• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Didim Hakkında Bilgi

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,330
Didim

Kilometrelerce uzunluğunda temiz plajları, sıcak ve sığ denizi, birbirinden güzel yüzlerce koyu ile ülkemizin güzel tatil beldelerinden olan Didim ; havada ki nem oranının çok az olması ve coğrafi yapısı gereği Astım hastalığına iyi gelen dünyadaki iki bölgeden biridir.

Didim´i diğer tatil bölgelerinden farklı kılan sadece havası ve denizi değildir. Antik Didyma kentinin üzerine kurulan ilçe açık hava müzesi olmasıyla da ilgi çekicidir.

Apollon Tapınağının günümüzde kalan kalıntıları bile baş döndürücüdür. Apollon Tapınağı bölgede ki en heybetli ve en koruna gelmiş yapıtlardan birtanesi olup, hergün yerli yabancı yüzlerce turist tarafından gezilmektedir. Tapınağa 7 km uzaklıkta deniz fenerinin olduğu bölge Poseidon Sunağı´ dır. Burada tanrılara kurban ve adaklar ödenirdi. Didim´de alternatif olarak herbiri binlerce yıllık tarihi saklayan Milet, Priene, Heraklia, Efes, İasos vb onlarca tarihi yeride gezme imkanına sahipsiniz.

Apollon Tapınağı

Didim´ in girişinde, Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bağımsız anıtı olarak kabul edilen Apollon Tapınağı yükselir. Tapınağın anıtsal boyutları ve benzersiz planı kadar , çok iyi bir durumda korunagelmesi de hayranlık uyandırmaktadır. Yunan dünyasında Apollon Tapınağı´ nı boyutları bakımından önemli bir farkla geride bırakacak herhangi bir tapınak yoktur.

Didyma (Didim): Aydın ilinin Söke ilçesi, Yeni Hisar köyü sınırları içerisinde yeralan Didyma, Apollon Tapınağı ile ünlüdür.

Didyma’daki ilk kazılar 1858’de İngilizler tarafından Newton’un başkanlığında yapılmış. 1905’te Th. Weigand yönetiminde başlatılan kazılar sistemli temellere dayandırılarak 1937’ye kadar sürdürülmüştür. Bu dönemde tapınağın büyük bir kısmı ortaya çıkmıştır. Kazı ve araştırma çalışmaları Alman uzmanlar tarafından hâlen sürdürülmektedir.

Didymaion, Miletus’a bağlı bir kâhinin ikamet yeri ve mabet olarak bilinir. Son kazılardan Didyma’nın sadece bir kâhinin ikametgâhı değil, aynı zamanda yoğun bir yerleşim yeri olduğu da anlaşılmıştır. Arkaik tapınağın yapımına M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında başlanıldığına ve yapımının aynı yüzyılın sonlarında tamamlanıldığına inanılır. Helenistik tapınağın yapımına, Büyük İskender’in Perslere karşı elde ettiği zaferden sonra başlanılmıştır. Ancak, kalıntılardan bu Helenistik tapınağın yapımının tamamlanmadığı anlaşılmaktadır.
 
Üst