Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Buzulkuşu (Ak kanatlı diuka ispinozu)

Nurbanu

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    6 Haz 2021
  • Mesajlar
    5
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Yuvasını buzulların burnuna yakın küçük çatlaklara yaptığı için 'buzulkuşu' adı verilen Ak kanatlı diuka ispinozu yuvasını buzula yapan tek kuş türü olarak biliniyor.​


buzulkuşu-1.png

And Dağları'nda buzullar arasına yumurtlayan, mavi-gri tüyleri olan küçük ve tombul bir kuş var. Ak kanatlı Diuka ispinozu (Idiopsar speculifer) veya buzulkuşu olarak bilinen tür, Arjantin, Bolivya, Şili ve Peru'nun en yüksek dağlarında yaşar.

buzulkuşu-2.png

BBC, bu olağanüstü kuşun hayatını 'And Dağları' adlı bir belgeselde anlatıp buzulkuşuna ulaşmanın gerçekten bir başarı olduğunu belirtiyor.

Buzulkuşu yuvalarının ilk defa 2008'de Peru'daki Quelccaya buzulunda keşfedildiği, buzulkuşunun deniz seviyesinden 5700 metre yüksekte yuva yaptığı ve oksijen seviyelerinin bu yükseklikte deniz seviyesinin %50'si kadar olduğu ifade edilmektedir.

Bu türün beslenme şekliyle ilgili pek bir şey bilinmemekle birlikte buzulkuşu muhtemelen tohumlarla ve eklembacaklılarla besleniyor.
 
Üst Alt