• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Cam Güzeli (Impatiens Türleri)

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,310
Kınaçiçeğigillerdendir. Anavatanı Afrika'nın tropikal bölgeleridir. 500 civarında çeşidi vardır. Altı haftalıkken çiçek açan uzun süreler çiçekli kalan 35-40 cm boyuyla bahçelerde olduğu kadar saksıda yetiştirilip salonlarda bulundurulmaya pek elverişli sayılan otsu bitkilerdendir. Yaprakları düz yeşil veya alacalı olan türleri vardır. Yaz boyunca açan çiçekleri beyaz pembe kızıl kırmızı turuncu veya mor renklerde olur. Yetiştirilmesi ve bakımı çok kolaydır. Tohumlar ile üretimi sağlanır ancak gövde çelikleri ile de üretimi sağlanabilir.

Cam Güzelinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

Toprak: Cam güzeli için kaba dere kumu katılarak suyu iyi akıntılı hale getirilmiş bahçe toprağına bir miktar yaprak çürüntüsü de eklenerek uygun toprak hazırlanır.

Su: Bitki yaz mevsiminde bol bol sulanır. Arada bir yapraklarına su püskürtülmesi gerekir.

Işık: Güneşli çok aydınlık ve havadar yerleri sever.

Sıcaklık: Ilık ortamları seven bitki yazın bulunduğu ortam çok ısınırsa sıkça havalandırılmalıdır.

Gübre: İlkbahar ve yaz mevsimlerinde ayda iki kez standart sıvı gübre verilir.

Saksı Değiştirme: Uzun seneler dayanabilen bitkiler olmalarına rağmen bitki bir yıllık bitkiymiş gibi bakılır. Mevsim sonunda bozulmaya başlayan bitki sökülüp atılır. Saksı değiştirmeye gerek duyulmaz.
 
Üst