Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Batı Karadeniz'in İncisi AKÇAKOCA

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  2,111
 • MFC Puanı
  5,250
 • MFC Seviyesi

Akçakoca Genel Tanıtım Yazısı:

Akçakoca'nın Coğrafi Konumu
:

41.05 derece Kuzey enlemi ile 31.07 Doğu boylamı üzerinde yer alıyor. Ankara’ya 270, İstanbul’a 243 Km. İl merkezi Düzce ise sadece 37 Km. Kuzeydeki kıyı komşusu Karadeniz Ereğli Zonguldak’a bağlı ve 39 Km. 462 Kilometrekarelik yüzölçümü bulunan ilçenin 8 mahallesi ve 43 köyü var. Toplam arazinin % 40’ına yakını ormanlık veya açık alandır. Sahil şeridi 30 Km. kumsallar ve doğal plajlarla dolu.Ve elbette arazisinin büyük bir kısmı fındıklıklarla kaplıdır. Yüksekliği bin metrenin biraz üstünde olan Kaplandede, Orhan, Kurugöl, Topton Tepesi gibi dağlar derelerin açtığı, çoğu zaman derin, vadilerle bölünmüştür. Yüksek eğimle ve kısa mesafeli derelerin en popüleri İstanbul’un su ihtiyacını karşılamaya katkı için borularla suyu getirilen Melen Çayı olmak üzere 13 belli başlı akarsu görülür. Bunları çoğu yaz aylarında kurur.

Akçakoca’nın iklim özellikleri

Ilıman deniz ikliminin hakim olduğu ilçe, iklim özelikleri bakımından Karadeniz ve Marmara Bölgeleri arasında bir geçiş alanını karakterize etmektedir. Yıllık yağış orta laması 990 mm. olup en sıcak ay ortalaması (Temmuz) 23 derece, en soğuk ay ortalaması (Ocak) 5 derecedir. İlçenin hakim rüzgarı poyrazdır.

Akçakoca Kuzey Anadolu Fay hattına yakın olmakla beraber özellikle kalkerli kayalardan oluşan sağlam zemini sayesinde tarihsel süreç içerisinde depremlerden önemli bir zarar görmemiş tir. Düzce ve Marmara depremlerinde Akçakoca'nın önemli bir zarar görmemesi jeolojik yapısıyla yakından ilgilidir

Genel Turizm Haritası

Karadeniz’in doğal yapısı ile ilgi çeken Akçakoca;

Denizi, Kumu, Balıkçı Barınağı, her mevsimin özelliğine göre Balık çeşitleri, Gün batımı, Sivil ve Dini Mimarisi, Dağ Çileği, Kestane Balı, Fındığı, kilometrelerce uzanan Plajları, yemyeşil Bitki Dokusu, Piknik ve Mesire Alanları, Tarihi Anıt Ağaçları, Tarihi Ceneviz Kalesi, Mağarası, Şelaleleri, güler yüzlü insanları ve Yöresel Ağız Tatları ile hayranlık uyandırıyor.

Akçakoca, Karadeniz Bölgesinin batı ucunda, Orta Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda olup, İstanbul ve Ankara gibi iki Metropolün arasında yeşil ve mavinin kaynaştığı şirin bir tatil beldesidir. Düzce iline 37 km. mesafede bulunan bölge aynı zamanda Düzce ilinin en büyük ilçesidir.

Karadeniz sahillerinde mavi bayrak alabilen tek turizm merkezi Akçakoca’dır. 35km. yi bulan sahili boyunca çok sayıda kumsallı plajları var. Bir yanı boydan boya deniz, yer yerde Karadeniz’in heybetli dalgaları tarafından oluşmuş yalıyarlar bulunmaktadır. Bunların en yükseği Ceneviz Kalesi ile Değirmenağzı arasında ve 30mt.yükseklikte bulunan Soyat yalıyarlarıdır. Kıyı boyunca yer alan mağaralar barındırması sebebiyle de Fok Kayaları olarak da anılıyor.

Akçakoca, Deniz-Kum-Güneş ekseni yanında, başta doğa turizmi olmak üzere birçok alternatif turizm olanaklarıyla ayrıcalıklı bir konumdadır. dalma meraklıları, sörf yapmak isteyen heyecan tutkunları, yelken sporuyla denizin mavi dünyasına açılmak ve olta balıkçılığına meraklı olanlar için alternatifler sunuyor.

Batı Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden biri alan Akçakoca; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi metropollere 2.5 – 3 saat uzaklıkda olup otoyolla çok kolay bir ulaşıma sahipdir. Hangi yönden gelinirse gelinsin D.100 otoyolunun Düzce ili turnikelerinde çıkış yapılarak Akçakoca yoluna girilir. 35 km.lik şehirlerarası yolu yeşillikler içinde katederek Akçakoca’ya varılır.

Akçakoca Etnografik Kültür Envanteri

Kod:
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/galeri-179-akcakocada_gun_batimi.html
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/akcakocakulturenvarteri/
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/rehber-8-sivil_ve_dini_mimari.html
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/sayfa.asp?id=151
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/sayfa-199-deniz_turizmi.html
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/sayfa-197-ceneviz_kalesi_ve_plaji.html
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/rehberdetay-21-fakilli_magarasi.html
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/sayfa.asp?id=109

RESİMLERLE AKÇAKOCA......
AKÇAKOCA YOUTUBE......

 

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  2,111
 • MFC Puanı
  5,250
 • MFC Seviyesi

Akçakoca Manzara Resimleri :

Kod:
http://www.akcakoca.bel.tr/hizmetler/fotograf-yarismasi/manzara-kategorisi/
 
Üst Alt