• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Cartel hâlâ 1 numara

Konular
2,686
MFC Puanı
180
19347572.jpg

16 yıl aradan sonra yeniden bir araya gelip “Bugünkü Neşen Cartel’den” albümünü çıkaran Cartel, yarın akşam İstanbul Rail Jam’de konser verecek. Sahneyi Manga’yla paylaşacak olan grupla konserin detaylarını ve son dönemde neler yaptıklarını konuştuk.

* “Solo albüm yapsam da Cartel’in yeri başka” diyorsunuz, neden başka sizin için Cartel?

Erci E (Ercüment Ergün): Bu gruptaki elemanların bir araya gelmesiyle ilginç bir enerji çıkıyor ortaya. Solo işler yapmak her zaman güzel, çünkü daha özgür oluyorsunuz ama bu birlikteliğin yerini de hiçbir şey tutmuyor. Biz bu grubu seviyoruz...

* Peki ya sizler için?

M. Ali (Aksoy): Erci’nin bahsettiği gibi, bir araya gelince farklı bir enerji yaratıyoruz.

Ole Peter: Biz ilk kez bir araya geldiğimizde fikirlerimiz ve enerjilerimiz birleşti. Bunun yanı sıra Almanca, Türkçe ve İspanyolca’yı da kullandık şarkılarımızda. İşin özünde eğlendik, özel olmasının nedeni bu.

* Ichi Baba: Evet, farklı diller kullandık ama şarkılar sanki tek bir dilde yapılmış gibi oldu. Nereli olduğumuz ve hangi kültürden geldiğimiz önemli değil, bizi hip-hop bir araya getirdi. Yani Cartel 1 numara! (Gülüyor)

CEZA VE SAGOPA HIP-HOP STARLARI

* Cartel’in ilk kurulduğu zamandaki ruhunu koruyorsunuz sanırım hâlâ?

Erci E: Bunu korumak için özel bir şey yapmıyoruz, bir araya gelmemiz yetiyor. Yıllarca görüşemesek bile bir araya geldiğimizde direkt stüdyoya gidip albüm yapabilecek durumda oluyoruz. O enerji, heyecan hep var. 1995’teki tanışmamız ve yaşadığımız olaylar bizi çok birleştirdi. O dönem hip-hop da yeniydi. Bu tarz müziği Almanya’da özellikle yabancı kökenli insanlar daha çok benimsedi.

* Peki Cartel kurulduğu dönem, bu kadar ünlü olacağını tahmin etmiş miydiniz?

Erci E: Buralara varacağını hiç kimse bilmiyordu. Zaten amacımız da star olmak değildi. Eskiden hip-hop’ta star olunmuyordu.

* Şu an olunabiliyor mu sizce?

Erci E: Şimdi starlar var. Ceza ve Sagopa Kajmer mesela. Bir de şimdikilerin hip-hop’u anlatma sıkıntısı yok. Çünkü artık herkes biliyor bu müzik türünü Türkiye’de. Bizim zamanımızda her röportajda ilk soru, “Bu ne?” oluyordu.

CARTEL, BİRÇOK RAP’ÇİYE KAPI AÇTI

* Hepiniz farklı şehirlerde yaşıyorsunuz ve farklı işler yapıyorsunuz, değil mi?

M.Ali: Evet, Erci Berlin’den. Ichi Baba ve ben Hamburg’dayım. Alper, İstanbul ve Almanya arasında gidip geliyor.

Erci E: Ben iki kanalda radyo programları yapıyorum. Hem Almanca hem de Türkçe. Ali, psikolojik destek ve korku yenme konularına yardımcı olan bir enstitüde çalışıyor. Ichi Baba da dans eğitimi veriyor. Bir de solo albümü bitti.

* Ichi Baba, solo albümünüz ne zaman çıkıyor?

Ichi Baba: Martta çıkacak, ismi “Freedom” (Özgürlük).

Erci E: Cartel’den kurtuldum diye Freedom koydu sanırım! (Gülüyor)

* İsmi neden “Freedom”?

Ichi Baba: Dünyada kötü şeyler oluyor. Çok fazla savaş var ve yıllar içinde hiçbir şey değişmedi. Ben Güney Amerikalıyım, orada birçok sorunumuz var. Artık pozitif ve özgür hissetmek istiyoruz. Cartel de hip-hop için özgürlüktü, birçok rap’çiye kapı açtı. Bu yüzden albümün adını “Freedom” koydum.

ÇOK EĞLENCELİ BİR KONSER OLACAK

* Pazar günü İstanbul Rail Jam’de Manga’yla birlikte sahne alacaksınız. Biraz da bu konserden bahseder misiniz?

Erci E: Manga rock konusunda çok iyi. Biz de hip-hop şarkılarımızla sahnede olacağız. Çok eğlenceli, çok güzel bir konser olacak. “Sen”i ve “Evdeki Ses”i birlikte söyleyeceğiz. Ben bu konserde seyirci olabilmeyi isterdim.

* Konseriniz 24 Şubat’ta. “Bugünkü Neşen Cartel’den” albümü de iki yıl önce 24 Şubat’ta çıkmıştı. Bu sadece bir tesadüf mü?

Erci E: Kader olayı diyelim. Bence bu, çok güzel bir konser olacağına işaret ediyor.

YOLA DEVAM

* İkinci albüm için 16 sene beklediniz. Bundan sonra da bir o kadar bekler misiniz yeni albüm için?

Erci E: “Bugünkü Neşen Cartel’den” albümünün çıkması büyük bir başarı aslında. Çünkü o arada menajerden ayrıldık, 2005-2008 arası grubun ismini kullanamıyorduk... Bundan sonrası için de net bir planımız yok ama yola devam edeceğimiz kesin.

GERİ DÖNÜŞÜMÜZ BOMBA

* Yeni albümünüzdeki bir şarkıda “Cartel bomba gibi döndü” diyorsunuz. Bomba etkisi yarattı mı dönüşünüz gerçekten?

Erci E: Cartel bomba gibi geri dönmedi ama geri döndü, bu bir bomba. 16 sene sonra kimsenin beklemediği bir olaydı ikinci albümü çıkarmamız.