
başkanlık sisteminin olumlu sonuclar doguracagına inanananlardanım.

Osmanlı torunu olmamızdan övünüpte osmanlı gibi tek adam olan bir sistemi kabullenmemek bana cok akla yatkın gelmiyor.sonucta osmanlıda tek adamdı.ve biz hala övünüyoruz.

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Bana kalırsa başkanlık sistemi falan hikaye gibi başka işler var işin içinde şuanli cumhuriyet yönemitimde ne var onu anlamıyorum bu zamana kadar bu şekilde yönetilen bir ülke neden deiğiştirilsinki neyse bişey demiyorum hayırlısı ne ise o olsun Rabbim vatanımıza Milletimize zarar getirmesin.

başkanlık sisteminin olumlu sonuclar doguracagına inanananlardanım.

Osmanlı torunu olmamızdan övünüpte osmanlı gibi tek adam olan bir sistemi kabullenmemek bana cok akla yatkın gelmiyor.sonucta osmanlıda tek adamdı.ve biz hala övünüyoruz.

Tartışmak istediğim konu, başkanlık faydalı mı zararlı mı değil de; Eyaletlerin oluşması nelere bağlıdır? Eyalet için başkanlık şart mıdır? minvalinde bir konu :sigara

Konular
5
MFC Puanı
0
Aynen ya konu farklı yerlere gidiyo hazır önümüz seçim kimsenin kalbi kırılmasın boşverelim :) Hayırlısı diyelim.

Konular
1,018
MFC Puanı
4,910
eyalet için belirli milletvekili sayısı ve sistem zemini gerekli. hazır olan sistemde eyaletler arası anlasmazlıklar belediyeler arası anlasmazlıklardan daha byük sorunlar cıkaracaktır.başkanlık sisteminde kontrol bir kişide olacagı için daha elverişli olabilir ki eyalet sistemine gecilecegide belli değil. o konuda cumhurbaskanının verdigi demeclerde şu an öyle bir konu düşünülmüyor. ama düşünülürsede bu ülkeyi bölmek degil daha geniş hizmet acısından elverişlidir.

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,700
Başkanlık sisteminde tek adam modeli olduğu için işler biraz daha hızlı yürür.

Min

Üyeliği durduruldu!
Konular
41
MFC Puanı
7,680
hayırlı olsun :d

Konular
124
MFC Puanı
8,290
hayırlı olsun :d
Eyalet sistemi mi? Yok referandum ile ilgili bir temenniyse; Ben bir hayır göremiyorum ancak yeni bir maceraya başladığımız kesin. Her şer bilinende hayır, hee hayır bilinende şer olabilir. Bakalım zaman neyi gösterecek.

Açtığım konunun cevabını da iliştireyim de kısır geçen tartışma konusu hedeflediğim amaca ulaşsın.

'Başkanlık Sistemi' ile eyalet gelir mi?

Bu doğru bilinen bir yanlıştır. Başkanlık sistemi ya da parlamenter sistemle yönetilen ülkelerde federatif veya konfederatif uygulamalar görülür. Eyalet oluşması tek şart başkanlık değildir. O halde; "Başkanlık gelince eyalette gelecek!" lafzı baştan aşağı zırvadır, hurafedir.

Peki eyaletler, ancak ve ancak ne yapılırsa oluşturulabilir
?

Anayasamızda tanımlanan ve değişmesi 'teklif dahi edilemeyen' ilk 3 maddenin 3. maddesinde yer alan; "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür." ifadesi değiştirilirse ülke eyaletlere ayrılabilir. Siyasilerimizin sıkça telaffuz ettiği 'Üniter Devlet İlkesi' anayasamızda doğrudan geçmese bile, tanımı yer almaktadır.
Özetle; "Sadece merkezi yönetimin devretmeyi uygun gördüğü yetkileri kullanabildiği, tek bir birim olarak yönetilen devlet." şeklinde tanımlanan Üniter Devlet yapısı değişmezse, Türkiye Cumhuriyeti eyaletlere ayrılamaz.