• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Çin Piyasadaki Tüm Altını Topluyor

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,330
cin-piyasadaki-tum-altini-topluyor-4360677_6172_o.jpgSon günlerde altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte özellikle "yastık altı yatırımcı" adıyla tabir edilen insanlar tekrar yükseleceğini düşünerek altın almaya başladılar.

Biz de özellikle son 10-15 yıldır yükseliş trendine giren altının tekrar yükselip yükselmeyeceğini ve neden fiyatın sürekli yükseliş eğiliminde olduğunu ve bu günlerdeki düşüşünün geçiçi olup olmadığını Ekonomist Yusuf Giray Atan'a sorduk. Altın'ın sürekli yükselişinin ardında piyasadaki altınları toplayan Çin çıktı.

ALTININ YÜKSELMESİNİN SEBEBİ: ÇİN

Altın fiyatları neden sürekli yükseliyor?

Konuya ilk olarak iktisat politikasından başlamak gerektiğini düşünüyorum. Bilindiği üzere Çin döviz karşısında düşük değerde tuttuğu Yuan ile ihracatçılarına destek vermektedir. Sürekli yüksek olan ihracat oranı ile birlikte ülkeye giren döviz sayesinde Çin'de ciddi bir döviz artışı yaşanmaktadır. Çin, elindeki dövizleri altın rezervini arttırarak değerlendirmektedir.

Fiyatlar son günlerde neden düştü?

Geçtiğimiz günlerde Çin'in yeni yıla girmesi ve bundan dolayı piyasalarının kapalı olması altın alımının durmasına neden olmuş böylece uluslararası piyasalarda altın fiyatının düşmesine yol açmıştır. Ancak bunun yanında Fed'in varlık alımına son vereceği korkusu da altında aşağı yönlü bir seyir izlemesini tetiklemiştir.

Ancak piyasalarda her zaman güvenli liman olarak değerlendirilen altın fiyatlarındaki bu düşüşün önümüzdeki günlerde durmasını ve tekrar eski haline dönmesini bekliyorum.

Son yıllardaki hareketlilik neden?

Son 10-15 yılda biraz önce bahsettiğimiz nedenlerin yanında İran'a uygulanan ambargo nedeniyle, başta Türkiye olmak üzere İran'dan petrol ve doğal gaz ithal eden ülkeler ödemelerini döviz olarak değil altın ile yapmak zorunda kalması, altına olan talep artışı etkisi göstermekte buda altın fiyatlarında yükselmeye neden olmaktadır.
 
Üst