Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Depresyon ve Serotonin

ManweTRR

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    5 Şub 2015
  • Mesajlar
    1
  • MFC Puanı
    0
  • MFC Seviyesi

Merhaba Arkadaşlar gezinirken bir sayfa buldum çok güzel bilgiler var gezmenizi tavsiye ederim, Serotonin ve Depresyon arasında ki ilişkiler hakkında bir yazı.Buyrun;

Uzun yıllardan beri Serotonin ve Depresyon arasında güçlü bir bağ olduğuna ve Serotonin eksikliğinin Deprosyon üzerinde önemli bir etkisi olduğuna inanılmaktaydı.

Ancak ABD'de fareler üzerinde gerçekleştirilen yeni bir çalışma beyin içerisinde kimyasal bir haberci olan Serotonin'in depresyonda major bir rol oynadığı konusunda şüpheye düşülmesine sebep oldu.

Wayne State Üniversitesi ve bir araştırma merkezinden bir araya gelen araştırmacılar, öncelikle farelerin Serotonin üretim seviyelerini düşürmüşlerdir. Sonrasında Serotonin seviyesi düşük olan farelerin, depresyon belirtileri gösterip göstermediği incelenmiştir. İncelemeler sonucunda farelerin depresyon belirtileri göstermediği anlaşılmıştır. Buradan çıkarılabilecek çok önemli bir sonuç bulunmaktadır.

Kaynak: Depresyon ve Serotonin - Severek Yaşa
 
Üst Alt