Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Brokoli İle Birçok Hastalığa Dur Diyelim ...

İlksu

Sanırım artık insan, tutunamıyor insana..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    18 Tem 2017
  • Mesajlar
    1,608
  • MFC Puanı
    3
  • MFC SeviyesiBROKOLİ NEDİR ?

Brokoli , yeşil karnabahar olarak adlandırılan bu sebze yaşamı kolaylaştırmada sağlığımıza destek vermektedir.Lahanagillerden olan brokoli bir çok hastalığa karşı bizleri koruyan bir sebzedir.Akdeniz ikliminde yetişir.

BROKOLİ KANSER HASTALARINA UMUT VERİYOR…

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar brokolinin bazı kanser türlerine iyi geldiği kanısına varmıştır.Kanserin en önemli düşmanı beta karoten , en çok brokolide bulunmaktadır.
İtalya ile özdeşleşmiş en cok yemeklerin vazgeçilmezi haline gelmiş bir sebzedir.ABD,Hindistan ve Çinde de bolca yetişir.
Bağırsak kanseri , mide kanseri , yutak borusu ( özofogus ) kanserlerinde sıkça tüketilen brokoli bu kanser türlerini iyileştirmede müthiş rol almaktadır.Genelde çiğ halde tüketilmesi , kalsiyum , mineral , D vitamini ve bir çok minerali içinde barındıran çok faydalı bir sebzemizdir.

BAŞLICA ÖNEMLİ FAYADALARI NELERDİR ?

Brokolinin çiğ hali kadar suyuda çok faydalıdır.Haşlanmış brokolinin suyuda kabızlık başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi gelmektedir.
* Enfeksiyon sorunlarını giderir.
* Bağırsak,yemek borusu,ve bütün kanser hastalıklarında etkilidir.
* Vücudu toksinlerden temizler.
* Lif kaynağıdır,zayıflamaya yardımcıdır.
* Kollesterolü dengeleyip,kalp hastalıklarına karşıda korur.
* Vücutta çok etkili iltihap gidericidir.
* Merkezi sinir sistemini onarmaya yardım edip,göz hastalıklarında ada faydalıdır.
Brokoli’yi bolca tüketmek bizi bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı da korumaya yardımcı olacaktır.Östrojen hormonunu dengelemesi kadınlarda meme kanserini önlemede yardımcı olabilmektedir.

FAZLA TÜKETİM ZARAR VERİRMİ ?

Brokoli ,lif kaynağı olduğundan ishal olanlar tüketmemelidir.Reflü hastalarında fazla tüketim gaz problemi ile reflüyü de arttırma riski vardır.Hamilelik ve emzirmede 20-30 gr yemek faydalı olacaktır.Çocukların tüketmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 
Üst Alt