Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

BCAA Nedir? BCAA Ne İşe Yarar? BCAA Nasıl Kullanılır?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,181
  • MFC Puanı
    6,031
  • MFC Seviyesi


BCAA, inek sütünden elde edilen peynirden geriye kalan peynirin altındaki suyun içerisinde bulunur. Vücuttaki hücre süreçlerini yürütebilmek ve sağlıklı kalabilmek amacıyla kullanılan proteinin temel yapı taşı amino asitlerdir. Amino asitler genelde protein kaynaklarının tüketilmesiyle alınabilir fakat BCAA, peynir altı suyundan yapılmış protein tozlarıyla veya çeşitli takviyelerle alınabilir. Kaslarda metabolize olmaları nedeniyle BCAA’ların, anabolik etkileri vardır. Yani protein parçalanmasını azaltabilir ya da protein sentez oranının yükselmesini sağlar. BCAA kullanımından sonra çoğu atletin egzersiz sonrası kas ağrılarında ciddi oranda azalmalar olmuştur. Ayrıca BCAA kullanımında, idman kaynaklı protein hasarının hızlı bir şekilde iyileşmesi de çok önemlidir ki bu da hızı ve gücü tekrar kazanmak anlamına gelir. Bu hızlı iyileşme sporcuların hedefe daha hızlı ulaşmasını sağlar. İdman öncesi BCAA takviyesi almak yorgunluğun ertelenmesini sağlıyor.

BCAA Faydaları

Kas kütlesi, protein sentez oranı ve protein parçalanma oranının farkından oluşur. Eğer bu iki oran birbirine eşit ise, kas kütlesi alınmaz ya da kaybedilmez. Protein sentez oranı parçalanma oranından yüksek ise kas yaparsınız fakat protein sentez oranı, protein parçalanma oranından düşük ise kas kaybı yaşarsınız. Protein sentez oranını arttıran BCAA’lar, aynı zamanda hücrelerin protein sentezi kapasitesinin de yükselmesini sağlar. BCAA, bunlara ek olarak, protein parçalanma yolundaki bileşiklerin aktivitelerini azaltarak ve protein parçalanması ile ilgili birçok kompleksin ifadelerini azaltarak, protein parçalanma oranını da azaltır.
BCAA kullanımında yağ yakımı hızlanır. İçeriğinde bulunan lösin, harcanılan enerjiyi yükselterek bu süreci destekler.
BCAA ile birlikte kas protein sentezi desteklenir. Kas protein sentezinin desteklenmesi ise yeni kas dokusunun oluşumuna katkı sağlar.
Antrenman yapmadığınızda bile kas yapımını desteklediğinden buna mukabil kas kaybını da minimum düzeyde tutar.
BCAA’lar genellikle antrenmandan 1-2 gün sonra ortaya çıkan kas ağrılarını azaltır ve büyük ölçüde engeller.
Crossfit antrenmanı gibi uzun süreli ve yoğun olan antrenmanlarda dayanıklılığı arttırır. Aynı zamanda kaslar, ihtiyacı olan enerjinin bir kısmını da BCAA’dan karşıladığı için antrenman esnasında yorgunluk veya bitkinliğin de önüne geçilmiş olur.
BCAA’lar antrenman öncesinde kullanıldığında testosterone seviyesini yükseltir ve kaslara zararlı bir hormon olan cortisol seviyesini de aşağıya çeker.

BCAA Hakkında Yapılan Araştırmalar

BCAABCAA ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan biri, 2006 yılında “Journal of Nutrition” da yayınlandı. Bu çalışmaya göre, BCCA’lar, kas iyileşmesinin hızlanmasını ve gecikmeli kas ağrılarının azalmasını sağlamıştır. Çalışmalardan bir diğeri ise, 2010 yılında yayınlanan “International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” çalışmasıdır. Bu çalışmaya göre, BCAA takviyelerinin gecikmiş başlangıçlı kas ağrısını azalttığı gözlenmiştir. İdman öncesinde alınan BCAA dozu, kaslarınıza gerekli olan enerjiyi sağlar ve idman süresince yorgunluğu önler. Ek olarak, araştırmalara göre, BCAA kullanımının, yoğun antrenmanlar sonucunda oluşabilecek her türlü kas ağrısını minimuma indirdiği onaylanmıştır. BCAA, protein içeren tüm besinlerde bulunmasına rağmen, büyük ölçüde süt ürünleri ve kırmızı et içerisinde bulunur. BCAA’nın bulunduğu diğer besin kaynakları ise, peynir altı suyu proteini ve yumurta proteinidir.

BCAA Kullanımı

BCCA takviyeleri 3 farklı şekilde piyasada mevcuttur. Bunlar; kapsül olarak, tablet olarak ya da içeceklere karıştırılabilecek toz şeklinde bulunur. BCAA takviyeleri, kahvaltı ile birlikte 3-5 gram, antrenmandan önce 3-5 gram ve yatmadan önce 3-5 gram alınır. Antrenman öncesi peynir altı suyu protein karışımı tüketilirse, antrenmandan önce 3-5 gram BCAA alınmasına gerek yoktur.

70 kg üzerindeyseniz yaklaşık 10 gr
70 kg’dan düşükseniz yaklaşık 5 gr tüketilmesi öngörülüyor.


Bunun dışında yoğun antrenman yapanlar ise; antrenmandan önce ve sonra 30-40 dakika içerisinde BCAA almalıdır. Bu şekilde kullanılan BCAA kas yenileme sürecini de hızlandıracaktır.
 
Üst Alt