Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bu hatayı herkes yapıyor

mum

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    3 Nis 2008
  • Mesajlar
    2,539
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Leke çıkarırken yaptığınız küçük bir hata işleri daha da berbat edebilir. İşte leke çıkarırken yapılan hatalar ve çözümleri...Sıcak veya ılık su kullanmak


Yeni bir lekenin üstüne sıcak su dökmek pek çok çoğumuzun yaptığı korkunç bir hata. Sıcak su özellikle kan gibi protein içeren lekeleri dokuya sabitleyebilir. Her zaman soğuk su kullanın!

Ovalamak


Lekeyi ovaladığınızda onu silmekten ziyade yayıyorsunuz. Dahası kumaşın dokusuna zarar veriyorsunuz. Lekeyi hafif dokunuşlarla silmelisiniz.

Çok fazla leke çıkarıcı kullanmak


Lekenin üzerine çok fazla leke çıkarıcı döktüğünüzde köpürecek; durulamak ve kurutmak imkansız hale gelecek. Özellikle halılar ve döşemeler. Az miktarda leke çıkarıcı işinizi kolaylaştırır.

Taze lekelerde sabun kullanmak


Kalıp sabun, sabun tozu ve sabun içerenler deterjanlar özellikle kahve, kırmızı şarap ve çay gibi renkli lekeleri sabitleştirir. Lekeyi ilk olarak suyla silmelisiniz.

Kırmızı şarap lekesine tuz dökmek


Bunu asla yapmayın! Tuz kırmızı şarabı kumaşa kalıcı olarak sabitler. Bu kahve, çay ve kola gibi lekeler için de geçerli. Lekeyi suyla silin ve daha sonra leke çıkarıcı kullanabilirsiniz.

Leke çıkarıcıları karıştırmak


Kimyasalları birbirine karıştırmak genel olarak iyi bir fikir değil. Bir araya geldiklerinde oluşturdukları reaksiyonun hoşunuza gitmeyecek sonuçları olabilir. Özellikle klorlu çamaşır suyu ile amonyak bir araya geldiğinde ölümcül klorin gazı ortaya çıkabilir. Lekenize uygun tek bir leke çıkarıcı kullanın.

İpek ve yünlerde klorlu çamaşır suyu kullanmak


Bu kumaşlar çamaşır suyunun ağır etkilerine dayanamayacak kadar hassas. Bu tür kumaşlarda farklı leke çıkarıcılar kullanmanız gerekiyor.

HABER7
 
Üst Alt