Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bebeğiniz Gece Uyumuyorsa

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Üç aylik bebeginiz geceleri devamli olarak uyaniyor ve siz ne istedigini tam olarak anlayamiyorsunuz.. Onu kucaginiza alip süt sisesini veriyorsunuz ama gerçekten bu durumu düzeltmek için ne yapacaginizi bilemiyorsunuz ve çaresizsiniz.
Bebeklerin gece uykulari yetiskinlerden daha hafif ve kisa süreli olabilirken, bebeginizin en az sizin kadar uykuya ihtiyaci oldugunu unutmayiniz. Bebeginiz bir neden olmaksizin *** *** uyanmaz. Asagidaki su olasiliklari degerlendiriniz:

Gece süresince ayri olma endisesi: Bebeginiz size yakin uyumak istiyor olabilir. Evdeki herkes iyi bir uyku düzenine kavusana kadar farkli bir uyku düzeni olusturunuz. Bebeginiz yataginizda size sokularak kendini güvende hissettigi en iyi biçimde uyuyabilir ya da yataginizin yanina yerlestirdiginiz besik ya da karyolasinda rahatça uyuyabilir. Bebeginiz yaninizdaki odada uyumaya alismis dahi olsa, bunu daha iyi düzenleyebileceginiz bir deneme süreci geçirebilirsiniz. Bebeklerin gece süresindeki gereksinmeleri yeni yas dönemlerine girmeleriyle degisiklik gösterir. Yukarida bahsettigimiz gibi yeni bir uyuma düzeni eskiden geçerli olsa da günümüzde çok fazla uygulanmasi uygun görülmüyor. Eger ki bebeginizin yataginizda ya da yataginizin yakinindaki bir karyolada ayni odada uyumasindan rahatsiz oluyorsaniz, bebeginiz büyümeye basladikça ve daha derin uykuya dalip uykusu düzene girdikçe onu yaninizdan yavas yavas uzaklastirabilirsiniz.

Gastroesophageal Reflux: GER gece uyanmalarinin en çok görülen ve gizli tibbi nedenidir. Bebek GER ile düz yüzeye yattiginda, mide asitleri yemek borusuna dogru akar ve kusma istegi verir ve neticede yetiskinlerin mide eksimesi dedikleri bir agriya neden olur. Asagidakiler GER' i olan bebekteki bulgulardir.

Gün boyunca sikça kusmak
Sadece huzursuz olmaktan daha önemli bir isaret olan agriyla patlak veren aglama sonucunda uyanmak
Gün içerisinde *** *** gerçeklesen karinla ilgili kolik nöbetlerine bagli agri
Bebegin yiyecekleri bogazina dogru geri akmasindaki çikardigi girtlak sesleri
Beslemeden hemen sonra kalinbagirsakta ya da karin boslugunda duyulan sanci (kolik) GER tibbi tedaviyle basarili bir sekilde tedavi edilebilmektedir, bu nedenle böyle bir olasilik için çocuk doktorunuzla konuyu tartisiniz.
Besin formulü alerjisi: Eger bebeginiz yemeklerden sonra özellikle mizmiz ve huysuz ise, besinden alerji kapiyor olabilir ya da eger ki emziriyorsaniz bebeginiz ana diyetindeki süte karsi alerjik reaksiyon gösteriyor olabilir (süt ve bunun gibi ürünler en çok görülen sorun yaraticlardir. ) Diger bulgular; yanaklarinda kirmizi isilik, makatlarinda ortaya çikan kirmizilik gibi unsurlar içermektedir. Eger bebeginizin uykusuz gecelerinin altinda yatan faktörün yiyecek alerjisi oldugundan süpheleniyorsaniz, besin düzenini degistirin ya da doktorunuzun ya da beslenme uzmaninizin tavsiyesiyle sorunlu yiyecekleri bebeginizin diyetinden çikarin.

Hava alerjisi: Bebeginizin uyudugu ortamdaki herhangi birseye olan alerjisi burnunun tikanmasina ve kulak zarinin arkasinda akiskan bir sivinin olusmasina neden olabilir. Eger bebeginiz düzenli olarak tikali bir burunla uyaniyorsa, bebeginizin uyudugu ortam için mümkün oldugu kadar toza dayanikli bir ortam yaratin. Doldurulmus hayvanlar ve tüylü oyuncaklar çok bilinen toz toplayicilar ve toz alerjisinin kaynaklaridir. Bu tür oyuncaklar da düzenli olarak temizlenmeli ya da ortadan kaldirilmalidir.

Aglamak bir iletisimdir.
En iyi arkadaslariniz ya da yakinlariniz size bebeginizi bagirmaya terketmenizi söyleyebilirler. Bunu asla yapmayiniz. Bebeginizin gece uyanmasina neden olabilecek olasiliklari aramaya devam ediniz. En sonunda hepinizin iyi bir sekilde uyumasini saglayacak dogru düzenlemeyi, dieti, uyuma pozisyonunu ve ortami bulacaksiniz.
 
Üst Alt