• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Damar Nedir

OBERON

MFC Üyesi
Üyelik Tarihi
20 Kas 2016
Konular
2,670
Mesajlar
2,919
MFC Puanı
1,410
Damar


İnsan ve bitkilerde içinde besleyici sıvıların dolaştığı borulara «damar» denir. Hayvanlarda ve insanlarda kan ve lenfa damarları bitkilerde de özsu damarları bulunur.


Kan Damarları


Kalpten aldığı kanı vücudun bütün organlarına götüren sonra gene kalbe getiren borulardır. Yapılış ve ödev bakımından üç çeşittir: Atardamarlar toplardamarlar kılcallar.

1. — Atardamarlar: Kalbden aldıkları kanı organlara dağıtan damarlardır. Daima kalbin karıncıklarından çıkarlar. Başlıcaları büyük atardamar (aort) ve akciğer atardamarıdır.


2. — Toplardamarlar: Vücuda dağılan kanı toplayıp kalbe getiren damarlardır. Başlıcaları dört tane olan akciğer toplardamarları üst ana toplardamar ve alt ana toplardamardır.

3. — Kılcallar: Bunlar çok ince damarlardır. O kadar ki çapları milimetrenin binde 3-7′si kadardır. Atardamarları toplardamarlara bunlar birleştirir. Bir yerimize iğne batınca bu kılcallar zedelenir içlerindeki kan da dışarıya çıkar.

Ameliyatlarda damarlar çok önemli bir konu teşkil eder. Kesilen yerlerden fazla kan akmaması için damarlar özel mandallarla tutturulur. Son yıllarda ameliyatlarda damarlarla ilgili çok büyük gelişmelere ulaşılmıştır. Bu arada damar ameliyatı da yapılmaktadır.Doğuştan olan veya bazı hastalıklardan meydana gelen damar anormalliklerini düzeltmek için damar ameliyatı yapılır. Özellikle XVIII. yüzyıldan itibaren bu ameliyatı başarabilmek için çok çalışılmış fakat ancak 1945′te başarı sağlamak mümkün olmuştur. Başlıca damar ameliyatları damarın hasta bölümünün kesilip çıkarılması iki ucun birbirine dikilmesi esasına dayanır. Damar ameliyatının bir başka şekli aşıdır. Çalışmaz hale gelen damar parçası battal edilir bu kısmın altı üstü suni bir tüple birbirine bağlanır. Bu işte naylon «S» gibi sentetik maddeler kullanılır.
 
Üst