• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Calypso Müziğinin Tarihi Nedir?

Master

Yönetici
Üyelik Tarihi
8 Ara 2012
Konular
4,150
Mesajlar
11,347
MFC Puanı
32,660
Calypsonun güçlü Afrika kökleri vardır. Ritimleri, Batı Afrika Kaiso’suna ve Afrika kölelerinin 1600’lerde Batı Hint Adaları’na gelişine kadar uzanır.

Trinidad İspanyollar tarafından sömürgeleştirildi, çok sayıda Fransız göçmen aldı ve daha sonra İngilizler tarafından yönetildi. Trinidad’ın şeker tarlalarında toplanan köleler, vatanları ve aileleri ile olan tüm bağlarından sıyrıldı ve birbirleri ile konuşmalarına izin verilmedi. Bu da calypsonun gelişimini büyük ölçüde etkiledi. Köle ustalarıyla alay etmek ve birbirleriyle iletişim kurmak için calypsoyu kullanarak şarkılar söylediler. Bir süre sonra bilinirliği artarak gelişti.

14896_3007-300x191.jpg


Calypso müziğinin ilk kaydı, 1912’de Lovey Orkestrası adlı bir grup tarafından çalındı. Bir calypsonun ilk vokal kaydı, 1914 yılında Demir Dükü Jules Sims ile bir araya geldiğinde yapıldı.

1920’ler calypso çadırlarının gelişini gördü. Calypso çadırları genellikle palmiye ağacı dalları olmak üzere yağmurdan korunacak herhangi bir malzemeyle kaplı çadırlardı. Bugün calypso çadırları, karnaval mevsimlerinin yeni müzikleri için vitrinler ve rahat oturma alanı bulunan merkezi yerlerde veya oditoryumlarda düzenleniyor. Trinidad’daki ilk calypso çadırı, 1921’de İspanya Limanı’ndaki ticari kapılarını açan Demiryolu Douglas çadırıydı.

1930’larda calypso, Amerikan popüler şarkıları ve caz müziğinden çok etkilendi. Bu dönemde, tüm calypso müzikleri New York’ta kaydedildi. 1920’ler ve 1930’lar; Lord Acemi, Lord Caresser, Mighty Growler, Wilmoth Houdini, Lord Invader, Kükreyen Aslan, Kral Radyo, Büyüyen Kaplan, Demir Dükü, Macbeth, Mighty gibi üstün kalipsonlar ile biliniyordu.

14896_4007-300x164.jpg


Şimdiye kadarki en büyük kalipsonlardan biri olan Lord Kitchener (Aldwyn Roberts) 1940’larda öne çıktı. 1970’lerin sonlarına kadar calypso müziğine hükmetti ve 2001 yılında ölümüne kadar devam etti. Lord Kitchener, calypsonun “büyük ustası” olarak biliniyordu. Öldüğü zaman, sadece “kudretli serçe” ve “kükreyen aslan” karşılaştırılabilir bir saygı seviyesine ulaşmıştı.

1944’te Lord Invader’in hit Rum ve Coca Cola’nın kapak versiyonu Amerikan üçlüsü Andrews Sisters tarafından yapıldı. O zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri ve dünya Karayipler ile birlikte calypso müziğini tanımladı.

14896_5007-300x150.jpg


1956’da Harry Belafonte, ünlü Banana Boat Song (“Day-O”) adlı bir Calypso albümünü kaydetti. Bugün, bu muhtemelen en tanınmış uluslararası calypso şarkısı. Albüm aynı zamanda bir milyondan fazla kopya satan ilk albüm oldu. Aynı yıl Mighty Sparrow sahneye çıktı ve hit Jean ve Dinah ile birlikte calypso dünyasını fırtınaya aldı. ABD birliklerinin Trinidad’dan ayrılmasını kutlayan bu efsanevi hit, yeni bir politik kalipso dönemine girdi.

Calypso müziği büyük ölçüde erkek egemenliğine rağmen 1960’larda “calypso kraliçesi” olarak nitelendirilen Calypso Rose’un yükselişi görüldü. En büyük sürümlerinden biri, 1996 hit Fire In Me Wire’dır.

14896_2007-300x310.jpg


1970’lerde calypso müziğinde yavaş bir düşüş görüldü. Bu, Trinidadian müzisyen Lord Shorty’nin farklı bir müzik yaratma çabasıyla calypso ritimlerini denemesine neden oldu. Dholak, tabla ve dhantal gibi Hint müzik enstrümanlarını geleneksel calypso müziği ile birleştirdi ve Soca adında yeni, enerjik bir melezle sonuçlandı. Calypso sosyal vicdanın sesi olsa da, Soca büyük ölçüde parti müziğidir.

Soca müziği bugün Karayipler’deki calypso müziğinden daha popüler ve ticari olarak daha uygun olmasına rağmen, calypso, Karayipler’deki Karnaval kutlamalarında önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Her yıl adalar arasında yarışmalar düzenlenir ve calypso hükümdarları taçlandırılır. Bir düşüşe rağmen, sanat formu olarak devam etmektedir.

Alıntıdır.
 
Üst