Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Buz Neden Bazen Cildimize Yapışır?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,214
  • MFC Puanı
    12,914
  • MFC Seviyesi

Buz Neden Bazen Cildimize Yapışır?


Buzun elimize ya da dilimize yapıştığını birçoğumuz tecrübe etmiştir. Buza dokunduğumuzda vücudumuzdan yayılan ısı buzun kısmen erimesine neden olur. Bu durumda cildimizle buz arasında ince bir su katmanı oluşur. Suyun ısı iletkenliğinin yüksek olması nedeniyle buz erimiş haldeki sudan ısı alarak suyun tekrar donmasını sağlar. Bu durumda cildimiz buza yapışabilir.

Cildimizin yüzeyindeki ter gözeneklerine, girintilere ve çıkıntılara yayıldıktan sonra tekrar donan su buzun cildimize sıkıca tutunmasını sağlar. Özellikle cildimizin nemli olduğu durumlarda cildimizin yüzeyindeki su molekülleri de donduğundan buz cildimize daha güçlü bir şekilde yapışır.

Aslında cilt ısıyı iyi ileten soğuk başka yüzeylere de kolayca yapışabilir. Çünkü cildin yüzeyindeki nem oranı salgılanan ter nedeniyle yüksektir. Sıcaklığı suyun donma noktasının altında olan, ısıyı iyi ileten çok soğuk bir yüzeye örneğin metale dokunulduğunda, metal ısı alarak cildin yüzeyindeki suyun donmasına dolayısıyla metale yapışmasına neden olur.
 
Üst Alt