Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bu Baharatlar Hayat Kurtarıyor

Herkül

Canım Dedem
Genel Sorumlu
Konum
BERGAMA
  • Üyelik Tarihi
    4 Haz 2013
  • Mesajlar
    33,184
  • MFC Puanı
    67,286
  • MFC Seviyesi

Bu Baharatlar Hayat Kurtarıyor

Yemek sofralarının olmazsa olmazı, leziz tatların en büyük sırrı olan baharat çeşitlerinin bilinmeyen birçok faydası bulunuyor. Çoğu zaman yalnızca lezzet versin diye yemeğin içine atılan bu mucizevi besinler cilt sağlığından, çeşitli hastalıklara kadar birçok noktada şifa niteliği taşıyor. İşte mutfakların demirbaşı olan baharatların faydaları…​

Zerdeçal


Özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan zerdeçal, soğuk algınlıklarında sık sık yararlanılan baharat türleri arasındadır. Aynı zamanda çok bilinmese de etkili bir iltihap önleyici görevi de görür. Bununla birlikte ülser, kanser, alzheimer, kalp ve romatizma gibi hastalıklar için de zerdeçalın kayda değer bir etkisi bulunur. Uzmanların görüşüne göre ise göz alıcı bir renge sahip zerdeçal, aynı zamanda hafıza ve beyin sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahip baharatlar arasında yer alır.

Zencefil


Faydaları saymakla bitmeyecek zencefil, soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Ispanak ile bir araya geldiğinde kusursuz bir antioksidana dönüşen zencefil, aynı zamanda meyvelerle ve bal ile çok yakışır. Acımsı halini bu tatlarla yumuşattıktan sonra tüketen kişilerde kısa bir süre sonra soğuk algınlığının etkileri yavaş yavaş azalmaya başlar. Hatta hastalığın ilk evrelerinde zencefil tek başına iyileştirici bir güç olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte zencefil; bağışıklık sistemini güçlendiren, balgam söktüren ve ekrem ağrılarını hafifleten etkilere de sahiptir.

Tarçın


Salep ile olan kusursuz uyumu sayesinde kış aylarının vazgeilmez tatlarından biri haline gelen tarçın, yalnızca nefis bir tat ve kokuya değil şifa verici etkiye de sahiptir. İnsülini dengelemesi sebebiyle şeker hastalarına sıkça önerilen tarçın, bu sebeple diyabet hastalığının en etkili destekçilerinden biridir. Bununla birlikte mide rahatsızlıkları için de birebirdir. Bağışıklığı güçlendiren yapısı ile közellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak isteyenlerin şifalı bitkisi olan tarçın, ishali kesmede de oldukça faydalıdır.

Kakule


Zencefil ailesinin bir mensubu olan kakule, oldukça özel bir aromaya sahiptir. Dolayısıyla fiyatı diğer baharatlara nazaran pahalıdır. Bununla birlikte en şifalı baharat grupları arasında yer alır. Sindirimi kolaylaştırır, karaciğer ve yağ metabolizması açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca hazmı kolaylaştırır ve mide kramplarına iyi gelir. Dolayısıyla sıkça gaz sıkışması problemi yaşayan kişiler için ideal bir baharat türüdür.

Keten tohumu


Zayıflama üzerinde de etkisi kanıtlanan fakat belli bir ölçüde tüketilmesi gereken keten tohumu, en şifalı baharatlar arasında yer alır. Kolestrolü düşürmede başarısı kanıtlanan bu baharat aynı zamanda felç ve kanser gibi ciddi rahatsızlıklar üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Sindirim sistemini düzenleyerek gaz ve kabızlık gibi problemlerin giderilmesine de yardımcı olan keten tohumu, kan şekerini de düzenler.


Alıntıdır.
 
Üst Alt