• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Debian Temelli Dağıtımlarda Disk Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Linux dağıtımlarında disk birleştirme yapılabilir.? Bazılarına göre bu soru absürt ve içi boş bir soru olabilir yada buna da itiraz da edebilir.....

Lakin, debian temelli dağıtımlarda ext2/ext3/ext4 dosya sistemine sahip diskler ile NTFS dosya sistemine sahip diskler "defrag" işlemine tabii tutulabilir.

Şimdi hepinizden duyar gibiyim......! Peki nasıl....?

Aşağıdaki resimli anlatım yukarıdaki sorunun en net cevabı olacaktır.

1.Adım:

Bir terminal penceresi açın.

2.Adım:

Kod:
sudo -s
komutu ile "Root'a Bürünün"

3.Adım:

Komut satırına;

Kod:
e4defrag /dev/sdaX
yazın ve enter tuşuna basın.

Not:

Buradaki X ifadesi sizin diskinizin bölüm numarasıdır.

Not 2:

Diskiniz hangi dosya sistemi ile formatlı ise "defrag" ifadesinin sol tarafına onu yazın.Yani diskiniz ext2 ile formatlanmış dosya sistemine sahip ise o zaman komut yapısı e4defrag /dev/sdaX "DEĞİL....!" e2defrag /dev/sdaX olmalıdır.

4.Adım: (Komutun İcra Edilmesi)

Enter tuşuna basıldıktan sonra sistem defrag işlemi için diskin önbellek dosyasını oluşturacak (bu işlem sistemdeki veri yoğunluğuna bağlı 1 dk ile 3 dk arasında sürmekte) sonra birleştirme aynı Matrix flimindeki veriler aşğıdan yukarı doğru akmaya başlayacak..... Bir verinin sonundaki %100 ifadesi o dosyanın yeni indigoya (sektör kümesine) taşınıp birleştirildiğini ifade etmektedir.

5.Adım:

Sonucun sözel olarak yorumlanması

ext4 dosya sistemine sahip /dev/sda2 diskininde bulunan toplam 401960 adet dosya verisinin parçalanmış 275530 adet veri dosyası yeniden birleştirilmiş ve doğrulanmış ancak, toplam 401960 adet dosya verisinin 126430 adet dosya verisi sabit taşınamaz ve kullanılmakta olduğundan birleştirme "BAŞARISIZLIKLA (Failure)" sonuçlanmıştır.

Not:

Başarısızlıkla sonuçlanan dosya verisinin tamamı, Ubuntu Live DVD'den /dev/sda2 bölümü MOUNT edilerek birleştirilebilir.

NTFS Dosya Sistemlerinde Komutun İcrası:

Kod:
fsck -t ntfs --kerneldefrag /dev/sdaX
(X:1,2,3....n+1.disk bölümünün sayısı)

Bu konunun dayanak noktası : Takashi Sato adlı japon bilişim yazarının pdf sunumudur.

-----------------------------------------------

Bu tabuyu bu forumda , tarafımdan yıkılmıştır.Bundan böyle hiç kimse "Linux'da Defrag İşlemine Gerek Yok " diye İDDA da bulunmasın.....!

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Moderatör tarafında düzenlendi: