Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Demir Eksikliğine Karşı Ciğer!

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,136
  • MFC Puanı
    10,234
  • MFC Seviyesi

Türkiye'nin çeşitli illerinde sabah kahvaltısında bile tüketilen ciğer demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı oluyor.

Türkiye’nin kendine özgü mutfaklarından birine sahip kentin hemen hemen her köşe başında ciğer salonuna rastlamak mümkün. Becerikli ellerde pişirilen ciğer sabah kahvaltısı dahil her öğün tüketiliyor.

Geçen yıl Ticaret ve Sanayi Odası yerli ve yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği ciğer kebabının tescilini alabilmek için başvuruda bulunmuştu.

'FAYDALI VE ZENGİN BİR BESİN'

Harran Üniversitesi (HRÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu ciğerin oldukça faydalı bir besin olduğunu söyledi.

Sağlıklı ve iyi beslenmiş bir hayvanın ciğerinin hem mineral hem de A vitamini açısından insan vücuduna yararlı olduğunu belirten Hayoğlu şöyle konuştu:

"Özellikle kansızlık çeken kişilere hamilelere ve gelişme çağındaki çocuklara faydalı. Vücudun demir eksikliğini gidermede ciğer önemli bir görev üstleniyor. Ayrıca ciğer vücudu takviye etmek bakımından ve mineral madde açısından çok faydalı çok zengin bir besindir. Bu yüzden ciğer yemeyi tüm insanlara tavsiye ederiz. Yeter ki sağlıklı hayvandan gelsin ve sağlıklı şartlarda üretilsin."

Hayoğlu ciğerin yanında salata ve yeşillik tüketilmesinin ürünün besin değerini artıracağını sözlerine ekledi.


Sevil Çelik / AA
 
Üst Alt