• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Bb'de Müzik Dinlemenin En Kolay Yolu

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Arkadaşlar merhaba,

Blackberry Boldumu satın almadan önce yaptığım araştırmalarda cihazı aynı zamanda mp3 çalar olarak kullanıp eski jenerasyon Ipodumdan kurtulmayı düşünüyordum. Fakat müzik listelerini, müzik albümlerini düzenlemek kendi masaüstü yazılımıyla o kadar zordu ki, "Media Sync" olsun "Roxio Mobile Media Manager" olsun denemediğim program kalmadı. Yabancı forumlarda olsun, Türk forumlarında olsun devamlı araştırdım. Belki bu yolu daha önceden bulmuş olanlar vardır, hatta forumumuzda bile olabilir fakat ben bulamadım. Eğer bu yol daha önce yazılmışsa beni affedin :roll:.

Artık parça listeleri(playlist) kullanarak; albümleri, kendi yarattığımız karışık mp3 listelerini -düzenli bir şekilde- istediğimiz sıraya koyarak dinleyebileceğiz(sıralamayı önemli görüyorum çünkü kullandığım diğer programlarda sıralama işlemi inanılmaz uzun sürüyordu). Üstelik listelere şarkı ekleyip, çıkarmak da çok kolay olacak.

Parça listelerimizi en kolay yoldan oluşturmak için Winamp programına ihtiyacımız var.

BB'mizi bilgisayarımıza daha önceden tanıtmış olduğumuzu varsayıyorum:

1) USB kablomuz ile cihazı bilgisayarımıza bağlıyoruz.
2) "Cihazınız bir bilgisayara bağlı. Veri Saklama Modunu etkinleştirmek ister misiniz?" sorusuna "Evet" diyoruz.
3) Böylece bilgisayarımız artık BB cihazımızın ana hafızasını ve kullanıyorsanız hafıza kartını, taşınabilir bellek olarak görüyor.
4) İster ana hafızada ister hafıza kartınızda "Blackberrymusic" klasörüne giriyoruz.
5) Not: Şarkılarınızı düzenli bir şekilde saklamak ve listelemek için klasörlere ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Örneğin; satın aldığınız bir müzik cdsini bilgisayara aktardınız.

i) "Blackberrymusic" içinde, "Şarkıcı Adı - Albüm İsmi" şeklinde bir klasör oluşturup, aktardığımız albümdeki mp3leri bu klasöre kopyalıyoruz.
ii) Winamp'ı açıp listede herhangi bir şarkı olmamasına dikkat ediyoruz(sağ alt köşede yer alan "LIST OPTS" menüsüne tıklayıp "NEW LIST"e tıklayabiliriz fakat daha önce kaydetmediğiniz listenizin kaybolmasına sebep olacaktır). Albümdeki mp3leri Winamp'a sürüklüyoruz. Mp3leri albüm sırasına göre veya hangi sırayla çalmasını istersek ona göre sıralıyoruz.
iii)Winamp'ın sağ alt köşesinde yer alan "LIST OPTS" menüsüne tıklayıp "SAVE LIST"i seçiyoruz.
Kaydetmek istediğimiz yer: "BlackberrymusicŞarkıcı Adı - Albüm İsmi" klasörü
Dosya Tipi: M3U Playlist
Dosya Adı: Şarkıcı Adı - Albüm İsmi

İşlem tamamlandı. Denemek için USB kablosunu bilgisayarımızdan çıkarıp cihazın "Müzik" uygulamasını çalıştırıyoruz. "Parça Listesi"ni seçtiğimizde karşımıza "Şarkıcı Adı - Albüm" sekmesi çıkacak; tıkladığımızda artık albümü BB'mizden rahatlıkla dinliyor olacağız.

Örneğin; 2009'un yaz şarkılarından oluşan karışık bir mp3 listesi oluşturmak istiyoruz.

i) "Blackberrymusic" içinde, "2009 YAZ" şeklinde bir klasör oluşturup; mp3leri bu klasöre kopyalıyoruz.
ii) Winamp'ı açıp listede herhangi bir şarkı olmamasına dikkat ediyoruz(sağ alt köşede yer alan "LIST OPTS" menüsüne tıklayıp "NEW LIST"e tıklayabiliriz fakat daha önce kaydetmediğimiz listemizin kaybolmasına sebep olacaktır). Mp3leri Winamp'a sürüklüyoruz. Mp3lerin hangi sırayla çalmasını istersek ona göre sıralıyoruz.
iii)Winamp'ın sağ alt köşesinde yer alan "LIST OPTS" menüsüne tıklayıp "SAVE LIST"i seçiyoruz.
Kaydetmek istediğimiz yer: "Blackberrymusic2009 YAZ" klasörü
Dosya Tipi: M3U Playlist
Dosya Adı: 2009 YAZ

İşlem tamamlandı. "Müzik" uygulamasının "Parça Listesi" bölümünde "2009 YAZ" sekmesini seçtiğimizde, mp3lerimizi dinlemeye başlayabiliriz.

Bu yöntem cihazın içinde parça listesi oluşturmaktan çok daha kolaydır. İlk yaptığınız listelerde zorlanabilirsiniz fakat alıştığınızda bu yöntemden vazgeçemezsiniz diye düşünüyorum. Umarım işinize yarar.