Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Crossfit

DarkWoman

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
Germany
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2019
  • Mesajlar
    13,341
  • MFC Puanı
    63,862
  • MFC Seviyesi


Crossfit Nedir?
Peki Crossfit nedir? Öncelikle “Crossfit” isminin bir ticari marka olduğunu söylemek gerekir. Jimnastik, atletizm ve olimpik halter kaldırışlarının kombine edildiği, dolayısıyla izole kas çalıştırması yerine daha fazla kasın devreye girdiği, patlayıcı güç, dayanıklılık ve esnekliği hedefleyen bir antreman şeklidir.
Isınma ve soğuma hariç antremanların yoğun olarak 16-20 dakika kadar sürerken, bazı antrenmanlar ise 1 saate kadar çıkabiliyor. Crossfit’i çekici kılan bir diğer faktör ise, her gün farklı bir antreman programı uygulanması. Rutin, sıkıcı, bir birini tekrar eden programlar yok, her yeni bir gün yeni bir macera… Bu da, zor olan bu sporu daha çekilir ve zevkli hale getiriyor.

Crossfit Nasıl Yapılır?
Atletizm, jimnastik ve olimpik halter kaldırışlarının kombine edildiği bu spor dalında hedef kardiyovasküler kapasitenin artırılması, kas gücü, dayanıklılık, esneklik, güç, hız, denge, koordinasyon, atiklik gibi özellikleri geliştirmek olarak tanımlanıyor ve antremanlar belirli hareket kombinasyonunu belirli bir süre içinde yapabildiğin kadar çok tekrar yapma veya belirli bir tekrar sayısını olabildiğince az süre içinde tamamlamayı hedef alıyor.

Crossfit Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
Crossfit yapılan spor salonlarının %30’u Amerika dışında. Güney Amerika, Afrika, Asya, Avrupa ve Okyanusya’da birçok spor salonu bu programı kullanıyor. Ülkemizde de yeni yeni trend olmaya başlayan bu uygulamaya başlamak istiyorsanız, sertifikalı eğitmenlerle çalışıp çalışmadığınızı mutlaka sorgulayın…
 
Üst Alt