• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Çanakkale

Herkül

Admin
Konular
8,797
MFC Puanı
17,440
Çanakkale Boğazı'nın iki kıyısında (Avrupa ve Asya üzerinde) yer alan il.

25°35’ ve 27°45’ doğu boylamları ile 39°30’ ve 40°45’ kuzey enlemleri arasında yer alır.

Edirne, Tekirdağ, Balıkesir, Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir.

İl trafik kodu 17’dir.

İsminin kökeni

Çanakkale’nin ilk ismi “Troas”tır. Sonradan “Hellespont” ismiyle anıldı. Osmanlı Devletinin Çanakkale’yi fethinden önce “Dardanellos” adını almıştı.

Fatih Sultan Mehmed, Çanakkale’nin Anadolu topraklarında bir kale yaptırdı. Bu sebeple şehre “Kale-i Sultânî” ismi verildi. Son asırlara kadar bu isimle anılan şehir, kalenin çanağa benzemesi veya çanak-çömlek sanâyiinin ileri olması ile “Çanakkale” ismiyle anılmıştır.

Konular
11
MFC Puanı
0
Üniversiteyi Biga ilçesinde okumuştum. 4 yılda çok güzel anılarım oldu. Ayrılması zordu. Sevmeyenlere inat ben kalmak istedim.Ama iş imkanı yoktu. Yine bi 4 sene daha oku deseler okurdum.

fatih1152

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
30
Çanakkale'ye gitmek nasip olmadi inşALLAH bir gün olur.