• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Cahit Zarifoğlu Kimdir?

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
1307540019_kirilganliginsairizarifog4ed51cd14ed4151dby.jpg

Cahit Zarifoğlu Kimdir? Cahit Zarifoğlu otobiyografisi (1940 -1987)

"1940'ta Ankara'da doğdum.Rahmetli babam hakimdi.Bu vesile ile çocukluğum Güneydoğu'da geçti.

İlkokula Siverek'te başladım.Maraş ve Ankara'da bitirdim.

Ortaokula ise Kızılcahamam'da başladım,liseyi Maraş'ta tamamladım.

Aslen Maraşlıyım.Ceddimiz 300 yıl kadar önce Kafkasya'dan Maraş'a gelip yerleşmişler.

Bunlar üç kardeşmiş ve içlerinden birinin adı Zarif'miş.İşte bizim aile bu Kafkasyalı Zarif'ten geliyor.

Daha çok bu sebeple olacak Kafkasya'yı çok seviyorum.

Edebiyata lise yıllarında şiir ve kompozisyonlar yazarak başladım.

Usta hikayeci Rasim Özdenören,şair Erdem Beyazıt,şair Alaaddin Özdenören ile aynı sıralarda okuduk.

Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatını bitirdim.

Öğrenciliğim sırasında çalışmak zorundaydım.Muhtelif gazetelerde sayfa sekreteri olarak çalıştım.

Bu yüzden tahsilim biraz ağır aksak ilerledi.

Bütün bunlar zarfında vazgeçmediğim,değişmeyen,istikrarlı bir yönüm vardı,o da şairliğim ve yazarlığımdı.

Bir yerde çok titiz bir insanım,bir bakıma da hiç titiz değilim.

Görünüşte bir düzensizlik içindeyim,ama her şey zihnimde benim de şaştığım bir disiplin ve düzen içindedir.

Şu masanın halini görüyorsun.Çekmecelerde öyle.Ama söyleyin bir şey onu gözüm kapalı çıkarayım.

Hayatımda öyle.Bir telaş içinde parçalanmış gibiyim.Ama saati saatine programlanmışımdır.

Şiiri de ne zaman yazacağımı bilmiyorum.Memur gibi.Durum öyle gerektiriyor.

Sezai Karakoç Ağabeyin yayınladığı Diriliş dergisinde şiirlerim yayınlandı.

Ağabeyin sohbetlerinden ve yazdıklarından çok şeyler öğrendik.Her anlamda bizim hocamızdı.

Yetişmemizde çok büyük faydası oldu.Sonra Nuri Pakdil ve arkadaşlarının yayınladığı

Edebiyat dergisinde yazdım.

1976'dan itibaren ise ben,Erdem Beyazıt,Rasim Özdenören,Akif İnan

ve Nazif Gürdoğan'nın kurucuları olduğu Mavera dergisinde şiirlerim,bir-iki hikayem,

senaryo çalışmalarım,günlüklerim ve "Okuyucularla" ismini verdiğimiz sohbetlerim yayınlandı.Bir kaç yıldan beri ise roman çalışıyorum.Bunlardan ilki Savaş Ritimleri 1985'te yayınlandı.Ayrıca çocuk edebiyatı dalında kitaplar yazdım." (Sohbet,Olcay Yazıcı,Türkiye,10 Mayıs 1986)

Cahit Zarifoğlu, 07 Haziran 1987'de sessizce aramızdan ayrıldı. Ruhun şad olsun zarif adam.

ESERLERİ:

Şiir:İşaret Çocukları

Yedi Güzel Adam

Menziller

Korku ve Yakarış

Hikaye:İns

Çocuk Hikayeleri:Serçekuş

Katıraslan

Ağaçkakanlar

Yürekdede ile Padişah

Küçük Şehzade

Motorlu Kuş

Kuşların Dili

Çocuk Şiirleri:Gülücük

Ağaçokul (Çocuklara Afganistan Şiirleri)

Roman:Savaş Ritimleri,Ana

Günlük:Yaşamak

Deneme:Bir Değirmendir Bu Dünya

Zengin Hayaller Peşinde

Tiyatro:Sütçü İmam