• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

C++ Arkaplan ve Yazı Renkleri

Konular
4,091
MFC Puanı
40
C++'ta arkaplan ve yazı renklerini nasıl değiştirebiliriz, şimdi bu dersimizde bunu öğreneceğiz...

Daha önce anlatmış olduğum bir kaç derste uygulamalardaki arkaplan ve yazı renkleri hakkında ufak bir bilgi vermiştim ,fakat daha ayrıntılı bir ders hazırlayıp bunu sizlere sunmak istedim.

Uygulamalarımızda system("color xy"); kodunu kullanarak yazı rengini ve arkaplan rengini değiştirebiliriz. Koddaki x ve y değişken olucaktır yani aşağıda verdiğim renklere göre değiştirebileceksiniz. Uygulamalarımızda 2 haneli renkler olacaktır, bunların birinci hanesi arkaplan rengini, ikinci hanesi ise yazı rengini belirliyecektir.

Yani;
x=Arkaplan Rengi
y=Yazı Rengi

Eğer ben bu kodu yazmak istemiyorum dersenizde orjinal olan siyah zemin üzerine gri yazımız uygulnacaktır.

0=Siyah
1=Mavi
2=Yeşil
3=Deniz Mavisi
4=Kırmızı
5=Mor
6=Sarı
7=Beyaz
8=Gri
9=Açık Mavi

A=Açık Yeşil
B=Açık Deniz Mavisi
C=Açık Kırmızı
D=Açık Mor
E=Açık Sarı
F=Parlak Beyaz

Evet, yukarıda renkleri verdim örneğin kırmızı zemin üzerine beyaz yazı yazdırmak istiyoruz bunun için system("color c7"); yazmamız yeterli olacaktır.

Birkaç tane hazırladığım örneğin resmine bakabilirsiniz siz daha fazla renk üretebilirsiniz...

lBlo9b.jpg