• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Dielektrik Madde Nedir

OBERON

MFC Üyesi
Üyelik Tarihi
20 Kas 2016
Konular
2,670
Mesajlar
2,919
MFC Puanı
1,410
Dielektrik Madde Nedir

Koaksiyel kablonun dielektrik malzemesi kablo seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir anahtar noktadır. Dielektrik malzeme koaksiyel kablonun kapasitansını yayılma hızını empedansını ve zayıflamayı belirlediği için çok önemlidir. Bu parametreler sinyal gücünü ve iletim mesafesini belirler.

Polietilen gibi mükkemmel elektriksel özelliklere sahip dilelektrik malzemeye sahip kablolar tercih edilmelidir. Bu malzeme ile daha az kapasitans ve daha yüksek yayılma hızı elde edilecektir. Daha iyi sonuçlar için köpük polietilen kullanılan kablolar tercih edilebilir.

Saç Örgü

Saç örgünün iki amacı vardır. İlk amacı düşük dirençli bir toprak yolu oluşturmak ikinci amacı ise video sinyalini etkileyecek dış bozuculara karşı koymak. Düşük DC direnç göstermesi için çıplak bakırdan yapılmalıdır. Dış kaynaklı elektriksel gürültülerden kabul edilebilir bir koruma sağlamak için %95 veya daha fazla saç örgü olmalıdır. Daha iyi bir sonuç için saç örgünden önce alüminyum folyo ile sargı kullanılabilir.Dış Muhafaza Kılıfı

Dış muhafaza kısmı kablonun nerede kullanılacağına göre seçilir. Dış ortama karşı koruma sağlar. İç ortam uygulamalarında PVC en iyi seçimdir. Dış ortam uygulamaları için polietilen tercih edilir. Polietilen malzeme neme güneş ışığına ve aşınmaya dayanıklıdır.

Koaksiyel Kablo Parametreleri

Koaksiyel kablo parametreleri kullanılan koaksiyelin yapısına göre değişkenlik gösterir. Bütün koaksiyeller karakteristik bir empedansa sahiptir. CCTV cihazların empendası 75 ohm dur. Bu yüzden 75 ohm empedansa sahip bir kablo seçmek çok önemlidir. Bu sayede daha az kayıp yaşanır. Daha yüksek veya düşük empedansa sahip bir kablo seçildiğinde sinyalde kayıp yansıma gibi bozucu etkilerle kötü kalitede bir görüntü alınacaktır.

Koaksiyel kablolar ayrıca değişik RG tiplerinde olur. RG radio guide teriminin kısaltmasıdır. 75 ohm koaksiyel kablonun en bilinen modelleri RG 59 RG 6 ve RG 11 dir. Bunlar içinde en çok kullanılanı RG 59 dur. RG 59 diğerlerine nazaran daha ufak iletken çapı kolay çalışılabilmesi nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılır. RG 11 en büyük iletken çapına sahip olmasına rağmenbu kablo ile kablolama yapmak oldukça zordur. RG çeşitleri arasındaki tek fark boyutları değildir. Zayıflama karakteri buna bağlı olarakta iletim mesafesi de fark yaratır.

RG 59 : 250 mt- 300 mt
RG 6 : 300 mt – 450 mt
RG 11 : 600 mt – 750 mt

Kablolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç ortam şartları koaksiyel kabloların en çok uygulandıkları alanlardır. Kablolama ile ilgili aşağıdaki ipuçları gözönüne alınmalıdır.

* Kablo üzerine düşen çekme gerilimi eşit bir şekilde dağıtılmalı ve minimum bükülme çapı aşılmamalıdır. Maksimum çekme gerilimi veya minimum bükülme çapı aşıldığı taktirde kabloda hem elektriksel hemde mekanik kalıcı hasarlar meydana gelir.
* Kablo kanalına kablo çekilirken kanal içi temiz ve çapaksız olmalıdır. Uzun metrajlı çekimlerde uygun yağlayıcı kullanılmalıdır.

Dış ortam kablolama işlemleri ise sert şartlara karşı koyabilmek için farklı teknikler gerektirir.

* Kabloyu havadan çekerken çelik halatla desteklenmelidir. Çelik halat sayesinde kablo rüzgar kar buz fırtınası gibi doğal etkilere daha dayanıklı olacaktır.

* Kablo toprağa gömülecekse kablo gergin olmayacak şekilde toprağa yerleştirilmelidir. Böylece etrafını saran topraktan baskı görmeyecektir.

* Eğer kayalıklı bir toprakta kablo çekilecekse kablo içi kum dolu bir hendeğin içinden geçirilmelidir. Daha sonra kablonun üzerine bir tahta ve metal plaka konulmalıdır. Bu sayede kablonun üzerinde baskı oluşup zarar görmesi önlenmiş olacaktır.
 
Üst