Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bruce Nauman kimdir

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,414
  • MFC Puanı
    2,917
  • MFC Seviyesi

Bruce Nauman

Bruce Nauman (d. 6 Aralık 1941, Fort Wayne, Indiana), çağdaş ABD'li sanatçı. Heykel, fotoğraf, video, çizim ve performans alanında çalışmalar yapar.

Wisconsin-Madison Üniversitesinde matematik ve fizik, Kaliforniya, Davis Üniversitesinde ise William T. Wiley and Robert Arneson ile birlikte resim okudu. Wayne Thiebaud'ın asistanı olarak çalıştı ve 1966'da San Francisco Sanat Enstitüsü'nde ders vermeye başladı. 1968'de şarkıcı ve performans sanatçısı Meredith Monk'la tanıştı ve resim satımıyla uğraşan Leo Castelli'yle çalıştı. 1980'lerde New Mexico'ya taşındı.

1993 yılında heykeltıraş olarak seçkin eserler vermiş olması ve 20. yy. sanatına yaptığı olağanüstü katkılar nedeniyle Wolf Prize in Arts'a layık görüldü. 1999'da Venedik Bienalinde Altın Aslan ödülü kazandı. 2004'te Tate Modern'de Raw Materials adlı çalışmasını yarattı. Artfacts.net sitesi 2006 yılında Nauman'ı yaşayan sanatçılar içinde birinci sırada gösterdi. Sanatçıyı Gerhard Richter ve Robert Rauschenberg takip etti.[1]

Nauman, en çok etkilendiği sanatçıların Samuel Beckett, Ludwig Wittgenstein, John Cage, Philip Glass, La Monte Young ve Meredith Monk olduğunu belirtir. Sanatçı, Process Art akımının üyesidir.

Sanatçı, 1989'dan beri, çağdaş ressamlardan Susan Rothenberg ile evlidir.


Vikipedi, özgür ansiklopedi
 
Üst Alt