Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çimi Zararlılardan Korumak İçin Neler Yapmak Gerekir

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Çim bağ ve bahçe kültürünün en önemli unsurlarından biridir. Doğa ortamında çoğunlukla kendiliğinden yetişen çim, şehir yaşamında insanlar tarafından yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Betonarme yapıların arasında parklarda ve bahçelerde yemyeşil bir doku olarak uzanan çimler, insanların doğa özlemlerini gidermektedir. Ancak çim yetiştirmek son derece zor bir iştir. Bu konuda profesyonelce hareket etmek gerekmektedir. Bu kapsamda çimi zararlılardan korumak şarttır. Örneğin yabani otlar çimin gelişimini engelleyebilmektedir. Bunun yanında aşırı su vermekten kaynaklı mantarlar da oluşabilmektedir. Mantardan korumak için çok aşırı sıcakların olduğu zamanlarda çimi sulamamak gerekmektedir. Bunun için ya sabah saatleri ya da akşam saatleri tercih edilmelidir. Ayrıca yabani bitkilerden kurtulmak için organik gübre tercih edilebilir.

Yeni ekilen çime ilaçlama ne zaman yapılmalı?
En az bir yıl süresince tarlada yetişmiş kök salmış çimler ilk birkaç ay oldukça sağlıklı görünecektir. Bu süre içinde ilaçlama yapmaya gerek yoktur. Ancak toprak yabani tohum içeriyorsa yaklaşık bir ay sonra yabani otları öldürücü bir ilaç kullanılabilir.
 
Üst Alt