Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çiftlerin Tartışma Nedenleri ?

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Son yıllarda artan boşanma oranlarına karşı uzmanlar çiftleri evlilik öncesi ve evlilik süreçlerinde yaşanan sıkıntılara karşı uyardı.

Çiftlerin evlendikten hemen sonra tartışmalara başlamalarında yatan etkenleri sıralayan danışmanlar en fazla tartışmanın aileler yüzünden yaşandığına dikkat çekti.

Son yıllarda artan boşanma oranlarına karşı uzmanlar çiftleri evlilik öncesi ve evlilik süreçlerinde yaşanan sıkıntılara karşı uyardı. Çiftlerin evlendikten hemen sonra tartışmalara başlamalarında yatan etkenleri sıralayan danışmanlar en fazla tartışmanın aileler yüzünden yaşandığına dikkat çekti.

Çiftlerin evlilik sürecinde ve evlilik öncesi dönemde duygusal iniş çıkışlar yaşayabileceğini dile getiren Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, evliliğin uzun bir yolculuk olduğunu ve çiftlerin bu yolculukta her mevsimi yaşayabileceklerini hatırlattı.

Bu mevsimlerin sevgi ve saygıyla geçilmesinin önemine değinen Kadıoğlu, "Aklımız erdiğinden beri çevremiz tarafından bir gün evleneceğimiz ve çocuk sahibi olacağımız bize söylenir. Evlenmek değişmez bir kanundur sanki de kimse bize evlilikle ilgili eş seçimiyle ilgili nelere dikkat etmemiz gerektiğini söylemez. Evlilikten önce ve evlilik sırasında "ilişki danışmanlığı" çiftlere bu konuda destek olacaktır" dedi.

AİLE İÇİ MAHREMİYET GEREKLİ

Dolunay Kadıoğlu sağlıklı bir evlilik için çiftlerin dikkat etmesi gereken noktaları şu şekilde sıraladı:
"Her şeyden önce evleneceğiniz kişiyle konuşabilmek, sohbet edebilmek, birbirinize saygı duymak çok önemlidir. Ortak zevklerinizin olması, birlikte zaman geçirmekten keyif almanız ama birbirinize yalnız kalmak içinde izin verebiliyor olmanız önemlidir.

Çiftler evlendikten sonra en çok kavga ettikleri konu ailelerdir. Bilmemiz gerekir ki, evlendikten sonra çiftin oluşturduğu iki kişi çekirdek ailedir ve bu aile içinde yaşananlar iki kişi arasında kalmalıdır. Annelere babalara evde yaşananlarla ilgili bilgi aktarmak, kavgaları yansıtmak uzun vadede evliliğe zarar verir. Ayrıca her ailenin kültür ve yapısı farklı olabilir, çiftlerin birbirlerinin ailelerini kıyaslamaması gerekir."

İLK GECE KONUSUNDA BİLGİLENMELİ

Maddi konularda da çiftlerin bütçelerini birlikte planlamaları gerektiğine dikkat çeken Kadıoğlu, bu konuda eşlerin birbirine açık olmasının maddi refah sağladığını söyledi. Çiftlere ilk gece konusunda da yeteri kadar bilgi sahibi olmaları önerisinde bulunan Kadıoğlu "İlk gece ve aile planlaması yöntemleri hakkında bilgili olmak eşleri mutlu bir cinsel yaşam konusunda destekleyecektir.

Hemen çocuk istenmiyorsa uygun bir aile planlaması yöntemi hakkında bir sağlık kuruluşundan bilgi alınmalı. İlk kez yaşanacak cinsel ilişkide kaygı düzeyini kontrol etmek önemlidir. İlk geceye gereğinden çok önem vermek, abartmak ve endişelenmek olumsuz sonuçlara neden olabilir. Her iki taraf içinde önemli olan ilk birliktelik, karşılıklı, sevgi ve hoşgörüyle rahatça yaşanabilir. İletişimi doğru kurmak, kendimizi karşı tarafa doğru ifade edebilmek ve dinleyebilmek, kaygılarımızı, meraklarımızı paylaşabilmek, birbirimizi keşfederken sabırlı ve sakin olmak bu süreçte çiftlere yardımcı olur" dedi.
 
Üst Alt