Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Colosseum Anfitiyatrosu

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi


Colosseum, Roma‘ nın sembolü haline gelmiş bir anfitiyatrodur. Asıl adı Flavium Amfitiyatrosu‘ dur. Colosseum adı eskiden bu eserin yakınında bulunan Nero‘ nun çok büyük bir heykelinden dolayı verilmiştir. Colosse “çok büyük” anlamına gelir.
70 yılında imparator Vespanianus tarafından başlatılan inşaa işlemi, 82 yılında Titus tarafından bitirilmiştir.
Colosseum Amfitiyatro‘ su, çevresi 527 metre olan bir elips şeklindedir. 4 katlı olan yapının yüksekliği 50 metredir. En alt katı yerden 4 metre yüksektir. Yapının, imparator için ayrılan ve diğerlerinden daha geniş olan dört ana giriş haricinde 80 adet girişi vardır. Colosseum
50 - 55.000 kişi alabiliyordu. Girişler bu kalabalığı 5 dakikada boşaltabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Yapının dışında traverten, iç kesimindeyse tüf ve tuğla kullanılmıştır. İçerisi üç ana kısma ayrılmıştır. Bunlar; arena, podyum ve mahzen kısımlarıdır.
Roma İmparatorluğu devrinde sirk oyunları, araba yarışları ve gladyatör gösterileri yapılan Colosseum, 19. yüzyıla kadar dünyanın en büyük anfitiyatrosu idi. Günümüzde bile modern stadyumların mimarilerinde örnek olarak alınmaktadır.
Colosseum Anfitiyatrosu İle İlgili Makale

Turist otobüslerinin, çevresine sıram sıram dizildikleri Colosseum‘ un tarihi iki bin yıl gerilere uzanıyor. 50 bin seyircilik bu amfitiyatro, Roma‘ nın sembolü ve en büyük anıtı
Roma‘ nın kuruluşunun bininci yıldönümü nedeniyle İ.S. 249 yılında düzenlenen şenliklerde, işte bu amfitiyatroda yüzlerce hayvan dövüştürülmek suretiyle öldürülmüş. Filden aslana, kaplandan su aygırına, zebradan zürafaya kadar yüzlerce hayvan Roma‘ nın bininci yılı şerefine alkışlar arasında parça parça edilmiş.
 
Üst Alt