• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

C# Speech Synthesis - Metin Seslendirme

Konular
4,091
MFC Puanı
40
Geliştirmiş olduğumuz uygulamalarda nadir de olsa bir yazıyı sese çevirme özelliği kazandırmak isteyebiliriz. (Text To Speech) .Net Framework içerisinde System.Speech.dll assembly‘sini kullanarak yazısı sese çevirebiliriz. Nerede kullanabilirim derseniz programınızın belli kısımlarında uyarı veya bilgi amaçlı kullanabilirsiniz. Küçük bir örnek yapacağım. Yeni bir Console Application projesi oluşturup “System.Speech.dll” assembly‘yi projeme referans olarak ekliyorum.
Daha sonra kod sayfamızın en üst kısmına aşağıdaki kodu ekleyip dll‘i kullanacağımı belirtiyorum.

?
1
using System.Speech.Synthesis;
Daha sonra aşağıdaki kod parçacığı ile girilen text‘i okumasını sağlıyorum.

Kod:
Kod:
SpeechSynthesizer ss = new SpeechSynthesizer();
ss.Speak("I am a programmer. www.btkulubu.com");
Projenizi çalıştırdığınızda hoparlörünüzün açık olduğuna dikkat edin :)
Yukarıdaki kullanım yerine aşağıdaki kod parçacığını kullanırsanız sese çevirme işlemi asenkron olarak gerçekleşecektir. Sese çevirme işlemi bakşa bir iş parçacığında gerçekleşeceğinden programınızda da yavaşlık meydana gelmeyecektir.

K
Kod:
od:
SpeechSynthesizer ss = new SpeechSynthesizer();
ss.SpeakAsync("I am a programmer. www.btkulubu.com");
Console.ReadKey();
Not: Speak() metot’u İngilizce kelimeleri çok düzgün bir şekilde seslendirebiliyor. Tabi ki de Türkçe kelimeleri seslendirmede başarılı olamıyor